Katowicki singiel w poszukiwaniu pierwszego M. Na co możemy sobie pozwolić przy wysokich cenach?

Stolica Górnego Śląska co roku przyciąga osoby poszukujące nowych możliwości zawodowych. Wśród nich jest wielu singli, którzy marzą o zakupie własnego mieszkania. Na jaką nieruchomość może sobie pozwolić katowicki singiel, biorąc pod uwagę wysokie ceny lokali? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

 

Katowicki singiel w poszukiwaniu mieszkania

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie śląskim, aż 26,9% mieszkańców województwa śląskiego w wieku 15 lat i więcej to kawalerowie i panny, natomiast 9,2% stanowią osoby rozwiedzione. Z kolei z danych GUS wynika, że w 2022 roku w Katowicach zarejestrowano 2598 zameldowań w ruchu wewnętrznym. Możemy więc przypuszczać, że do stolicy województwa śląskiego migruje wielu singli, którzy poszukują swojego pierwszego, wymarzonego M w tym mieście. Katowice oferują duże możliwości edukacji, zatrudnienia i rozwijania kariery zawodowej, dlatego co roku przyciągają młodych ludzi.

Wyzwania singli kupujących nieruchomości

Osoby żyjące w pojedynkę w procesie poszukiwania mieszkań mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z głównych problemów są wysokie ceny nieruchomości. Samodzielny zakup i utrzymanie mieszkania bardzo często stanowią duże wyzwanie dla osób żyjących w pojedynkę. Dodatkowym ograniczeniem są limity cenowe programów rządowych, które ułatwiają zakup pierwszego mieszkania. Chcąc skorzystać z programów Bezpieczny Kredyt 2% i Mieszkanie Bez Wkładu własnego musimy pamiętać o tym, że koszt mieszkania, które chcemy kupić, musi zmieścić się w określonych kryteriach cenowych.

Dlaczego warto zainwestować we własną nieruchomość?

Mimo licznych wyzwań, jakie niesie za sobą zakup własnej nieruchomości, takie rozwiązanie stanowi świetny sposób na ulokowanie kapitału. Zamiast wydawać pieniądze na opłacanie wynajmowanego lokalu, możemy przeznaczyć je na ratę kredytu. Dodatkowo posiadanie mieszkania na własność, w przeciwieństwie do wynajmu, zapewnia nam większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Jakie mieszkanie dla singla?

Dla wielu singli najlepszym rozwiązaniem jest zakup kawalerki, która może być zdecydowanie tańsza w zakupie i utrzymaniu niż lokale o większym metrażu. Niewielkie mieszkanie to świetna opcja dla osób z ograniczonym budżetem oraz tych, którzy nie chcą przeznaczać dużej ilości pieniędzy na zakup nieruchomości. Z kolei w przypadku osób, które traktują nieruchomość jak inwestycję, planują powiększenie rodziny w przyszłości lub po prostu cenią sobie komfort, świetną opcją jest zakup mieszkania o większym metrażu.

Mieszkanie w Katowicach – ile to kosztuje?

Wartość nieruchomości jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na decyzję o zakupie. Ile musimy zapłacić za mieszkanie w Katowicach? Dane na ten temat można znaleźć na portalu GetHome – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/katowice//t/kawalerki/. Według dostępnych tam informacji (stan na październik 2023) średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w tym mieście wynosi 11 403 zł za m2. Przykładowo więc za kawalerkę o powierzchni 25 m2 musimy zapłacić średnio około 285 000 zł, a za mieszkanie o metrażu 55 m2 – około 627 000 zł.

Zdecydowanie lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku katowickiego rynku wtórnego, gdzie według portalu GetHome za mieszkanie zapłacimy średnio 4 977 zł za m2. Kawalerka z drugiej ręki o metrażu 25 m2 będzie więc kosztowała średnio około 124 400 zł, a mieszkanie o metrażu 55 m2 – około 273 000 zł.

Podsumowując, katowiccy single poszukujący swoich wymarzonych mieszkań muszą mierzyć się z pewnymi wyzwaniami, do których należą przede wszystkim wysokie ceny nieruchomości. Idealną opcją dla singla z ograniczonym budżetem może być kawalerka, która jest tańsza w zakupie i utrzymaniu niż mieszkania o większym metrażu. Katowicki rynek nieruchomości charakteryzuje się dużą dysproporcją pomiędzy mieszkaniami z pierwszej i drugiej ręki. W procesie poszukiwania mieszkania warto więc przeglądać oferty z rynku wtórnego, które mogą być nawet dwukrotnie tańsze niż lokale od deweloperów. Duża liczba ciekawych ofert lokali na sprzedaż jest dostępna na portalu GetHome – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/katowice/.

materiał partnera