“Jako niesterowalna masa metalu przemieszczał się w kierunku pasów”. Tak wyglądał poślizg (TV)

Kierowca taksówki nie dostosował prędkości do warunków jazdy i omal nie doprowadził do tragedii. W niedzielny poranek jego auto straciło przyczepność i bezwładnie sunęło ulicą Rybnicką, wpadło na chodnik i zatrzymało się na słupie sygnalizacji świetlnej.

 
Na szczęście po ciągu pieszym nikt w tym czasie nie przechodził…

 
7 lutego około godziny 8:00 kierowca opla, jadący ul. Rybnicką od Knurowa w stronę centrum Gliwic, tuż przed skrzyżowaniem z Żurawią stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwną stronę drogi, wjechał na chodnik przy przejściu i prawym bokiem auta uderzył w sygnalizator dla pieszych. 28-latek tłumaczył policjantom, że chciał zahamować przed skrzyżowaniem, gdyż, nagle, pojawiło się czerwone światło. Niestety, mała przyczepność nawierzchni tak go zaskoczyła, że opel wpadł w poślizg i już jako niesterowalna masa metalu przemieszczał się w kierunku „pasów” – komentuje rzecznik gliwickiej policji, podinspektor Marek Słomski.

Mężczyzna został ukarany mandatem. Policjanci zatrzymali mu też dowód rejestracyjny – pojazd nie miał aktualnych badań technicznych


– dodaje Słomski.

Dosłownie chwilę wcześniej wspomniany opel wyminął się z innym samochodem, jadącym w stronę Rybnika. Ten moment zadecydował, że nie doszło do zderzenia pojazdów.

Policja przypomina: zgodnie z ustawą, kierujący ma jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem wielu kluczowych elementów (m.in. warunki atmosferyczne czy stan drogi). Jak widać na załączonym filmie, prawa fizyki dotyczą wszystkich – żaden kierowca nie powinien przeceniać swoich możliwości i bezgranicznie ufać elektronicznym systemom wspomagania kierowania.

(żms)/KMP Gliwice
fot., wid. KMP Gliwice

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Katak

“Kubica” dla ubogich. W dodatku taryfa “Lider” bez przeglądu wozi ludzi? Liderzy głupoty.

Obserwujący

Tak właśnie jeździcie.
Dobrze,że jest śnieg na drogach,nie pędzicie jak szaleni.

Xxl

Dzisiaj probowalem wpuscic kobietę taxi Lider. Niestety nie mogła zajarzyć, więc pojechałem dalej. Po prostu wolny procesor ma w głowie

Łowca szeryfów

A może stosowała się do przepisów a nie do twojej ich interpretacji? Następnym razem jedź jak nakazują przepisy a nie baw się szeryfowanie to nam wszystkim kierowcom będzie lżej , bo tylko zamieszanie i niebezpieczne sytuacje generują tacy jak ty.

PAKer

Taskówka, a nie ma nawet badania technicznego! Dramat, taryfiarzami to się powinna inspekcja zająć i dawać im adekwatne kary! Podobno Lider ma własne taksówki i zatrudnia tylko kierowców (swoją drogą, z tego, co mi wiadomo prawo nie wymaga, aby mieli oni licencje taksówkarzy!), tak więc w takiej sytuacji mandat za brak badania dostał zapewne tylko kierowca, a nie właściciel samochodu. Ten nie ponosi żadnej kary ani odpowiedzialności za to, że jego taksówki wożą ludzi, a nie mają zrobionych badań technicznych…. .

Kierowca

Widać mało wiesz. A jeżeli nie wiesz to bardzo proszę nie uogólniać. Najpierw zgłębić temat a później się wypowiadać. Nie pochwalam oczywiście tego co się wydarzyło jak również braku badań technicznych itd. Warto jednak wziąć pod uwagę że na ponad 100 taxówek lidera są tacy , których bezmyślnie i bezprawnie osądzasz wrzucając do jednego worka i jednostkami . W każdej grupie społecznej i zawodowej znajdą się “wybitne” jednostki nie przysparzające chluby ogółowi. Pozdrawiam.

