Jeszcze cztery lata temu mnożono tu przeszkody. Miasto naprawiło własne błędy sprzed kilku lat

Łącznik, dzięki któremu możliwe jest poruszanie się po trasie rowerowej z centrum do Sośnicy bez pokonywania schodów, od kilku dni jest gotowy. We wtorek ZDM wykonał też przejazd dla rowerów przez ulicę Zwycięstwa. Po ciągu pieszo-rowerowym wzdłuż alei Przyjaźni nareszcie można poruszać się bez zsiadania z roweru.

 
Piesi i rowerzyści mogą już korzystać z alternatywnej drogi, usytuowanej wzdłuż budynków, znajdujących się po północnej stronie alei Przyjaźni. Przypomnijmy, że prace przy wymianie nawierzchni w tym miejscu rozpoczęto jesienią ubiegłego roku.

Wykonanie łącznika to duża zmiana w podejściu urzędników. Na plus.

Jeszcze zanim przystąpiono do budowy trasy, potrzebę zastosowania tam konstrukcji umożliwiającej pokonanie schodów i wykonania przejazdu dla rowerzystów przez ulicę Zwycięstwa zgłaszała Gliwicka Rada Rowerowa, śląc kolejne pisma m.in. do ówczesniego zastępcy prezydenta Gliwic, śp. Piotra Wieczorka, a także do Wydziału Inwestycji i Remontów UM Gliwice. Odpowiedzi na tamten czas były negatywne.


Co prawda nie wykluczano budowy przejazdu rowerowego przez ulicę Zwycięstwa w przyszłości, jednak miało do tego dojść dopiero przy planowaniu remontu/przebudowy tej ulicy.

Z kolei wykonanie rampy dla rowerzystów na schodach nie było brane pod uwagę ze względu na konieczność pogodzenia przepisów dotyczących pochylni dla jednośladów z tymi dotyczącymi potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wraz z upływem czasu okazało się, że nie trzeba było przebudowy ulicy Zwycięstwa, ani spektakularnych konstrukcji, by rowerzyści zyskali coś, co na trasie rowerowej z prawdziwego zdarzenia wydawało się być standardem – możliwość poruszania się bez schodzenia z jednośladu. I dodajmy – (prawie) gotowe rozwiązanie istniało tam wcześniej, z czego zdawali sobie sprawę nawet urzędnicy.

Fragment odpowiedzi, jakiej stowarzyszeniu GRR pod koniec 2016 roku udzielił wiceprezydent Piotr Wieczorek

(żms)
fot. 24gliwice.pl/(ŁG, emfab), scr. GRR.org.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
404

Gdy patrzę na stare zdjęcia tej promenady i na obecne, to mi się nóż w kieszeni otwiera.

scyzoryk

Nie noś noża w kieszeni bo ci spodnie rozetnie i będzie nieszczęście.

A.

można też przypadkowo zostać eunuchem, także trzeba uważać

Ad

“Po ciągu pieszo-rowerowym wzdłuż alei Przyjaźni nareszcie można poruszać się bez zsiadania z roweru.”

Ciekawe kiedy będzie pierwsze potrącenie rowerzysty przecinającego Zwycięstwa.

jednak zsiądzie

Wjedzie w błotnik i przefrunie nad pokrywą silnika.

Ad

Jako zwykły pieszy, zagorzały rowerzysta i jednocześnie wieloletni kierowca samochodu, mówię NIE dla pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy i NIE dla przejazdów rowerowych!

Czekać tylko jeszcze na zmianę przepisów na wodzie, gdzie żaglówka dostanie pierwszeństwo przed statkiem… myślenie nie jest mocną stroną tego rządu.

Ziuta

@Ad jak możesz łączyć ten objaw inteligencji z tym rządem???

Wujek dobra rada

Zanim zaczniesz pisać, ze to wina rządu tego czy wcześniejszego, zobacz albo doinformuj się jak to jest na zachodzie od wielu lat…

Ostatni Sprawiedliwy

@Ad. Jaki masz problem z tym, że na przejeździe rowerowym rower ma pierwszeństwo? Ten przepis jest od lat.

