KO chce pokonać PiS w walce o mandat do Senatu. Pomoże Zygmunt Frankiewicz

Koalicja Obywatelska chce zrobić wszystko, by w Gliwicach jesienią odebrać PiS mandat senacki. Pomóc ma w tym współpraca z gliwickim magistratem, a w kuluarach już pojawiają się nazwiska potencjalnych kandydatów. Wśród nich także Zygmunta Frankiewicza.

“NIE POTWIERDZAM, NIE ZAPRZECZAM”

W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze – zwycięzca bierze wszystko, przegrany zostaje z niczym. Dlatego po przegranej bitwie o Europarlament, KO liczy na wsparcie samorządowców. W ubiegłym tygodniu prezydent Sopotu Jacek Karnowski zapowiedział, że samorządowcy wystartują w jesiennych wyborach do Senatu jako kandydaci zjednoczonej opozycji “tam, gdzie PO, Nowoczesnej czy PSL do tej pory nie udało się zdobyć mandatów”. W tym gronie znalazłyby się więc też Gliwice, gdzie cztery lata temu Krystian Probierz (PiS) pokonał Zbigniewa Wygodę (PO). Ale czy start urzędującego od 1993 roku prezydenta Frankiewicza do Senatu jest możliwy?

REKLAMA

– Nic takiego nie jest planowane, choć niczego nie można wykluczyć – mówił enigmatycznie na temat swojego potencjalnego startu w wyborach w marcu tego roku na antenie Radia Piekary.

JEŚLI NIE FRANKIEWICZ TO PSZONAK?

Frankiewicz zostawił więc sobie komfortową furtkę, a wśród konkurentów zasiał niepewność. Co prawda z grona gliwickiego koła PiS na razie płyną deklaracje o koncentracji na własnym kandydacie i jego programie, ale nietrudno zgadnąć, że pojedynek z urzędującym prezydentem Gliwic byłby dla partii Kaczyńskiego dużym wyzwaniem.

Start Frankiewicza i jego ewentualne zwycięstwo oznaczałoby jednak nowe wybory w mieście. Gliwice przez kilka miesięcy rządzone byłyby przez władze komisaryczne nadane przez premiera, czyli przez PiS. I choćby z tego powodu trudno wyobrazić sobie, że prezydent Gliwic rzeczywiście zdecyduje się na start. Idąc do Senatu w obronie samorządu, sam powierzyłby lata swojej pracy w ręce tych, którzy ten samorząd – zdaniem Frankiewicza – niszczą. Pojawiły się więc sugestie, że o mandat powalczy ktoś z otoczenia prezydenta, a osoby blisko związane z Ratuszem typują Marka Pszonaka, obecnego przewodniczącego Rady Miasta.

– Do tej pory był w cieniu, a ostatnio na sesjach jest wyjątkowo aktywny. Koalicja dla Gliwic nigdy też nie wybierała dodatkowego wiceprzewodniczącego. W tej kadencji to zrobili (wiceprzewodniczącą została Krystyna Sowa – red.), tak jakby szykowali potencjalnego następcę – sugeruje jeden z naszych informatorów.

Sam zainteresowany w rozmowie z nami zaprzeczył jednak tym spekulacjom.

– Nie otrzymałem propozycji startowania do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej i nie planuję startu do Senatu w tegorocznych wyborach – deklaruje Marek Pszonak.

WYGODA ZGŁASZA ASPIRACJE

O konkretnych nazwiskach nie chcą na razie też mówić przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, choć nie ukrywają, że rozmowy na temat współpracy z gliwickim magistratem toczone były już przy okazji ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

– W Gliwicach najważniejsza jest dla nas konsolidacja i wystawienie jednego kandydata przez szeroko rozumianą Koalicję – mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna KO. – Rozmowy z samorządowcami odbywały się już przed ostatnimi wyborami, bo ludzie znający samorząd i administrację wiedzą, że PiS stopień po stopniu ogranicza samorządność. Tylko idąc razem możemy uchronić samorząd przed niszczeniem (a nawet likwidacją) przez PiS – dodaje.

