Jednorazówka na potrzeby referendum? Kurier Gliwicki (póki co) bez drugiego numeru

Mimo zapowiedzi, nie ukazał się kolejny numer Kuriera Gliwickiego.

Redaktor naczelny dwutygodnika, który czternaście dni temu namawiał do bojkotu referendum, zapowiada, że drugie wydanie pojawi się już wkrótce.

Nowy tytuł na lokalnym rynku prasowym po raz pierwszy ukazał się w środę 12 września, na pięć dni przed referendum ws. odwołania prezydenta Zygmunta Frankiewicza. W premierowym wydaniu, zespół redakcyjny Kuriera zachęcał do pozostania w domu 16 września. Drugi numer miał ukazać się w tym tygodniu. Gazeta reklamowała się jako bezpłatny dwutygodnik i ‘magazyn mieszkańców Gliwic’.

Niestety, na kolejny numer nowego magazynu, gliwiczanie będą musieli poczekać.

Jak długo? Tego jeszcze nie wiemy, ale redaktor naczelny zapowiada, że gazeta będzie dalej wychodzić.

– Wiadomo, że pierwszy numer wydany był z myślą o referendum. W tym tygodniu Kurier Gliwicki co prawda się nie ukazał, ale musimy się zebrać i wszystko przedyskutować. Docelowo będzie to dwutygodnik – przekonuje redaktor naczelny Stanisław Kubit, który w ostatnich wyborach samorządowych startował, bez powodzenia, do Rady Miejskiej z listy wyborczej Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

W stopce redakcyjnej w pierwszym numerze Kuriera nie znalazły się jakiekolwiek dane kontaktowe jak numer telefonu czy adres e-mail. Nie zamieszczono również adresu redakcji czy nazwy wydawnictwa.

Obecnie nie działa strona internetowa gazety, na której, kilka dni przed referendum zamieszczono wydanie w wersji PDF.

Przypomnijmy, w pierwszym numerze, dystrybuowanym w centrum miasta, gazeta dopuściła się jawnej manipulacji, publikując oświadczenie gliwickich radnych w sprawie referendum… z 2009 roku. Stanowisko radnych, pod którym trzy lata temu podpisali się m.in. Marek Pszonak, Krystyna Sowa i Kajetan Gornig, zaprezentowano w sposób sugerujący, że dotyczyło ono tegorocznego referendum.

Premierowy Kurier, wydany na kredowym papierze, zwracał uwagę dość charakterystycznymi tytułami:
– “Stabilna polityka władz samorządowych przynosi wymierne efekty” (o remoncie Starówki), “Sportowe tryumfy możliwe są również dzięki dotacjom gliwickiego samorządu” (o sukcesie modelarzy) czy “Powstają najnowocześniejsze w kraju rozwiązania komunikacyjne” (o “średnicówce”).

(mpp)