Gang PiSena

Już tak jest, wicepremier ma pierwszeństwo przed premierem.

666

Słusznie, bo odwala więcej roboty co nie zawsze oznacza, że efektywnej.

Laszlo Egesz

Powinni jeszcze wprowadzić przepis o pierwszeństwie samochodów przed pociągami na przejazdach kolejowych. Przecież każdego roku ginie tylu ludzi w tych miejscach.

nem értem Pokolgép

Sto lat temu na przodzie tramwaju montowano wygodną kanapę aby potrącony gapiowaty pieszy mógł miękko i bezboleśnie opaść w puszyste poduchy i poczuć się jak w domowych pieleszach, może by coś takiego zamontować do Pendolino ?

Tajemniczy Ktoś

Tylko zdaje się w 2019 w miejscu, gdzie teraz przebiega droga rowerowa stały chyba stoliki od kawiarenki co jest obok :)

reOrganista

…i dalej stoją.

Rett

To rozwiązanie było tak banalnie proste, że chyba nikt nie decydował się na targanie welocypedu po schodach. Namalowanie odpowiednich znaków na asfalcie też chyba nie wymagało habilitacji. W zasadzie można powiedzieć, że parę lat zajęło urzędnikom zalegalizowanie sposobu ominięcia schodów.

San Escobar

Coraz więcej tej nauki za nasze pieniądze. Od władz oczekujemy profesjonalnych działań, bez błędów.
Jak już naprawiają swoje błędy to spytam się:
– co ze sprzeniewierzonymi 38 milionami w ŚSM? Kto za to odpowiada i co się dzieje z tym sprzętem.
– kiedy na miejscu “pajączka” powstanie bezproblemowe rondo?
– kiedy powrócą do Gliwic tramwaje?
– jakie są koszty utrzymania Hali Podium Gliwice?
– jak będzie wyglądało osiedle na działce z wieżą ciśnień na ul. Sobieskiego?
– kiedy MZUK zacznie w końcu dbać o drzewa i usunie wszystkie jemioły?
… itd.

jednak zsiądzie

Tramwaj na Zwycięstwa ? Chyba tylko po to aby potrąconemu na przejeździe rowerzyście obciąć dodatkowo nogi, kołami na szynie.

reOrganista

Na miejscu pajączka nie trzeba już ronda – nie jest już problemowym skrzyżowaniem odkąd z Siemińskiego zniknął pierdyliard kierowców włączających się do ruchu.
Tramwaje w Gliwicach, przy tej ilości parkujących gdzie popadnie auteczek? Wolne żarty. Argument, że kierowcy nie mogą się przesiąść do tramwaju jest nietrafiony. Jeśli tramwaj nie kursował do wszystkich dzielnic, to i tak nie wsiadali do niego kierowcy z nich dojeżdżający.
Jak nie będzie jemioły, to pod czym gliwiczanie będą się całować?
…itp/

Ja

Od kiedy to Gliwice przejmują się niepełnosprawnymi? Niepełnosprawny, żeby dostać w tym mieście to, co mu się prawnie należy, musi to sobie z Gliwicami wysądzić i to w stolicy!

olo

w tym urzedzie to sami medrcy musza byc, przeciez nic nie zrobili oprocz polozenia nowych kostek i pomalowania na czerwono przejscia na ulicy. ciekawe ile kasy wzieli za wymyslenie czegos co juz jest od dawna.

Obserwując

No, urzędasy pokonały “problem” którego nie byłoby, gdyby pomyśleli od razu.Ale gdzie tam, urzędasy tradycyjnie są na wstecznym.
I kolejny dowód na to,że urzędasy wypierają rzeczywistość.
Wsteczny jest tu.Zacofanie rządzi tu.Przyszłość na wstecznym odjechała stąd.

reOrganista

A teraz zapier@#jący po Zwycięstwa 10 letnim bmw z obniżonym (z powodu korozji) zawiesiem udowodnią, że jednak oni mają pierwszeństwo, popier!@lając na złamanie karku od dworca do świateł i ruszający z piskiem z paska rozrządu spod świateł obowiązkowo obtrąbiając migających w lewo przyjezdnych….