Kapliczka w Sośnicy została odrestaurowana. Stanęła w niej nowa figura świętej Barbary

Pamiątkowa kapliczka z figurą św. Barbary, która stoi przy nieczynnym już polu Wschód KWK Sośnica przy ulicy Sikorskiego, została odrestaurowana. Wewnątrz podświetlonej gabloty znalazła się tablica przypominająca o eksploatacji węgla w tym rejonie.

 
Nowy wygląd tego niewielkiego obiektu, to efekt współdziałania dyrekcji kopalni, związków zawodowych i zarządów kilku firm. Na specjalne zamówienie została wykonana nowa rzeźba, bo oryginalna, stuletnia figura świętej znajduje się w parafii św. Jacka w Sośnicy.

Kapliczka nie oparła się dziejom

Na Polu Wschód, gdzie stoi kapliczka, wybudowano centrum logistyczno-magazynowe Transgourmet Foodservice, które 30 stycznia rozpoczęło realizację dostaw. Warto przypomnieć, że ponad 100 lat temu, w 1917 roku, wydobyto w tym miejscu pierwszą tonę węgla. O eksploatacji prowadzonej w tym rejonie przypomniano na tablicy umieszczonej w gablocie.


Historia figury św. Barbary, towarzyszącej górnikom zatrudnionym na Polu Wschód, sięga 1924 roku. Wtedy to odlaną z gipsu postać świętej z inicjatywy pracowników dyrekcja zakładu ustawiła w cechowni. Przed wybuchem II wojny światowej decyzją hitlerowskich władz patronka górników została przeniesiona do Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych. Po wojnie górnicy upomnieli się o figurę, ale wróciła ona do cechowni na kilka lat, bo pod koniec lat 40. usunęły ją komunistyczne władze – informuje Polska Grupa Górnicza.

Św. Barbara wróciła do kopalni Sośnica w 1956 roku na fali postalinowskiej odwilży. Wtedy też zbudowano dla niej kapliczkę, ale nie postała tam długo. Nie minęły dwa lata, kiedy po raz kolejny władze nakazały usunąć figurę świętej Barbary z kopalni. Wróciła na cechownię w 1980 roku, wybudowano dla niej ołtarz

– kontynuuje PGG.

W 1997 roku, gdy na Polu Wschód zostały zakończone prace górnicze, w ceglanym murze zbudowano nową kapliczkę, w której umieszczono figurę św. Barbary. Gdy teren zmienił właściciela, kapliczką i figurą opiekowali się mieszkańcy. W 2020 roku dyrekcja kopalni odrestaurowaną figurę patronki górników uroczyście przekazała parafii św. Jacka w Sośnicy. Puste wnętrze kapliczki ulegało stopniowej dewastacji.

Działania podjęła NSZZ Solidarność, a inicjatywę związku wsparła dyrekcja kopalni Sośnica, która ufundowała nową, nietuzinkową rzeźbę św. Barbary wykonaną na specjalne zamówienie. Przedstawiciele firmy Transgourmet Polska Spółka z o.o., właściciela terenu, zgodzili się na pozostawienie kapliczki na swoim miejscu i pokryli część kosztów odbudowy obiektu. W rewitalizację włączyły się także – Mostostal Zabrze i Gliwicka Spółka Ubezpieczeniowa – dodaje Grupa.

Podczas ubiegłorocznej barbórki (4 grudnia) dyrektor kopalni Marek Skuza wspólnie z przewodniczącym NSZZ Solidarność KWK Sośnica Mariuszem Stopyrą uroczyście odsłonili zrewitalizowaną kapliczkę, a figurę poświęcił biskup gliwicki Sławomir Oder.

(żms)/PGG
fot. PGG S.A.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
8 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze