K. Morawiecki patronem ulicy, placu lub ronda w Gliwicach? ZChR: “Zasługuje na upamiętnienie”

fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Zmarły na krótko przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku polityk, Kornel Morawiecki, miałby zostać patronem placu, ronda lub ulicy w Gliwicach? Do Urzędu Miejskiego wpłynęła niedawno petycja w tej sprawie.

Autorem dokumentu jest Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin.

Całym swoim życiem zmarły śp. doktor Kornel Morawiecki dobrze zasłużył się Polsce – zaznaczono na wstępie petycji. – W 1968 uczestniczył, strajkach studenckich. (…) Wydrukował i kolportował ulotki potępiające ówczesne władze komunistyczne za represje wobec protestujących. (…) W sierpniu 1980 wraz z “Biuletynem Dolnośląskim” włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu. We wrześniu tegoż roku brał udział w organizowaniu regionalnych struktur Solidarności – czytamy dalej w petycji.


Na przełomie maja i czerwca 1982 założył organizację Solidarność Walcząca (początkowo posługującą się nazwą Porozumienie Solidarność Walcząca). W manifeście programowym “Kim jesteśmy? O co walczymy?” wskazano, że podstawowymi założeniami SW jest walka o odzyskanie niepodległości i budowa Rzeczpospolitej Solidarnej”. Odrzucano ugodę z urzędującą władzą i reformowanie systemu, deklarowano walkę podjazdową „na wszystkich poziomach i różnymi metodami” – opisuje ZChR w dokumencie.

Całość życiorysu Kornela Morawieckiego, przytoczonego przez ZChR, można znaleźć tutaj: Petycja w sprawie nadania przestrzeni publicznej imienia Kornela Morawieckiego

Solidarność Walcząca działała na terenie Gliwic i innych śląskich miast. Z punktu widzenia kształtowania pozytywnych postaw obywatelskich śp. dr Kornel Morawiecki zasługuje na postulowane upamiętnienie w Gliwicach

– argumentuje ZChR.

Informujemy również, że stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie podobnego uhonorowania p. dr Kornela Morawieckiego jest nadzwyczaj pozytywne, a zostało już wyrażone w sprawie podobnej petycji, która została złożona w Bielsku-Białej – kończą autorzy petycji.

Kornel Morawiecki współcześnie znany był jako polityk popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, chociaż do Sejmu w 2015 roku dostał się z listy ugrupowania Kukiz’15. W 2016 roku, ze względu na aferę, która wybuchła gdy inna posłanka (Małgorzata Zwiercan) zagłosowała za niego pod jego nieobecność, opuścił koło poselskie Kukiza, zakładając własne pod nazwą Wolni i Solidarni.

W 2019 roku został wystawiony przez PiS jako kandydat na senatora w okręgu nr 59 i rozpoczął kampanię wyborczą. Zmarł na raka trzustki 30 września, niespełna na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi.

Polityk został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego, a pośmiertnie Krzyżem Solidarności i Wolności, wcześniej otrzymał m.in. Krzyż Solidarności Walczącej, a także Krzyż Komandorski Orderu Zasługi nadany przez premiera Węgier Viktora Orbána.

Był honorowym obywatelem miasta Wrocław. (za wikipedia) Jego synem jest obecny premier Mateusz Morawiecki.

(żms)/BIP Gliwice.eu
fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz (Odznaczenie marszałka seniora Sejmu Kornela Morawieckiego Krzyżem Średnim Orderu Zasługi Węgier politycznych, lic. cc-by-2.0.), kadrowane. Zdjęcie pierwotnie ukazało się na flickr.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin to najwyraźniej kolejna grupa ludzi, która oderwała się od rzeczywistości i dryfuje po czeluściach oceanu zwanego nicość. Pan Kornel Morawiecki posiadał bardzo bogaty życiorys, ale nie ma w nim ani jednej wzmianki o Gliwicach, więc pomysł okazuje się mocno zdumiewający i zaskakujący. Historia pokazuje, że najbezpieczniej jest nadawać ulicom nazwy odprzedmiotowe, geograficzne, lub związane z funkcjami, albo położeniem ulic. Nazywanie ulic na cześć postaci historycznych, a tym bardziej politycznych będzie skutkowało koniecznością zmiany tej nazwy w przyszłości bliższej lub dalszej.

