Jedziemy zachodnią obwodnicą Gliwic. Odcinek od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej jest już prawie gotowy

Obwodnica Gliwic będzie sporym ułatwieniem dla kierowców, ale również rowerzystów, którzy niejako przy okazji “dostaną” spore odcinki ciągów pieszo rowerowych. Zobaczcie jak bardzo zaawansowane są prace.

Cały budowany fragment obwodnicy, w dni wolne jest chętnie uczęszczany przez spacerowiczów i rowerzystów, którzy mają możliwość na własne oczy zobaczyć postęp prac. Na trwającym kilka minut filmie zarejestrowaliśmy przejazd od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej.

3,5 kilometrowy odcinek od ulicy Daszyńskiego do ul. Rybnickiej jest już na ukończeniu. Obiekty mostowe są gotowe, a jezdnię pokryto asfaltem. Obecnie trwają prace przy montażu ekranów akustycznych, znaków drogowych, a także roboty związane z zagospodarowaniem terenu przyległego do powstającej obwodnicy. Prace na skrzyżowaniach przy ul. Rybnickiej i Daszyńskiego powinny zakończyć się w czerwcu. Do sierpnia, potrwają prace porządkowe, a także zagospodarowanie terenu oraz budowa instalacji oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. Zakończenie prac przy obwodnicy zachodniej zaplanowano w III kwartale. Wygląda na to, że termin jest raczej niezagrożony.


Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy ostatnich dwóch odcinków obwodnicy, które domkną całość: Sowińskiego – Daszyńskiego o długości 1,8 km i Rybnicka – Bojkowska, który będzie mieć długość około 2,2 km. Pierwszy z nich jest już projektowany i powinien być zbudowany do końca 2021 roku. Jako ostatni powstanie odcinek Rybnicka – Bojkowska – jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a ukończenie budowy może nastąpić na przełomie 2023/2024 roku.

(emef)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Jerzy

Czekam jeszcze na fragment od Sowińskiego do Daszyńskiego, wtedy będzie to naprawdę spore odciążenie Rybnickiej. Ciekawe co z tymi budynkami stojącymi na planowanej trasie.

Czekator

Ja czekam już od 30 lat. Myślę, że poczekam jeszcze z 15. Obym doczekał.

Bogna

A ja czekam na połączenie Sowińskiego z Kozielską. Działkowicze są na to przygotowani.

działkowicz

Twoja pisownia jest obrazem twojej inteligencji. Nie działkowicze a działkowcy.

WD-40

Działkowicze to ci, którzy bywają na działkach np w celu konsumpcji piwa i grillowania. Działkowcy to skrajny odłam radykalnych działkowiczów, którzy na klęczkach całymi dniami dłubią w ziemi.
Lub jak wolisz:
Działkowcy to ci, którzy wieszają ogłoszenia na tablicach ogłoszeń ogródków działkowych, a działkowicze to ci, którzy ich nie czytają.
Jest jeszcze jedna opcja:
Działkowicze to ci, którzy dzielą na działki (działkują), a działkowcy to ci, którzy te działki używają. Są jeszcze ci, którzy działkami handlują, ale ich nazywa się potocznie dealerami.

prawda

Największym nieporozumieniem tej inwestycji to tylko jedno jezdniowa droga w jednym kierunku oraz brak bezkolizyjnych skrzyżowań. Każda obwodnica, która powstaje w obecnych czasach jest lepiej przemyślana. Można tutaj przywołać nie dawno otwartą obwodnicę Rybnika oraz drogę N-S w Rudzie Śląskiej. Myślałem, że Gliwice to naprawdę bogate miasto, ale na tle pobliskich miast to dalej jesteśmy daleko w tyle.

tyz prowda, ale ...

ona nie powstała w obecnych czasach. Mieli tylko “lekki” poślizg i w obecnych czasach to się doczekała realizacji.

parKing

Bogactwo? Raczej wręcz przeciwnie, bogactwo jest, ale profesjonalizmu brakuje. Tu są Gliwice, tu się najpierw robi, potem myśli i poprawia. Bo kolesie muszą mieć coś do roboty, a nie pan mi tu za pierwszym razem perfekcji oczekuje. Za gdzieś 3 lata przewiduję kolejny wyśmienity projekt za pół miliona (a wykonanie za 200 razy tyle), który nadal będzie gorszy od chociażby wspomnianej obwodnicy Rybnika.

Tom

Oczywiście zamiast wybudowania rond będą skrzyżowania świetlne czyli po Gliwickiemu

miazga

głupiemu tłumaczyć

Rowerzysta

Tom, zgadzam się …
Ronda są 100 x lepszym rozwiązaniem …
Bez prądowym i zatorowym = ECO

Sg

Kochane Gliwice

ws

Z tego co widzę to istniejąca droga rowerowa od ul. Bielika została zignorowana. Ciekawe czy będzie się dało przebić na dziko – już na filmie widać rowerzystów wdrapująych się na nasyp w tym miejscu. Mam nadzieję że tak, bo jeżdżenie “ciągami pieszo rowerowymi” w smrodzie i hałasie aut mnie np. nie interesuje

shogun

Już widzę te wypadki na tych super skrzyżowaniach, dlaczego nie wybudowano bezpiecznych wymagających zredukowania prędkości rond.

