Jest rozstrzygnięcie w sprawie pensji prezydenta. Magistrat: “To było do przewidzenia”

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek stwierdził nieważność uchwały gliwickiej Rady Miasta, która podwyższała wynagrodzenie Zygmunta Frankiewicza.

– Ta decyzja była do przewidzenia, ale będziemy walczyć dalej. Zamierzamy zaskarżyć rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Kością niezgody jest rządowe rozporządzenie z maja ubiegłego roku. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze prezydentów miast do 300 tysięcy mieszkańców zostało obniżone do 3800-5000 złotych miesięcznie. Gliwiccy radni przyznali jednak prezydentowi pensję w wysokości 6200 złotych. Nadzór prawny wojewody uznał tę uchwałę za niezgodną z prawem.

– Rada Miasta Gliwice w kształtowaniu składników wynagrodzenia nie ma nieograniczonych możliwości, lecz jest obowiązana stosować zasady określone przepisami

– argumentowała jeszcze przed wydaniem rozstrzygnięcia Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

– W tej sprawie chodzi o czystość działań, bo wiemy dobrze, w jakich okolicznościach wydano rozporządzenie – ocenia decyzję wojewody Marek Jarzębowski i podkreśla, że w Gliwicach wierzą, że ich upór zachęci także kolejne samorządy do podobnych działań. – Może znajdą się inny odważni – dodaje.

Przypomnijmy, nowe przepisy wprowadzono niedługo po aferze związanej z premiami dla ministrów w rządzie Beaty Szydło. Po fali oburzenia, rząd wycofał się z tego pomysłu, ale wkrótce wydał rozporządzenie, które uderzyło w samorządowców.

– Samorząd nie od tego jest niezależny i samorządny, żeby rząd rozporządzeniami regulował kwestie pracowników pochodzących z wyboru

– powiedział w poniedziałek PAP Zygmunt Frankiewicz. – Prowadzi to do paradoksu, że specjaliści pracujący w urzędach, niżsi rangą od prezydenta, mają wyższe od niego wynagrodzenie. To powolne psucie państwa, bo w dłuższej perspektywie może prowadzić do negatywnej selekcji, a nawet mechanizmów korupcyjnych – podsumował prezydent.

Ścieżka sądowa nie jest jedyną, na której Gliwice próbują zakwestionować przepisy zawarte w rozporządzeniu. W listopadzie 2018 roku Rada Miasta wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności nowych przepisów z Konstytucją. Na razie jednak nie wiadomo kiedy TK zajmie się tą sprawą.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mnie daj więcej!
Mnie daj więcej!

Czyli nie działamy na rzecz dobrych realizacji w przestrzeni publicznej; czystego powietrza; czystego i przyjaznego pieszym i rowerzystom miasta; zlikwidowania chaosu reklamowego, którego udziałem są miejskie instytucje; lepszej komunikacji publicznej; lepszej oferty kulturalnej, itd, itp.

Walczymy o więcej kasy dla prezydenta, a więc także dla wiceprezydentów. Tak wg radnych i zarządu miasta wygląda samorządność. Trudno się powstrzymać przed żartem, że to jest forma walki z reżimem PiS w gliwickim wydaniu.

urzędnik średniego szczebla
urzędnik średniego szczebla

Ujął mnie zwrot rzecznika “będziemy walczyć dalej”. Jak wiadomo płace urzędników określają przepisy. Jeżeli prezydent ma w d… przepisy, to chcę wierzyć, że kiedy koleżanki i koledzy urzędnicy hurtem złożą prośby o podwyżkę, powiedzmy 20%, to prezydent bez ociągania je natychmiast przyzna nawet tym, którzy nie prosili. Wiadomo, że tych, którzy chcieliby jak on walczyć o podwyżkę – spłucze jak wiadomo co. p.s. Ciekawie brzmią słowa rzecznika “– W tej sprawie chodzi o czystość działań, bo wiemy dobrze, w jakich okolicznościach wydano rozporządzenie”. Wynika z nich, że te rozporządzenia, które będą na rękę Urzędowi, prezydent będzie respektował, a te, które… Czytaj więcej »

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Taki wybitny fachowiec bez problemu może otworzyć własną firmę i zarabiać 100 tysięcy i więcej. Naprawdę szkoda żeby się męczył w urzędzie.

sin city
sin city

Najlepiej niech się wykaże biorąc halę śmiechu pod zarząd a po spłacie ~0,5 mld cieszy się zyskami

realsta
realsta

Swietne okreslenie ,ale prawdziwe patrzac na imprezy w niej odbywane. Jak mozna w tak ladnej hali organizowac byle co,przez co musze jezdzic do krakowskiej areny .

