Jest nowy plan dla najstarszej wieży ciśnień w Gliwicach. Pierwszą imprezę zaplanowano już na październik

Pojawiła się szansa na zagospodarowanie wieży ciśnień przy ulicy Leśnej w Gliwicach. Obiekt obok stadionu Piasta Gliwice ma nowego dzierżawcę, to firma ART-ENERGY z Gliwic.

 
Wewnątrz najstarszej wieży ciśnień w Gliwicach ma powstać klimatyczna klubo-kawiarnia dla około 150 gości, oferująca przestrzeń do organizacji koncertów i wydarzeń kulturalnych. Zabytkowa budowla, będąca własnością Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, została wydzierżawiona na okres 10 lat.

Nowy gestor obiektu, oprócz odrestaurowania i nadania mu nowego charakteru – ma także pomysł na zagospodarowanie sąsiadującego z nim zbiornika wodnego, będącego własnością miasta.

Wieża ciśnień przy ul. Leśnej w Gliwicach, to najstarsza w mieście budowla tego typu. Powstała w 1894 roku. Obiekt, będący własnością PWiK, od wielu lat nie jest już jednak wykorzystywany. Budynek wymaga remontu, a jego utrzymanie generuje koszty.


Przypomnijmy, że w minionych latach planów dotyczących zagospodarowania obiektu było wiele – myślano, by w wieży przy ul. Leśnej utworzyć muzeum sportu i salę pamięci związaną z Piastem Gliwice. Snuto plany, że w obiekcie, po jego ewentualnej sprzedaży prywatnemu inwestorowi, mogłaby powstać np. restauracja. Później, w 2013 roku pojawił się pomysł utworzenia nowoczesnego centrum szkoleniowego. Nic z tych zamierzeń ostatecznie nie wyszło.

Powstanie klubokawiarnia

Wkrótce sytuacja wieży ciśnień ma się zmienić, ponieważ znalazł się inwestor, który zamierza tchnąć w budowlę drugie życie. Jest nim Artur Wachtarczyk, właściciel firmy ART-ENERGY z Gliwic, który 1 czerwca zawarł z miejską spółką umowę dzierżawy działki nr 846, na której znajduje się wieża. Będzie zarządzał obiektem przez najbliższe 10 lat.

Na początek – oprócz rewitalizacji zabytku – przedsiębiorca zamierza uruchomić w nim klubo-kawiarnię. Na dwóch poziomach wieży ma powstać przestrzeń dla ok. 150 gości.

Mają się tam odbywać występy artystyczne i wydarzenia kulturalne. Jak zapowiada nowy dzierżawca – wszystkie prace będą prowadzone w porozumieniu z Konserwatorem Zabytków, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w historyczny charakter obiektu, a jednocześnie zapewnić jego funkcjonalność. Pierwsza impreza w tym miejscu miałaby zostać zorganizowana już pod koniec października bieżącego roku.

Oprócz ambitnych planów wobec zabytkowej wieży ciśnień, nowy inwestor ma także pomysł na zagospodarowanie sąsiadującej z nią działki nr 847, na której znajduje się zbiornik wodny z początku XX wieku, którego właścicielem jest samorząd.

Aby usprawnić proces dzierżawy terenów pod wspólną inwestycję – miasto podjęło decyzję o przekazaniu PWiK wspomnianej nieruchomości, w zamian za należącą do spółki działkę przy ul. Zbożowej.

Wybór tej ostatniej nieruchomości nie jest przypadkowy. W rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej powstaje bowiem obecnie miejskie osiedle mieszkalne. W planach jest także żłobek i przedszkole. To właśnie na ich potrzeby miasto chce pozyskać działkę, na której planuje zbudować plac zabaw i teren rekreacyjny.

Na zamianie działek skorzystają zatem wszystkie strony: miasto, PWiK oraz inwestor, ale także – a może przede wszystkim – mieszkańcy Gliwic, którzy dzięki takiej decyzji zyskają nie tylko nowe miejsce spotkań, ale także plac zabaw i przestrzeń do rekreacji.

Uchwała w sprawie zamiany działek ma zostać podjęta przez gliwickich radnych podczas najbliższej Sesji Rady Miasta, 15 czerwca.

(żms)/UM Gliwice
fot. K. Krzemiński/PWiK

28 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze