Karta kredytowa dla studenta – co trzeba wiedzieć?

Czy studenci mogą starać się o uzyskanie karty kredytowej w każdym banku?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy ten produkt finansowy jest dostępny dla tej grupy osób, czym cechuje się taka karta, jak w tym przypadku przebiega proces wnioskowania oraz z jakimi kosztami się wiąże. Miłej lektury!

Karta kredytowa dla studenta – podstawowe informacje

Karta kredytowa jest produktem finansowym, z którego mogą korzystać wyłącznie klienci banków. W przypadku tego narzędzia płatności nie są dokonywane ze środków zgromadzonych na naszym koncie, jak dzieje się to w przypadku karty debetowej. Taka karta daje możliwość korzystania z przyznanego limitu odnawialnego – jego wysokość jest uzależniona od zdolności kredytowej wnioskującego i może sięgnąć od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Karty kredytowe są pewnego rodzaju alternatywą dla kredytów. Warto jednak podkreślić, że każdy, kto zdecyduje się na ten produkt nie otrzyma dodatkowych pieniędzy na swój rachunek bankowy, ponieważ środki mogą znajdować się tylko na karcie. W ramach przydzielonego nam limitu będziemy mogli robić zakupy stacjonarne, jak i płacić za różne rzeczy w internecie czy wypłacać gotówkę z bankomatu.

Trzeba wiedzieć, że największym atutem tego produktu finansowego jest okres bezodsetkowy, podczas którego klient, czyli np. student korzystając z limitu kredytowego nie będzie zobowiązany z uregulowaniem żadnych dodatkowych opłat. Ile wynosi czas jego trwania? Zwykle to około pięćdziesięciu dni, w niektórych bankach może być nawet dłuższy. Warto zdawać sobie sprawę, że gdy spłacimy zobowiązanie z karty przed upływem danego okresu bezodsetkowego, wtedy nie poniesiemy żadnych kosztów.

Jak wnioskować o kartę kredytową dla studenta?

Podstawowym warunkiem do uzyskania karty kredytowej jest posiadanie wystarczającej zdolności kredytowej, oznacza to, że studenci również mogą ubiegać się o ten produkt finansowy. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że tylko niektóre banki zawierają oferty z kartą kredytową przewidzianą dla tej grupy klientów.

W przypadku studentów najłatwiejszym i co najważniejsze, najszybszym sposobem na uzyskanie karty kredytowej jest skorzystanie z dostępnej oferty przyznania limitu kredytowego w banku, w którym wcześniej zostało założone konto. Decyzja o przyznaniu karty podejmowana jest na podstawie informacji, które widnieją na rachunku. Jeżeli dana instytucja uzna, że student poradzi sobie z regularną spłatą karty, wtedy nie będzie musiał przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość zarobków, wystarczy, że zaakceptuje warunki i podpisze umowę.

Jeżeli korzystamy z konta w banku, który nie zawiera w swojej ofercie karty kredytowej dla studenta, wtedy należy znaleźć instytucję proponującą taki produkt finansowy. W tej sytuacji trzeba złożyć specjalny wniosek, w którym powinniśmy uzupełnić podstawowe dane oraz wszystkie wymagane dokumenty tj. zaświadczenie z miejsca pracy, wyciąg z rachunku bankowego, deklaracji PIT za ostatni rok oraz potwierdzenia innych źródeł dochodu np. stypendium.

Koszty karty kredytowej – jakie czynniki wpływają na dodatkowe opłaty?

Karta kredytowa niestety nie należy do najtańszych produktów finansowych, ponieważ w przypadku większości ofert obowiązuje wysokie oprocentowanie. Ponadto banki zwykle wymagają od posiadaczy kart uregulowania opłat – od czego zależą koszty karty kredytowej? Poniżej wskazaliśmy wszystkie najważniejsze czynniki, zapoznaj się!

Na wysokość kosztów związanych z kartą kredytową w największym stopniu wpływa:

  • wydanie karty,
  • wydanie karty dodatkowej,
  • wydanie duplikatu karty,
  • przekroczenie limitu karty,
  • miesięczna lub roczna opłata za kartę,
  • zmianę daty cyklu rozliczeniowego,
  • opóźnienia w spłacie karty,
  • ubezpieczenie, które często jest obowiązkowe.

    Szczegółowe informacje o kosztach danej karty kredytowej możemy bez problemu znaleźć na stronie internetowej każdego banku w zakładce Tabela Opłat i Prowizji produktu. Zachęcamy też do skorzystania z wybranej porównywarki kart kredytowych i przenalizowania kilku ofert pod względem opłat.

    Jak spłacić kartę kredytową?

    Podczas procesu wnioskowania o kartę kredytową należy ustalić z bankiem okres rozliczeniowy – jeden cykl rozliczeniowy trwa zwykle od 20 do 30 dni. Na uregulowanie zobowiązania możemy mieć nawet ponad 50 dni, na które składa się okres trwania cyklu oraz czas oczekiwania na wygenerowanie wyciągu. Warto podkreślić, że cykl nie zawsze musi zaczynać się i kończyć tego samego dnia.

    Spłata karty kredytowej jest naprawdę prosta, wystarczy, że naszym koncie sprawdzimy wyciąg i znajdziemy informacje dotyczącego tego, ile wynosi nasze zadłużenie z karty. Następnie będziemy musieli uregulować zobowiązanie poprzez wysłanie pieniędzy na wskazany rachunek bankowy. Trzeba pamiętać o terminowej spłacie, ponieważ w przeciwnym wypadku zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami, które mogą w znaczący sposób obciążyć nasz domowy budżet i oszczędności.

    (materiał partnera)