koloratka

Wątpię żeby należało tak honorować kogoś, kto nie zapłacił przedsiębiorcy za wyremontowanie swojej partyjnej siedziby. To się chyba nazywa oszustwo albo złodziejstwo.

Gruntowy przymrozek

Kukiza też oszukał, wziął od niego pieniądze, które zamiast na dom weterana trafiły do znajomej Pana Kornela.

PiC

To była publiczna kasa, czyli “niczyja” więc legenda Solidarności, która samodzielnie obaliła Komunę na nią zasłużyła.

Laszlo_egesz

Ten cały ZChR to żadne zjednoczenie tylko kanapowa partia polityczna, taki zlepek sierot po ZChN i LPR.

nem értem Pokolgép

Czyli katolicy chrześcijanie mają głęboko w odwłoku partię chrześcijańską wraz z jej ideami a tylko interesuje ich pełne koryto w PiSie.

Gliwiczanin

Przede wszystkim Karl Schabik!!!

prosty_gliwiczanin

Trzeba zbadać życiorys Schabika, jeżeli nie popierał NSDAP i odcinał się od ideologii Hitlera, to owszem, można nadać jakiejś ulicy jego imię. W końcu Horst Bienek już ma ulicę, choć Niemiec.

Skoro już mowa o wybitnych

… to żenujący jest brak upamiętnienia Karla Schabika. Powinien mieć swoją ulicę. I to nie byle jaką.
Politycy, zwłaszcza współcześni, niech wezmą numerek i ustawią się w kolejce, aż ich historia zweryfikuje. Normalnie jak za komuny, bez kolejki się ryją.
Co za rasa …

Obserwujący

Pisiory dają przykład, gdzie każda miernota bez kwalifikacji dostaje wysokie stanowisko i pensję.Nie ma już reguł przyzwoitości, dobrych politycznych obyczajów.

#noś maseczkę

hanek mały

Z całym szacunkiem, ale nie wiem dlaczego akurat jakiś związek chrześcijańskich rodzin idealizuje K. Morawieckiego i dąży do nazwania jego nazwiskiem ulicy, czy ronda ? Przecież on nie był przykładem dobrego katolika, a jedynie działacza solidarnościowego i to Solidarność powinna wnioskować o upamiętnienie go. Kurski dostał unieważnienie małżeństwa, po to aby brać kolejny ślub kościelny, to może tak ostatnio wszystko się zmieniło, że przed proponowanym patronem dopiszą “Św.” , a wtedy wniosek ZCHR uznamy za stosowny.

Obserwujący

Zdaje się,że kornel trzymał z organizacjami katolickimi toteż postanowili się odezwać.
Związek chrześcijański trzyma z pisiorami, efekty są.

kika

Niech sobie Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin rozszerzy nazwę – im. Kornela Morawieckiego i niech mu w swojej siedzibie postawią pomnik.

gliwiczanin

chodnik na częstochowskiej zróbcie bo jest krzywy i sie przewrócić idzie

Janina

ten chodnik jest jakby od kilkudziesieciu lat nie remontowany. Parkują tam samochody dostawcze więc kafel latają

Obserwujący

No to radni swoim zwyczajem, po “burzliwej” dyskusji oczywiście klepną uchwałęRadni klepną każdą bzudrę.No bo przecież pisiory się obrazą i mateuszek nie przyjedzie więcej do glajwic.

JAJA

A co ten człowiek ma do Gliwic co za GŁUPOTA !!!!!