Maki
Maki

Własna firma? Zapomnij. Były pracodawca radnej Budka i były marszałek województwa długo szukał etatu, aż zlitowali się koledzy w Piekarach Śl. Teraz pan Saługa jako ekspert od ssania i pompowania został wiceprezesem wodociągów. W Polsce dla takich ludzi nie ma zatrudnienia innego niż po znajomości i na etacie wymyślonym specjalnie dla nich. W rzetelnych konkursach na stanowiska też nie biorą udziału. Porażka mogłaby zhańbić.

Alex
Alex

Ta decyzja była do przewidzenia, ale będziemy walczyć dalej. Zamierzamy zaskarżyć rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – komentuje Marek Jarzębowski

Idźcie nawet do Trybunału Europejskiego, tylko niech się Pokrzywdzony, Rada Miasta i P.T. Urzędnicy łaskawie zrzucą na tę donkiszoterię.

zniesmaczona
zniesmaczona

Godność, godność mości Panowie – jaka szkoda, że została zupełnie zapomniana w czasach w których pieniądz jest najważniejszy.

Niestety.
Niestety.

Cytuję:
– Samorząd nie od tego jest niezależny i samorządny, żeby rząd rozporządzeniami regulował kwestie pracowników pochodzących z wyboru
– powiedział w poniedziałek PAP Zygmunt Frankiewicz. – Prowadzi to do paradoksu, że specjaliści pracujący w urzędach, niżsi rangą od prezydenta, mają wyższe od niego wynagrodzenie. To powolne psucie państwa, bo w dłuższej perspektywie może prowadzić do negatywnej selekcji, a nawet mechanizmów korupcyjnych – podsumował prezydent.

Mechanizmy korupcyjne, no no ?

Pogratulować Panie Frankiewicz.

Jak mało, to do innej pracy zapraszam.

szczera prawda
szczera prawda

Teraz Prezydent Frankiewicz będzie musiał zastosować się do zaleceń Bronka Komorowskiego i będzie musiał wziąć kredyt i zmienić pracę. W końcu Gliwice odetchną od tego człowieka.

krzysztof
krzysztof

frankiewicz ,ale masz parcie na kasę od podatników Chłopku a po co startowałeś na urząd tak mało opłacalny, Gliwice by się obyły bez ciebie i może inaczej zarządzane by ruszyły do przodu, a kiedy się spotkałeś z mieszkańcami NIGDY dobrzy są ci co ci słodzą i przytakują Jak radni nie mają się czym innym zająć tylko walką o twoją pensyjkę to się nadają jak ty do sprawowania władzy w mieście-jaki pan taki kram

HAL
HAL

Zostawmy kwestię czy rozporządzenie jest dobre, czy nie. Przyjmijmy, że do orzeczenia TK w państwie prawa obowiązuje. To znaczy, że Frankiewicz startując w wyborach jesienią 2018 nie znał rządowego rozporządzenia z maja 2018, a radni nie znali go uchwalając wyższą pensję? Czy wszyscy je znali ale uznali “na Polaka-kanciarza”, że jakoś się to obejdzie albo zignoruje, bo przecież w Polsce postępowanie zgodne z prawem jest dla frajerów? Jak to świadczy o tym towarzystwie?

Rafał
Rafał

Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie uchyli rozporządzenia, jest ono obowiązujące i wiążące prawnie. Może się to niektórym nie podobać, ale jeśli nie będziemy się do tego stosować, to wpadniemy w anarchię. Prawo jest od tego, aby je przestrzegać, a nie żeby robić co się komu podoba.

Dziadek Wojtek
Dziadek Wojtek

Tak jakby anarchii już nie było: PiS ma konstytucję centralnie w esicy.

ministerstwo miłości
ministerstwo miłości

Przestrzegam komentujących, że wszelkie komentarze przesycone mową nienawiści są niestosowne. Wskazana jest jedynie mowa miłości, czyli brak krytykanctwa, malkontenctwa i samodzielnego myślenia.

Za a nawet przeciw
Za a nawet przeciw

Chcę wiedzieć, dlaczego prezydent ukrywa przed społeczeństwem specjalistów, których rzekomo zatrudnia w urzędach? Jakoś nie widać, żeby pozwalał im na wykazanie się w pracy owocującej zachwytem mieszkańców. I dlaczego nie ma wynagradzać ich lepiej niż siebie, skoro sam nazywa ich specjalistami? Bo od czego specjalistą jest prezydent – od wygrywania wyborów? To chyba za mało, żeby zarabiać jak adwokat. A specjaliści nie dostają limuzyn służbowych, nie pobierają kasy za stołki w zarządach spółek jak prezydent. No może jeden Jarzębowski, ale to wyjątkowy przypadek wysokiej rangi specjalisty potwierdzony wyrokiem sądowym za internetowy hejt. No i może jeszcze strażnik Nowak, który za… Czytaj więcej »

