Kiedyś był tu cmentarz, dzisiaj chętnie odwiedzany park. Trwa modernizacja alejek

W Parku Starokozielskim między ul. Andersa i Kozielską, trwa wymiana nawierzchni alejek, których jakość pozostawiała ostatnio wiele do życzenia.

To w tym roku drugi po „Chrobrym” park w Gliwicach, który doczekał się zmian.

– Prace dotyczą modernizacji części alejek o nawierzchni asfaltowej, która miejscami była popękana i nierówna. Posiadała wiele ubytków, które stanowiły zagrożenie dla spacerujących tam osób – mówi Tadeusz Mazur, dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Dotychczasowa nawierzchnia alejek zostanie rozebrana a w jej śladzie pojawi się nowa. Modernizacja potrwa do pierwszej połowy grudnia. Koszt całej inwestycji szacuje się na 367 tysięcy złotych. Poza naprawą ciągów pieszych, MZUK nie planuje innych prac remontowych na terenie parku.

Park Starokozielski pierwotnie był cmentarzem o tej samej nazwie. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1877 roku. Ze względu na zapełnienie, a także bliskość centrum miasta, cmentarz został zamknięty w latach 20 ubiegłego wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej na cmentarzu ponownie dokonywano pochówków, aż do 1950 roku kiedy władze Gliwic ostatecznie zamknęły nekropolie.

O zamianie cmentarza w park zdecydowano jednak dopiero kilka dekad później, w 1982 roku. Obecnie łączna powierzchnia Parku Starokozielskiego wynosi ponad 5,5 ha. Na jego terenie znajduje się Cmentarz Przyjaźni Polsko-Francuskiej, zabytkowy drewniany kościół, Pomnik Żołnierzy Francuskich i plac zabaw.
(msz)