PAKer

Dobrze, ale możesz powiedzieć, gdzie uogólniłem i w jaki sposób osądziłem? Napisałem tylko, że Lider ma własne taksówki i zatrudnia do nich kierowców – to chyba nie jest osąd? I to by było na tyle, co napisałem o Liderze i jego kierowcach. Czy to o to zdanie Tobie chodzi? Reszta, to albo o prawie (“prawo nie wymaga, żeby mieli licencje”), albo stwierdzenia ogólne albo dotyczące tej jednej sytuacji (“w takiej sytuacji mandat za brak badania dostał kierowca”). Ostatnie zdanie też tyczy się tej sytuacji. Naturalnie, po tym jednym przypadku nie możemy stwierdzić ile taksówek nie ma badań, czy tylko ta… Czytaj więcej »

WRD

Tak naprawdę to nie kierowca dostaje mandat za brak badań technicznych. Może to dostać tylko właściciel, bo to na nim ciąży obowiązek poddania pojazdu badaniom.

Zawodowiec

A kierowca ma obowiązek odmówić jazdy pojazdem bez ważnych badań technicznych. Jeśli się na to zgodził bierze całą odpowiedzialność na siebie.

Teodor

Szef kazał tak pisać

Slawek

Szkoda że nie można jeździć u nas z oponami które maja kolce ( tak jak w Szwecji czy Norwegii ) było by mniej wypadków auto na oblodzonej drodze zachowywało by się przewidywalnie , czy tez na śniegu – było by bezpieczniej .

Piotr

Nie tylko tam. W Estonii i na Łotwie też, a Ci, którzy nie zakładają (konretnie w Estonii) są uważani za ryzykantów.

ja

kolego zdziwisz się gdyż w tych krajach coraz więcej jeździ na samych gumach gdyż na asfalcie lecisz gorzej jak na lodzie a dobra opona da radę

Sylwia

‘Wielokrotnie spotkałam na drodze kierowców tej korporacji, którzy “zawsze mieli pierwszeństwo”. Są bardzo buńczuczni na drodze.Dobrze,ze nikt postronny nie ucierpiał

Beton

Tak. Spora część kierowców tych taksówek, to prawdziwi królowie miejskich dróg. Notorycznie można się spotkać z lekkim traktowaniem przepisów z ich strony, począwszy od zatrzymywania się na środku drogi lub skrzyżowania w celu zabrania lub wysadzenia pasażera, poprzez przekraczanie prędkości, co widać na załączonym do artykułu filmie, aż po niebezpieczne wyprzedzanie.

Bolt

Akurat z tym wysadzaniem i odbiorem klientów to bym nie winił kierowców. To pasażerowie często wymyślają żeby ich “wypuścić na pasach” “na rondzie”, albo najlepiej odwieźć ich od razu do mieszkania i położyć na kanapie w salonie. Spróbuj odmówić a spotkasz się z powiedzeniem “płacę to wymagam”.

Borys

Normalnie mistrz kierownicy…

gmG

Normalka, taryfy z Lidera różne cuda wyczyniają.

hmm

ino po co kto film przyspieszył to sie zapytowywuje?

Darek

Jak widać na załączonym filmie, prawa fizyki dotyczą wszystkich…..
Samochód jadący z przeciwka jedzie z podobna prędkością i nic się nie stało.
Zawiniła nasza ‘inteligentna sygnalizacja”, która na siłę wyhamowuje ruch nawet w środku nocy.
Film został przyspieszony…. dla wyolbrzymienia problemu?

Lipa

Dla dramaturgii

Li

Dlaczego film jest w przyspieszonym tempie?

Obserwujący

Film jest w normalnym tempie.Tak wygląda autka zjazd po lodzie.Wiesz fizyka,masa,pęd i te rzeczy.

szpera

Jaki kierowca taki drift.

Ostatni Sprawiedliwy

Przy braku aktualnych badań technicznych ubezpieczyciel (OC) wypnie się na wypłatę odszkodowania za szkodę (sygnalizator), jeżeli miał AC to i za samochód. Mało nie będzie.

taxi driver

jak chcesz sie wypowiadać to zaczerpnij chociaż trochę wiedzy na ten temat… Ubezpueczyciel zapłaci brak przeglądu nie oznacza brak ubezpieczenia chyba ,że stan techniczny pojazdu ewidentnie wpłynął na szkodę a tu widzimy w miare młody samochód

Assl

Taksówka i wszystko jasne.

Krzysztof

Młody i głupi.

err

Znienacka pojawiło się czerwone światło, mała przyczepność opon na błocie śniegowym zaskoczyła kierowcę, który wozi ludzi i odpowiada za ich bezpieczeństwo i na 100% jechał z niedozwoloną prędkością. Mandat 200 zł i 3 punkty to jak zachęta dla naśladowców.

Darek

Na 100% to jechał z prędkością NIEDOSTOSOWANĄ do warunków na drodze.
A jakiś baran celowo umieścił przyspieszony film.

parKing

Czyli twierdzisz, że jadąc przepisowymi 50 km/h kierowca taksówki może nie umieć wyhamować przed czerwonym światłem? Czy co tu poprawiasz? W każdym razie obyś kiedyś był w środku takiej taksówki

Lider

Standard w tej firmie

Pipupipu

Sprawdzić Firmę kontrole kierowców aut !! to już nie pierwszy ich taki przypadek !!

Rufi

No ale o co chodzi, to nie było Seiceno…

Rafał

mógł szybciej jechać, to by zdążył na pomarańczowym. albo jest ślepy albo głupi, że jedzie tak szybko w tak złych warunkach na ośnieżonej drodze. Tak czy siak powinien mieć skierowanie na badania.

Wiesław

A ja powiem tak. Szybko jechał. Natomiast z innej beczki… Jedziesz sobie wolniutko bo jest okrutnie ślisko a tu ci 10 metrów przed tobą pacjentka na jezdnię wchodzi bo są pasy… I dalej bez komentarza .

Sycylia

Na bank to jakiś byly uberowiec

DLA naiwnych

Tak kończy się praca dla naiwnych :) dramat firma ..i wstyd dla Lidera

Sobies

Ciekawe że więcej zdarzeń powodują na oponach śniegowych….zdaje się że na letnich są mega ostrożni….

Realista

Policja apeluje dostosować predkosc , to bzdura winny jest właściciel drogi bo nie odsniezyl drogi i w 100 procentach przyczynił się do zdarzenia
Ludzie mam wyrok sądu jak kobieta niedostosowana prędkości do warunków na drodze wpadła w poślizg zjechała na drugą stronę drogi i zdezyla się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem. I wiecie kto jest winien , winny jest właściciel drogi powiatowej a kobieta została uniewinniona.
A dodatek było to na łuku drogi i jeszcze lepiej stal znak uwaga sliska jezdnia.
Dobre ?

nastawniczt

jakiś dureń ustawia światła na głównej drodze aby włączało się czerwone dla wszystkich kierunków, zamiast z automatu zostawić zielone na drodze głównej

Wiesław

Ba..mało tego te nowoczesne światła dodatkowo po chamsku przełączają się z zielonych na czerwone tuż przed nadjeżdżającym.

Obserwujący

Przecież autko to tak naprawdę bezwładna kupa metalu na śliskiej drodze.
Brak myślenia kierowców,brak przewidywania,brak ostrożności.
Sprawcy odebrać prawo jazdy plus mandat w wysokości 200 tyś plus 20 pkt karnych.

krz007

Tak to już jest jak się jeździ na oponach wielosezonowych… Przecież jest taniej… Są tak samo “dobre” jak zimowe… Tak samo wszyscy Królowie Tirów którzy wczoraj nie potrafili podjechać pod niewielką górkę.

4WD

Bo są. A dobre wielosezonówki są nawet lepsze niż tanie zimowe czy letnie. Zobacz sobie testy porównawcze. ADAC chociażby.

Dawid

Całoroczne opony są bardzo dobre, pod warunkiem, że z najwyższej półki. Kupiłem latem opony całoroczne premium i byłem ciekawy jak będą spisywać się zimą. Spisują się dużo lepiej niż moje poprzednie dedykowane zimówki ze średniej półki.