Bajtek

Oj tak, będzie masa wypadków, krwawa rzeźnia jak na każdym skrzyżowaniu, a cmentarze pełne komentatorów ;-) Poza tym, gdzie tam widzisz miejsce na ronda? Mieli wyburzyć pół dzielnicy?

shotgun

Główną zaletą rond jest zachowanie płynności ruchu a nie redukcja prędkości. Redukcja prędkości to zaprzeczenie mobilności a w ruchu samochodowym mobilność to ważna rzecz, bo po to wymyślono samochód. Niektórzy to by zredukowali wszelki ruch samochodowy do zera.

Barbara

W jaki sposób obwodnica odciąży Rybnicka? Z czym się łączy? Dlaczego nie ma bezpośredniego połączenia z terenami magazynowymi na Bojkowskiej? Bojkowska się zatyka. Magazyny plus amazon zapchaly tę drogę. Z rybnickiej jest bezpośredni zjazd na A4. Z Bojkowskiej tiry jada aż na węzeł. Gdzie tu jakaś logika? Ta obwodnica to faktycznie szerokością przypomina ciąg piedzo-rowerowy.

Ad

Odciąży Rybnicką na odcinku od centrum do obwodnicy.

parKing

Odcinek Bojkowska – Rybnicka też był planowany, czyli za kilka lat może się doczekamy

kiki

jezdzom sie gliwicoki na kołkach by oderwac sie łod problemów np.kredytow…..

top

Więcej dróg to więcej samochodów, więcej rakotwórczych spalin, mniej terenów zielonych… Ale człowiek już taki jest żeby sobie ułatwić zniszczy wszystko na swojej drodze.

Jura

Dzięki! Byłem ciekaw czy pojawi się tu choć jeden głos z szerokim spojrzeniem czy będzie zwykło zmanipulowane piekiełko.

Taka tam

A czy ktoś się orientuje – z ulicy Daszyńskiego jest wjazd na tę obwodnicę, czy też zjazd z niej, bo nie wygląda, aby było jedno i drugie?

Ad

Jest. Będzie skrzyżowanie jednopoziomowe obwodnicy z ul. Daszyńskiego.

Taki tam

Nie wygląda na podstawie czego ?

Imiu

Dar dla narodu od Gliwic. Należą się oklaski. Lepiej i szybciek o jakieś 20 lat nie dało się tego zrealizować, no może o 30.

Dla slepcow

Obwodnica jedno pasowa,SMIECHU WARTE!

biała laska

Obwodnica będzie jedno jezdniowa z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach, jakże musisz być ślepy aby tego nie widzieć.

Szary

Nie tłumacz mu a tylko zdziel laską przez łepetynkę aby mu pojaśniało.

grzegorz

A ja mam jedno pytanie, kto tych ludzi wpuścił na teren budowy – są znaki zakazu wjazdu, zakazu wchodzenia itp. a tu w najlepszych czasach aż dzisiaj Straż Miejska musiał interweniować by tłumy troszkę rozpędzać.

WRRRRR !!!

KARAĆ! KARAĆ! KARAĆ! Nikt nie może mieć lepiej ode mnie! Gnębić, zakazywać, kontrolować, nie pozwalać, zabraniać,… Co to jest? Zawiść, zazdrość, animozja? Wiesz, że tylko w Polsce “Zakaz Palenia” to za mało? W Polsce nie wystarczy powiesić informacji “Nie palić”, “Nie wchodzić”, “Nie siadać”,… tak jak na zachodzie wystarcza “NO SMOKING”. W Polsce żeby szykanę wznieść na wyższy poziom trzeba dodać jeszcze przymiotnik – CAŁKOWITY “zakaz palenia”, KATEGORYCZNY “zakaz palenia”, BEZWZGLĘDNY “zakaz palenia”. Tylko wtedy piszący tę informację czuje się spełniony w swojej perfidii. Ludzie co z wami? Naprawdę tak głęboko w was tkwi poprzedni ustrój? Jakim prawem polaku czujesz… Czytaj więcej »

Bolek

Dzienki mnie Macie teraz ta obwodnice albo Jak Sie to nazywa.. Okrezna.. Musialem dom oddac.. I reszte..

Ojciec swojego syna

Może zupełnie pryncypialnie ale czy to nie jest plac budowy, nie posprzątany i nie udostępniony do użytku??? A co jeśli jakis ekran nie jest zamontowany prawidłowo? Nie ma odbiorów a wiatr wieje… Ale jakoś to będzie, prawda?

Pati

Zagrożenia można mnożyć, zależy od wyobraźni. Ktoś może mieć też obawy przed upadkiem przelatującego samolotu. Nie ma zakazu wejścia, jest bezpiecznie, bo prawie wszystko jest gotowe, byłam osobiście, widziałam. Wyluzuj rajtuzy.