autobusiarz
autobusiarz

Jest jeszcze specjalistą od “odważnych decyzji”,

Emil
Emil

Poszukaj Paweł Bernas

Joe
Joe

Sejm mógłby wprowadzić prostą zasadę, że jeśli zadłużenie miasta się zwiększa to widełki ustalone przez władze centralną obowiązują, a jeśli zmniejsza to nie. Doskonale by to hamowało megalomańskie pomysły typu Hala Podium albo bezsensowne zwiększanie liczby posad w urzędzie (co do posad to piszę ogólnie a nie o Gliwicach, bo nie wiem, jak to w naszym mieście wygląda).

Stach
Stach

Z pozoru mądre, ale mogłoby ograniczać inwestycje miejskie byle prezydenci byli zadowoleni z poborów. Konieczne musiałyby być szczegółowe przepisy w jakich przypadkach inwestycje są sensowne a w jakich nie, co rodziłoby niekończące spory. Coraz więcej przepisów nie służy dobrze ani prawu ani obywatelom. A polski Sejm jest mistrzem w tworzeniu złego prawa.

Joe
Joe

Dlatego masz jeszcze wybory…

Stach
Stach

I ty masz poczucie, że kogoś skutecznie wybrałeś w wyborach? Szczęściarz.

Joe
Joe

Nie mam takiego poczucia, dlatego zakończyłem zdanie wielokropkiem. Niemniej jednak mój prosty pomysł z widełkami jest dobry. Można wymyślać różne “usprawnienia” które spowodują, że proponowane rozwiązanie stanie się fikcją. To co napisałeś (“Konieczne musiałyby być szczegółowe przepisy w jakich przypadkach inwestycje są sensowne a w jakich nie”) to jakaś piramidalna bzdura – wiadomo, że takich przepisów nie da się stworzyć – tym bardziej, że jak sam zauważasz “polski Sejm jest mistrzem w tworzeniu złego prawa”. Teraz jest tak, że im większy deficyt, tym więcej ludzi prezydent czy burmistrz może zatrudnić na różnych niepotrzebnych etatach. A im więcej ludzi zatrudni, tym… Czytaj więcej »

Imiu
Imiu

powinien mieć 10 000,00 PLN netto i zakaz dorabiania XXtyśięcy złotych w zarządach i innych firemkach które tylko zatrudniają presidente dla statusu czy jak wiadomo niecnych celów, kto by nie chciał szerszych pleców niskim kosztem?

Człowiek Wazelina
Człowiek Wazelina

Uroczo. Przypominam, że to przedostatnia kadencja “miłościwie Gliwicom panującego” Z.F. Naprawdę, tak chce Pan prezydent zostać zapamiętany? Takie “dziedziwctwo” po sobie zostawić? Na tablicy pamiątkowej w urzędzie, pod swoim zdjęciem umieścić podpis: “Walczący zawsze do końca – o swoją pensję i przywileje”. Chciałbym zobaczyć takie podsumowanie Pańskich dokonań na przestrzeni lat w dziedzinie nauki, kultury, infrastruktury miejskiej, dbałości o środowisko naturalne itp., które uzasadniałyby takie wysokie uposażenie.
Poza tym – wystarczy spojrzeć na oświadczenia majątkowe Pana prezydenta, by zobaczyć, że raczej nie doświadcza jakiejś okrutnej biedy i finansowej krzywdy ;)

sin city
sin city

“– Samorząd nie od tego jest niezależny i samorządny, żeby rząd rozporządzeniami regulował kwestie pracowników pochodzących z wyboru”
Wyborem wyborców jest, aby zarobki urzędników, którzy zbytnio się nie przepracowują ani fizycznie ani psychicznie, a wyniki ich pracy nie powalają, nie nosiły znamion nieprzyzwoitości

black_horse
black_horse

Sądy, przynajmniej teoretycznie powinny orzekać w granicach obowiązującego prawa. Tak że rzecznik niech sobie dużo nadziei nie robi. Zresztą mamy w pamięci jego buńczuczne zapowiedzi na temat sprawy sądowej dotyczącej dotacji do hali porażki. Jak się to skończyło wszyscy wiemy. Tacy z nich specjaliści od prawa.

