Kapliczkę w Czechowicach czeka niewielki remont. Miasto wybrało wykonawcę

Jeszcze w październiku powinien zakończyć się remont małej kapliczki u zbiegu ulic Toszeckiej i Nad Łąkami w Czechowicach. Zawarto już umowę z wykonawcą prac.

 

Oferta, którą wybrano, złożona została przez MES GROUP S.C. J. FLORCZYK, A. STAJNO. Roboty wyceniono na 53,5 tys. złotych. Z innych gliwickich realizacji – spółka ta blisko 4 lata temu wygrała przetarg na zlecenie pn. Budowa kolumbarium na terenie Cmentarza Centralnego przy ul. Kozielskiej w Gliwicach – etap III, wartość zawartej umowy opiewała na 626 tys. zł brutto. Teraz otrzymała mniejsze zlecenie, które ma wykonać do końca października br. (a mogło być drożej – o zamówienie to starały się też dwie gliwickie firmy – FU „Sebcio” zaproponowała jego wykonanie za 78,7 tys. zł, zaś ASCON za 93 tys. zł).

Przypomnijmy, że kapliczka w Czechowicach była modernizowana 8 lat temu za 150 tys. zł, później ponad 56 tys. zł wyłożono na zagospodarowanie otoczenia wokół.

W ramach remontu, na wykonanie którego niedawno zawarto umowę, przewiduje się naprawę powłok elewacyjnych (wewnętrznych i zewnętrznych) zniszczonych na skutek działania wody i roztworów soli, uzupełnienie spękań, dezynfekcja powierzchni środkami o działaniu bakterio-, grzybo- i glonobójczym oraz scalenie kolorystyczne powierzchni po zakończeniu prac naprawczych. Przed przystąpieniem do robót wykonawca musi sporządzić program postępowania konserwatorskiego i uzyskać pozytywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach.

Kapliczka św. Jana Nepomucena stoi na zbiegu ulic Toszeckiej i Nad Łąkami od 1900 r.

Zastąpiła tzw. „kaplicę polną” ufundowaną w 1823 r. przez Józefa von Welczka z Łabęd. Została zbudowana na planie prostokąta, w okrągłym okienku w pobliżu otworu w kształcie krzyża, ulokowano figurę Matki Bożej Różańcowej. Wnętrze kapliczki zdobi ołtarz z obrazem św. Jerzego – czytamy w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Gliwicach z 2020 roku.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Zbig
29/06/2022 13:38

Może niech sobie właściciel, tj. kościół katolicki, ją remontuje?

SS3
29/06/2022 13:17

**** kapliczka ważniejsza od chodników. *****

Farosz
29/06/2022 20:25
W odpowiedzi na  SS3

Kapliczka ważna rzecz jak rusy przyjdą to sie bedziesz miał gdzie schowć a na chodniku nie

John
29/06/2022 13:29

Czy znowu mój komentarz zostanie ocenzurowany jeśli napiszę, że skoro kapliczka jest remontowana z moich pieniędzy to domagam się przerobienia jej na budkę z piwem, a terenu obok w ogródek piwny ?

twój proboszcz
29/06/2022 13:47
W odpowiedzi na  John

A w związku z pobliskim zalewem wodnym w rzeczonych Czechowicach czy ewentualnie zgodziłbyś się na tawernę z winem mszalnym ?

Zmartwiony
29/06/2022 20:22
W odpowiedzi na  John

Lepiej nie na budkę z alkocholem bo sie te pijaki potopią w tym czechowickim kurorcie zdrojowym

hanek mały
02/07/2022 09:25
W odpowiedzi na  Zmartwiony

jesteś ch z ortografii

Irek
30/06/2022 08:37

krótko mówiąc kilka lat temu miasto zasponsorowało włascicielowi remont za ponad 200 tysiaków kilka lat temu, własciciel nie wpadł na pomysł, że obiekt wymaga bieżącej konserwacji, utrzymania i po tych kilku latach wyciąga łapę po kolejna kase na remont?

Ampuła
30/06/2022 11:17

Kapliczka bez dna. Typowy dla Polski przykład małej architektury Przepompowni Forsy.
Z urzędu do kleru.

migo
29/06/2022 16:06

Wiadomość dnia? Tak na serio?

Cliper
30/06/2022 06:50

Chyba się powtarzam ale mniej więcej w tym czasie zrobiłem gruntowny remont domu kilkakrotnie większego niż kapliczka
.bez poprawek

Mieszkaniec
02/07/2022 09:05

Nie dla ideologi węża !!!!
Nie z moich podatków.
Nie chodzą do kościoła i nie wierzę w Jezuska. Dla mnie to zabobony.
Wspólne pieniądze wspólne projekty.

Dociekliwy
02/07/2022 11:11

A cóż to takiego ta wewnętrzna powłoka elewacyjna, bo jakoś do tej pory o tym nie słyszałem…?
I poza tym wydaje mi się, że ta kapliczka nie ma izolacji fundamentów a jeżeli tak jest, to taki remont trzeba będzie robić co kilka lat!
Poza tym mam wątpliwości, czy tą kapliczkę powinno się traktować jako zabytek…

Emilja
02/07/2022 14:55

Kościół Katolicki jest największym posiadaczem ziemi w Polsce, a nawet nie potrafią zadbać o to co mają i wyciągają swoje łapska po cudze pieniądze. WSTYD.

Maria
29/06/2022 14:39

O tempora o mores widać kim jesteście i co popieracie

euroentuzjasta
29/06/2022 15:31
W odpowiedzi na  Maria

I tak siły wewnętrzne i zewnętrzne dążą do laicyzacji i ewentualnie islamizacji eurokołchozu.

agnostic front
29/06/2022 15:43
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

Islam powstał jak próba naprawienia mankamentów chrześcijaństwa i jest w nim czczony prorok Jezus.