Jakub Kornhauser i Krzysztof Siwczyk gośćmi Biblioteki Centralnej z okazji Światowego Dnia Poezji. Wstęp wolny

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, przypada też Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji gośćmi Biblioteki Centralnej będą poeci, Jakub Kornhauser i Krzysztof Siwczyk. Spotkanie autorskie rozpocznie się o godzinie 18:00, wstęp wolny.

 
Tadeusz Różewicz, twórca przez lata związany z Gliwicami, w „Przygotowaniu do wieczoru poetyckiego” pisał: „Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie »poezja«!”. Czy rzeczywiście dar mowy wiązanej wypływa z poetyckiego smutku? O poezji, poetach i własnym pisaniu podczas spotkania we wtorek, 21 marca, opowiedzą Krzysztof Siwczyk i Jakub Kornhauser.

W rozmowie z Sandrą Staletowicz sięgną nie tylko do własnych doświadczeń twórczych, ale nawiążą też do poezji autorów związanych z Gliwicami – Juliana Kornhausera, Tadeusza Różewicza i Adama Zagajewskiego.

Jakub Kornhauser – unieważnia granice między poezją a prozą, świetnie czując się w prozie poetyckiej. Prywatnie (i literacko – „Premie górskie najwyższej kategorii”, 2020) – zapalony cyklista. Pracuje naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmując się między innymi historią dwudziestowiecznych ruchów awangardowych i literaturą eksperymentalną.

Krzysztof Siwczyk – nazywany „poetyckim głosem pokolenia MTV”, debiutował głośnym tomem „Dzikie dzieci”. Współtworzył grupę poetycką Na Dziko, zagrał w dwóch filmach fabularnych. Pracuje w Instytucie Mikołowskim, mieszka w Gliwicach.

(żms)/UM Gliwice
fot. materiały organizatora