KO i niechętny PiS Frankiewicz chcą uniknąć błędu sprzed czterech lat. Wówczas oprócz kandydatów PO-PiS, do Senatu wystartowały trzy inne osoby, w tym Ewa Bobkowska, kandydatka wspieranej wówczas przez Frankiewicza Nowoczesnej Ryszarda Petru. Doszło do rozdrobnienia głosów. Wygrał Krystian Probierz (35%), Zbigniew Wygoda zdobył 30% głosów, a prowadząca aktywną kampanię wyborczą Ewa Bobkowska 21%. Teraz, jak wierzą w KO, sam brak wystawienia “prezydenckiego kandydata” może wystarczyć do zdobycia mandatu.

Co ciekawe, swoich ambicji senatorskich nie porzucił Zbigniew Wygoda. Były przewodniczący Rady Miasta nie wyklucza, że ponownie będzie ubiegał się o mandat. Zapytany przez nas o możliwość startu, deklaruje, że “będzie o tym myślał”, ale porzuci swoje zamierzenia, jeśli swój udział zgłosi Frankiewicz.
– Jego osoba gwarantuje zdobycie mandatu, a to dla mnie jest najważniejsze – mówi.

DLACZEGO TO WAŻNE? BO MA WPŁYW NA LOKALNĄ POLITYKĘ

Niezależnie więc od konkretnych nazwisk na ostatecznych listach wyborczych, układ sił jest już raczej znany. O Senat w okręgu obejmującym Gliwice (ale też powiat gliwicki i tarnogórski) powalczy kandydat PiS i jeden reprezentant połączonych sił KO i gliwickiego Magistratu. Możliwe, że pojawią się kandydaci spoza tego grona, ale przez wzgląd na obecne sondaże, ich wynik raczej nie wpłynie na ostatnie rozstrzygnięcie.

Duża polityka nie po raz pierwszy będzie więc mocno rezonowała w Gliwicach. Przypomnijmy, że współpraca KO-Urząd Miejski doprowadziła jesienią ubiegłego roku do zamieszania na listach wyborczych KO. Wyrzucono stosunkowo krytycznych wobec Zygmunta Frankiewicza radnych – Kajetana Gorniga, Dominika Dragona, a także kilku aktywistów miejskich. Współpraca ta jest też widoczna w tej kadencji Rady Miasta, czego dobrym przykładem było niedawne głosowanie w sprawie bonifikat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego. KO skutecznie ochroniła środowisko prezydenta przed uchwałą PiS wprowadzającą zniżki dla części mieszkańców.

Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
franio

NIE RÓB Z SIEBIE WARIATA !!!! LEPIEJ SIEDŹ NA ***** W GLIWICACH.
WYSTARCZY ŻE JUŻ MAMY JEDNEGO BŁAZNA Z GLIWIC !!!!!

XXX

Jeden błazen to nic przy ilości błaznów, którzy zasiadają w sejmie z ramienia partii rządzącej!!

Robert

Koalicja Obywatelska, w której szeregach znajduje się Platforma Obywatelska jedynie co zrobiła podczas swoich rządów to: podwyższyla VAT, podniosła wiek emerytalny, usunęła pieniądze z OFE i wyprzedała nasz majątek zagranicznym firmą, m.in. cukrownia. Co oni mają jeszcze do zaoferowania poza atakami na PiS?

Gaweł

Mają jeszcze tęczową rewolucję, sprowadzanie tzw. ‘uchodźców’ oraz obronę praw przestępców

Gliwice

Widzę, że pińćsetplusy w natarciu, bo fajnie nie pracować i żerować na dotacjach z państwa, które rozdaje na prawo i lewo w zamian za głos wyborczy? Ciekawe kto będzie spłacał ten ogromny dług, który rośnie w przerażającym tempie. Pomyślcie o kolejnych pokoleniach, bo konsekwencje mogą być tragiczne.

