Kariera zawodowa w erze cyfrowej. Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2024 roku

Portrait of handsome businessman is looking at camera while his colleagues are working on coworking place.

Współczesny rynek pracy zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Wraz z postępem technologicznym wzrasta popularność zaawansowanych rozwiązań, takich jak sztuczna inteligencja, automatyzacja procesów czy praca zdalna. Pracownicy, aby skutecznie funkcjonować w nowoczesnym środowisku zawodowym, muszą wejść na nowy poziom umiejętności. Jednym z kluczowych elementów, który nabiera obecnie coraz większego znaczenia, są kompetencje cyfrowe.

 
Czym są i dlaczego warto je rozwijać już teraz?

Kompetencje cyfrowe, czyli co?

Kompetencje cyfrowe oznaczają zdolność do sprawnego i efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie wykorzystującym nowoczesne technologie. To wiedza, umiejętności i postawy, dzięki którym możemy stać się skuteczni w działaniu i łatwo odnajdywać się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Kompetencje cyfrowe obejmują m.in. sprawne wyszukiwanie informacji, efektywne komunikowanie się, wykonywanie zadań przy użyciu zaawansowanych narzędzi (takich jak np. oprogramowanie do analizy danych, edytory graficzne, a także platformy do współpracy online) oraz rozwiązywanie problemów we wszystkich obszarach życia.

Jak będzie rozwijał się rynek pracy w 2024 i w przyszłości?

W nadchodzących latach rynek pracy będzie zmieniał się jeszcze szybciej – wszystko za sprawą wprowadzania nowych technologii. Nietrudno się domyślić, że największa liczba nowych zawodów może pojawić się w sektorach związanych z najnowszymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja, robotyka, biotechnologia i przemysł 4.0. W miarę upływu czasu pojawiać się będą nowe obszary zawodowe, a istniejące branże będą transformować swoje struktury w celu utrzymania konkurencyjności.

W związku z tym najbardziej pożądane na rynku pracy w roku 2024 i w perspektywie przyszłości będą kompetencje cyfrowe, w tym te bardzo specjalistyczne. Pracodawcy będą poszukiwali pracowników, którzy nie tylko opanowali podstawowe narzędzia informatyczne, ale także mają zaawansowane umiejętności techniczne oraz zdolność do szybkiego uczenia się nowych technologii. Warto je zatem rozwijać, dostosowując się do zmian zachodzących w środowisku zawodowym.

Jakie kompetencje cyfrowe będą niezbędne, aby znaleźć zatrudnienie?

W dzisiejszym świecie kompetencje cyfrowe stają się coraz bardziej istotne. Ich posiadanie może znacznie zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia. W najbliższej przyszłości poszukiwania pracodawców będą koncentrować się na specjalistach, którzy nie tylko posiadają solidne podstawy w obszarze technologii, ale także aktywnie rozwijają swoje umiejętności, śledzą najnowsze trendy i potrafią efektywnie wdrażać je w praktyce zawodowej. Poza tym ogromnymi zaletami pracowników przyszłości będą: umiejętność efektywnego filtrowania danych, sprawne poruszanie się na platformach cyfrowych oraz zdolność do współpracy w wirtualnym zespole. Prawdziwym must-have w cyfrowym świecie jest również kreatywność. Dzięki niej można osiągnąć sukces zarówno dziedzinie biznesu, jak i osobistego rozwoju w erze cyfrowej.

Poszukując nowej pracy, warto sprawdzić opinie, jakimi cieszą się potencjalni pracodawcy. W tym celu najlepiej jest odwiedzić portal GoWork.pl, gdzie regularnie pojawiają się nowe oferty pracy, a także dostępne są opinie pracowników na temat różnych firm. To doskonały sposób na zdobycie rzetelnych i wiarygodnych informacji o pracodawcach oraz zorientowanie się, jakie są doświadczenia innych osób związane z danym miejscem pracy.

materiał partnera