Gustaff
Gustaff

A tacy posłowie za kilka dni pracy w miesiącu zarabiają ponad 10 tyś zł miesięcznie plus 2,5 tyś diety i jakoś nie słyszałem żeby planowali obniżyć sobie pensję

Gliwiczanin
Gliwiczanin

przeciez za tą nieudolna pracę to i tak zadużo. Niestety cwaniak ma w pakiecie pensyjkę z dwu innych miejsc. Złodziejstwo w białych rękawiczkach.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Myślę , ten wybitny talent , czyli nasz franio marnuje sie na stanowisku prezydenta Gliwic.Chopie jesteś stworzony do wyższych celów, nie musisz się litować nad Gliwicami. My sobie nie wybaczymy ,żeś zmarnował swe życie dla nas…

Wnikliwy obserwator
Wnikliwy obserwator

Nie jestem i nigdy nie byłem fanem Zygmunta Frankiewicza. Uważam, że jego sposób zarządzania miastem jest niedobry. Prezydencka pensja Frankiewicza stanowi jednak tylko maleńką część problemu pod nazwą: ZAROBKI POLSKICH SAMORZĄDOWCÓW. Posłowie uchwalili absurdalną obniżkę uposażeń wójtów, burmistrzów i prezydentów polskich miast. W całym kraju obowiązuje teraz system finansowy, w którym samorządowcy mogą zarobić co najwyżej – jak skrupulatnie policzyłem – 15% kwoty wypłacanej co miesiąc urodziwym asystentkom aktualnego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Asystentki te są często określane przez licznych internautów bardziej frywolnymi określeniami, ale nie chcę ich dosłownie cytować, by nie narazić się na zarzut stosowania słownictwa drastycznego. Zastanawiam… Czytaj więcej »

Stach
Stach

Patologia w jednej instytucji nie może być rozgrzeszeniem patologii w innej.

Fiku Miku
Fiku Miku

@Wnikliwy obserwator. Asystentka jako fachowiec jest do d*py, ale jako d*pa to jest fachowiec.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Jak ci sie nie podoba to możesz wyjechać do Bytomia czy Zabrza i tam sobie znaleźć pracę…. Nikt cie tutaj na fotelu prezydenta na sile nie trzyma więc wyp..

ja234
ja234

A to ci pech.
Śmieszna jest ta przepychanka między pisiorami i te fochy urzędasów…
“Mechanizmy korupcyjne”…no popatrz, popatrz i co jeszcze…

,,
,,

Ciekawe ile zarabia PiSowski wojewoda ?

Urko
Urko

Mnie to akurat nie ciekawi . Mnie bardziej interesują nagrody, które będą mu się niewątpliwie należały za jego trudną , wytężoną pracę ….

Noc-nick
Noc-nick

Nagrody w UM i podległych instytucjach i spółkach nie są dla ciebie, Urko, tajemnicą i dlatego nie interesujesz się ich nieobecnością w mediach? Mnie interesują i dziwi milczenie lokalnych mediów, bo to konkretne, nasze pieniądze wydawane na naszych urzędników, z których nie jesteśmy zadowoleni jakbyśmy chcieli. Ty swoje zadowolenie mogłeś łatwo wyrazić, ale zamiast tego popisałeś się liczeniem do 3. Jak naczelnik albo kierownik w miejskim systemie układów miernot z miernotami, którzy merytorycznym pracownikom tylko przeszkadzają. — Gliwickie media bardzo szybko uzależniły się od najbardziej dostępnego narkotyku za grosze i za grosze zdechły. Dziś mają rzadką w dziennikarstwie skłonność do… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Charakterystyczny nick. Transcendentalna emanacja stanu twego umysłu ? Co do pierwszego zdania i pytania z twojego posta. Nie masz pojęcia , jakie jeszcze rzeczy mnie nie interesują.

Tomasz
Tomasz

Jak inteligencji nie staje Urko czepia się nicków.
Ale gimbaza tak ma……

Dzień-nick
Dzień-nick

Jesteś taki oczywisty i przewidywalny, jak zawarość twojego skojarzenia. Zobaczmy jak intelektualnie rozwiniesz się przy dzisiejszym, bo jak wiadomo merytorycznie już się wypaliłeś podczas odliczania.

Azota
Azota

*** sie od wojewody

Imię
Imię

Wojewoda Siemiński bardzo prężnie pełni swój urząd.

,,
,,

I się jeszcze bardzie wypręży, kiedy dostanie medal jak Misiewicz.

,,
,,

Jasne, co wolno wojewodzie to nie tobie s,,,,,,, .

Dziadek Wojtek
Dziadek Wojtek

Gdyby Frankiewicz był podstarzałą lafiryndą, tlenioną na blond i tapetowaną na biało jak kurtyzana, nie umiejącą kompletnie nic i za nic nie odpowiadającą, to mógłby liczyć na całe 65 000,00 zł miesięcznie.
Jak w pisowskim NBP.

Urko
Urko

Trzy , dwa , jeden, start…

,,
,,

I świerk się przewraca.