Stary

A Mickiewicz, Zygmunt Stary, Słowacki, Bona, Kościuszko, Kopernik i wielu innych, też nie miało pojęcia, że istnieją Gliwice. I co ? Nie wspominając “Zwycięstwa”…

Młody

Skoro jest tak dużo patronów, którzy nie mieli nic wspólnego z Gliwicami to najwyższa pora na tych co z Gliwicami związani byli aby była równowaga w przyrodzie.

prosty_gliwiczanin

” to najwyższa pora na tych co z Gliwicami związani byli aby była równowaga w przyrodzie”
No to za kilkadziesiąt lat będą w Gliwicach ulice Jerzego Buzka (bo mieszkał tu) i Mariana Krzaklewskiego (bo studiował na Politechnice).

The Tiger@

Ulica Buzka pojawi się prędzej niż się Tobie wydaje. Krzaklewskiego niekoniecznie.

Młody

@Stary Może nawet i ty się załapiesz.

Młody

Sorry Stary, to miało być adresowane do prosty_gliwiczanin.

prosty_gliwiczanin

No cóż ty sam już masz dwie – Młodego Hutnika i Młodych Patriotów.

Młody

Jesteś w błędzie, żaden ze mnie hutnik a patriota to już wcale. Ty zaś swoją ulicę masz najbliżej dopiero w Pławniowicach i daleko ci do Gliwic.

The Tiger@

@Młody: o co chodzi z tymi Pławniowicami?

Stary

Zgadzam się z Tobą i głosuję za ulicą imienia Schabika.

Piotr

Może, jak żona z synkiem czekała z kolacją, to ten akurat zabawiał się z jakąś studentką z Gliwic, bo wśród studentów ponoć był z tego znany. Stąd te powiązanie.

konotacje

Powiązanie z Gliwicami jest oczywiste, robił wszystko co było potrzebne dla wsparcia kariery syna, syn zaś tanio kupił we Wrocławiu przy obwodnicy kawał ziemi z potencjałem biznesowym a przecież i Wrocław i Gliwice leżą na Śląsku.

Sceptykiem się urodzic

Proponuję by przewertować spis ulic pod kątem osób z ideologii tęczy…. Odebrać im nazwy ulic skwerów i rozdawać tylko zasłużonym Polakom Katolikom.

A tak na poważnie nie chce by urzędnicy zmieniali komukolwiek nazwę ulicy bez zgody mieszkańców którzy na takiej ulicy miesskaja..

Uszczęśliwianie na sile faktem że będą mieszkać na takiej a takiej ulicy powinno być poprzedzone minimum 60% referendum osób tam mieszkających.

Lepiej. To osoby mieszkające na danej ulicy powinne mieć wyłączne prawo do wnioskowania o jej ewentualną zmianę.

Wrzodzisław

Czy to ten kryształ, który głosował na dwie ręce w Sejmie?
A potem rżnął głupa, że nie wiedział, że tak nie wolno?

Urko

Super pomysł. Nawet wiem , która ulica mogła by nosić to szczytne miano. Ta prowadząca to oczyszczalni ścieków. ,

świerk

Bardziej ta prowadząca na wysypisko śmieci.

Kris

To ten jegomość który rozsadzał Solidarność od środka ??

grzyb

Nie to był ten właściwy zdrowy trzon Solidarności, bo reszta to agenci Kiszczaka skupieni wokół tw. Bolka.

mietek powroźny

Wybitny w ilości partii, komitetów wyborczych i kół poseeskich przez które przeszedł. I jeszcze te poparcie Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, chyba za syna pozamałżeńskiego w trakcie trwania małżeństwa. Tak. To jest dobry kandydat…

SOLIDARNOSCIOWIEC 1980 R

a skad ta zgraja sie pojawila co zrobil konkretnie dla gliwic ten morawiecki tak tylko pytam bo nie kojarze ani tych popychaczy a tego to znam z opozycji do walesy

bez patosu

No i co wynikło z twojego solidarnościowania ? Kiszczak chwalił się, że sam dokonał przemian w Polsce w 1989 roku dogadując się ze swoimi agentami przy okrągłym stole. A wszystko to na zamówienie Moskwy, która najpierw w Polsce testowała zmiany przed wprowadzeniem ich u siebie.

bez patosu

Byłeś tylko malutkim trybikiem na peryferiach machiny, która kręciła się bez twojego udziału a raczej obracała tobą tak jak jej było wygodnie.

bez patosu

I w końcu tak cię obróciła, że skierowała cię do wiatru.

