Już 1 marca Gliwickie Rowery Miejskie wrócą na ulice. Na początek 100 pojazdów, rozbudowa wkrótce

W momencie uruchomienia systemu wypożyczalni do dyspozycji mieszkańców będzie 10 stacji i 100 rowerów. Niebawem czeka go rozbudowa o 5 dodatkowych stacji i 50 rowerów.

Gliwicki Rower Miejski jest dostępny od marca zeszłego roku. W pierwszym sezonie z niebiesko-czerwonych rowerów skorzystano ponad 60 tysięcy razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 6700 osób. Z systemu skorzystało również 1600 osób, które wcześniej zarejestrowały się w innych systemach Nextbike.

– Gliwicki Rower Miejski jest jednym z filarów śląsko-zagłębiowskiej komunikacji rowerowej. W tym roku uruchamiamy system Nextbike m.in. w Sosnowcu, rozmawiamy też z innymi miastami – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Gliwickiego Roweru Miejskiego.

We wszystkich systemach Nextbike z rowerów można korzystać za pomocą jednego konta użytkownika. To taki rowerowy „wspólny bilet”, z którego korzysta już ponad 40 tysięcy mieszkańców Metropolii

– dodaje.

Aby do nich dołączyć, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej lub przy terminalu i zasilić swoje konto kwotą 10 złotych. Rowery można wypożyczać poprzez terminal, który znajduje się przy każdej stacji, lub korzystając z aplikacji Nextbike na telefony komórkowe. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest darmowe, za dłuższe wypożyczenie pobierana jest opłata zgodna z cennikiem.

Z rowerów może korzystać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończone 13 lat (osoby niepełnoletnie muszą jednak przedstawić zgodę rodziców).

– Zachęcamy do korzystania z tej formy transportu. Rower publiczny to najtańszy, najzdrowszy i zazwyczaj najszybszy środek komunikacji w mieście. Warto go wypróbować – namawia Tomasz Wojtkiewicz. Sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada.

(żms)/Nextbike
fot. arch. 24gliwice.pl/Uruchomienie stacji rowerów miejskich 28 marca 2017 r.