Ojciec swojego syna

Prawie, prawie, prawie jako prawie inspektor budowlany masz prawie rację. Życzę wszystkim dobrego samopoczucia w swoim prawie

Ale luda nawiało

Mnie bardziej nurtuje pytanie, jak bardzo trzeba być zdesperowanym żeby wybrać się na spacer po … asfalcie?

Filip

zapytaj tych co suną codziennie nad Morskie Oko :)

Ojciec swojego syna

Mnie się bardziej podobają tłumy dotleniające się przy autostradzie… Pewnie nie mam racji ale przy wysiłku spaliny szybciej się wiążą z krwią w płucach no ale pobiegane było beheheh

Jadwiga

A mieszkańcy ulicy Wójtowskiej którą przedzielono na pół wysokim nasypem i ogromnymi ekranami? zamiast spokoju, zieleni i ciszy mamy klatkę z hałasem i spalinami. Wychodzisz na spacer i odbijasz się od… ekranu albo od wybudowanych na polach willi bez ulicy, oświetlenia i kanalizacji za to z wypasionymi brykami jeżdżącymi wte i wewte Pozostaje spacer ulicą Daszyńskiego… W maseczce .

WD-40

Bo planować (tworzyć) miasto trzeba umieć. Jeżeli się nie umie, to trzeba zatrudnić kogoś kto się na tym zna. W Gliwicach na poliTECHNICE (uczelni technicznej, jak sama nazw wskazuje) powołano do życia różne dziwne wydziały i z góry założono, że samo ich utworzenie wystarczy. Błąd. Nie wnikam, co i gdzie “studiowali” gliwiccy miastotwórcy, ale powinni podrzeć swoje dyplomy i wrócić na uczelnie. Tym razem jakieś bardziej renomowane.
Gliwicka architektura i długofalowe planowanie to dziedziny, które wołają o pomstę do nieba, które rozpaczliwe potrzebują zastrzyku kompetencji.

wnerwiony

A gdzie teraz mieszkańcy Sikornika mają chodzić na spacer? W jaką to zieloną część Gliwic? Na wysypisko, na lotnisko z zakazami, na pachnącą Rybnicką, na nieistniejące pola przecięte obwodnicą z autobahną w tle, czy może na jeszcze-niezaorane-przez-PRUiM zielone tereny potoku, które niebawem będą betonowym zbiorniczkiem? Jakie zarządzanie miastem, takie tereny spacerowe. Płakać się chce.

Ale luda nawiało

Na te pytania, od naszych miasto-twórców, usłyszysz odpowiedź typu: “miasto wspaniale się rozwija”, “… ważne, że coś się dzieje”, albo “miasto tętniące życiem”.
Prawidłowa odpowiedź niestety brzmi – Mają wsiąść w samochody i wyjechać za miasto.

PhD

Ale tam były w znacznej mierze prywatne pola. S.ać komuś psem na zboże i zostawiać flaszki po różnorakich napojach … Wnerwiaj się w kieleckim, u siebie w polu.

wnerwiony

A to jaśnie pan miastowy chodzi na spacer z flaszką i sra ludziom na pola? No to pogratulować rodzinie miłych spacerów.

Zachwycony

Przecież właściciele pól wywożą na pola produkty srania krów, więc miastowe sranie chyba nie robi większej różnicy a lekarze zalecają dużo pić więc flaszka mineralki na spacerze jest bardzo wskazana.

Ad

@wnerwiony
Niech idą do kościoła.

ucieszony

Bieszczady zapraszają

Justyna

Bo jeszcze jedyne dostępne tereny za Sikornikiem w kierunku Wilczych Doliw będą zabudowane ślicznym zbiornikiem retencyjnym o pow 10 ha, którego budowa zaraz ruszy

Dziadek_2

Słusznie mówisz Ojcze, tylko niepopularnie i tak niezgodnie z polskim duchem. Zakazu nie ma to wchodzimy. Jakoś będzie…Tak jak poniżej: “byłam, widziałam, prawie wszystko gotowe…”. W sumie dziwne trochę, że zakazu wejścia/wjazdu nie ma. Samochód też przejeżdżał. Dzieci na rolkach, hulajnogach…

Obserwujący

Ta obwodnica powinna zostać przekształcona w drogę pieszo-rowerową.
Tłumy smrodzących,kopcących auteczek będzie nas zatruwało. W imię czego?żeby być na miejscu 10 min wcześniej?żeby mieć “krótszą “drogę”?
Tym bardziej,że epidemia wymusi zmianę zachowań.Sporo ludzi zbiednieje i nie będzie ich stać na auteczko.
Bezsens totalny.

AndrzejD

“W imię czego?żeby być na miejscu 10 min wcześniej”
Może trudno jest ci w to uwierzyć – ale tak – po to żeby być wcześniej. Żeby nie tracić czasu na dojazdy. ponieważ ten czas można wykorzystać na przyjemności. Po to właśnie buduje się autostrady żeby być 10min, pół godziny czy 4 godziny wcześniej.

parKing

Już sam nie wiem czy ty jesteś aż tak głupi czy aż tak dobry troll. Bo obwodnice są właśnie po to, żeby nas “smrodzące, kopcące auteczka” nie zatruwały. Dlatego idą przez puste pola zamiast centrum.