Marta

alternatywy 6 proszę

Piotr

Podobno jako wykładowca ten pan notorycznie się spóźniał na wykłady, chamsko odzywał się do studentów. Był kobieciarzem, wręcz “kur….” Zdradzał żonę. I Nikt by w Polsce szerzej o nim nie wiedział, gdyby synuś nie został tym kim jest. Tak to godny patron ulicy w Gliwicach. Jak słyszę o takich pomysłach ludzi, którzy chyba tylko z nazwy zowią się katolickim, to wstyd mi, że jestem Katolikiem

wiara nadzieja miłość

Chrześcijańskim powołaniem człowieka jest się rozmnażać a Bóg kocha wszystkie dzieci.

jerzy

Ciekaw jestem bardzo co dla Gliwic zrobił Kornel Morawiecki . Największą zasługą tego faceta jest rozbicie solidarności .Gliwiczanie – opamiętajmy się , przecie mamy tylu zasłużonych gliwiczan , którzy nie są niczym uhonorowani a nam chcą narzucić faceta , który nawet nie wiem czy był kiedykolwiek w Gliwicach . Niech sobie Mateuszek nazwie ulicę przy której mieszka imieniem swego “wielce zasłużonego tatuśka”

Jeż Jerzy

A nie należało rozbić tej agenckiej atrapy z tw. Bolkiem na czele wraz z jej ekspertami z pejsami ?

Rysiek

Bije wam na dekiel? Z calym szacunkiem do Kornela-który był moim nauczycielem ale czy Gliwiczanie nie mają swoivh osobistosci? Co z upamietnieniem Karla Schabika czy Oskara Troplovitza?

Booby Woll

Może ten. Gliwiczanin, SS sturmmann Rudolf Hirschel ” Rudi”(1924-1944). Funker Wittmanna Tiger 007.

Ben

A niech se synenek swoja dzalke nazwie jego imieniem. Mysle ze Gliwice maja innych bardziej zasluzonych Gliwiczan ktorych nazwiska moglyby sluzyc dla nazw gliwickich ulic.

gbbggb

A może po prostu zmienić nazwę Gliwice na Morawietz?

kult jednostki

Raczej Morawiecogród, tak jak kiedyś Katowice na Stlinogród.

Gliwiczanin

Przecież miała być dekomunizacja to jak można nazwać cokolwiek nazwiskiem tego komunisty ?

Kolik

Jak już, to referendum. Gliwiczanie ocenią czy chcą takiego patrona czy nie.

Mis Uszatek

Czym ten pan zasłużył się dla Gliwic?

Daimon

Ku… A cz w naszym mieście w tych murach urzędu i popierdulkowatych partiach siedzą same sterowane klauny bez mózgu Kornel a kto to był co zrobił dla miasta umarł a jego syn nawet jego syn nie potrafił go uszanować zmarł a on was Polaków robił za idiotow ludzie ogarnijcie swoje mózgi jeśli je macie!!

Ampuła

Trudno znaleźć większych pozerów, dewotów, dwulicowców, tupeciarzy i oportunistów, niż w rodzinie, która gromko oznajmia się jako “chrześcijańska”.

ers

Na zdjęciu widzę wizyta pana Kornela w Gliwicach, mieście z którym przecież przez całe życie pozostawał bardzo mocno związany.

Kwark powabny

Jako fizyk chyba tylko teorią strun.