DD

Pińćsetplusy zwykle porównuję do Judasza, który sprzedał Jezusa za 30 srebrników. Jezus mu wybaczył, tak jak my wybaczamy tym, którzy nami manipulują okradając z ostatniej złotówki, obrzucają nas gównem a my ich za to sowicie wynagradzamy i finansowo i wyższymi stanowiskami. Zatem, kto jest durniem w tym polskim psychiatryku?

gmG

Pomyśl o kolejnych pokoleniach i zabierz się za spełnianie warunków do pińcet +. Nie czepiaj się PIS – iorów bo PO obiecuje więcej jak wróci do władzy. Ale nikt Ci nie da tego co ci Platforma obieca.

Economy Class

Nie ma to jak polityka rozdawnictwa w zamian za głos wyborczy ale wszystko się kiedyś kończy, a zdecydowanie najszybciej skończy się pisiorom kasa. Wówczas nastąpi znaczący wzrost cen, podatków etc.

gmG

W Polsce to polityka rozdawnictwa na zachodzie to słuszny socjal.

Economy Class

Zachód na to stać, a nasz dług rośnie w tempie zastraszającym ale tego nie dowiesz się z TVPis ani Radia Maryja.

DD

Nie “usunęła” a ukradła obywatelom oszczędności z OFE narzędziami prawnymi co śmiało można określić szubrawstwem. Znaczy wystarczy mieć władzę i nawet własność prywatna z dnia na dzień może stać się własnością kogoś innego. Dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie.

asdf

W trakcie ostatnich wyborów samorządowych Budka pokazał ile znaczy dla niego demokracja. Wyciął z list wyborczych osoby, które nie zgadzały się na koalicję z Frankiewiczem i tyle zostało z jego fasadowej walki o demokrację.

''

Co PiS ma do zaoferownia oprócz 90 mld dziury w podatku CIT dla zagranicznych korporacji aby mogły swobodnie wyprowadzać zysk za granicę, oraz za 8 miejsce w świecie w rankingu najbardziej zadłużonych państw, podwyższeniu wszystkich podatków, usunięcia reszty pieniędzy z OFE, robienie zściemy w oniżeniu wieku emerytalnego i gnojeniu polskich przedsiębiorców w uszczelnianiu VATu i pseudo skupie Banku aby wybudować mieszkania + przy Srebnrnej 16 ? Co oni mają jeszcze do zaoferowania oprócz naśladowania PO ?

fran

“No tak a nie odpowiadamy tylko za trzęsienia Ziemi, gradobicie i koklusz!” (Max w Seksmisji)

Krzysiek

Tak, a co powiesz o: – dłuższym urlopie macierzyńskim – darmowym podręczniku szkół podstawowych i gimnazjalnych – uproszczeniu i polepszeniu prawa budowlanego – wprowadzeniu programu in vitro – czterokrotnym zwiększeniu liczby żłobków – zwiększeniu o 30% liczby przedszkoli – ułatwieniami dla legalnej pracy niań i dofinansowania do ich zatrudnienia – obniżeniu kosztów przedszkoli i żłobków dla rodziców – stworzeniu 3.5tys. placów zabaw przy szkołach, przedszkolach i żłobkach – trzykrotnym wzroście nakładów na szkoły wiejskie – wzrostem ulg podatkowych na trzecie i kolejne dzieci – wprowadzeniu programu złotówka za złotówkę – wprowadzeniu rozliczania deklaracji podatkowych przez Internet – poszerzeniu programu Rodziny… Czytaj więcej »

Zbigniew

“Zagranicznym firmą”- w jakim to języku napisane???

obserwator

zyguś ja sam ci kupię drugi druszlak, byś go mógł zakadać na tęczowych spędach, byle byś tylko uwolniłł moje miasto od swej doskonałej dbałości o miasto…

Gliwiczanin

Z tyloma pucharami i nagrodami miłościwie nam panujący powinien raczej myśleć o prezydenturze kraju. Taki wspaniały gospodarz z ogromnym poparciem (przecież w Gliwicach dostał ponad 70% głosów) wygraną ma w kieszeni.

OTUA

To dało mu poparcie około 35 tys. tych permanentnie przez niego karmionych z rodzinami. Z takim poparciem w kraju to może już pomyśleć tylko o emeryturze czy spokojnej, kto to wie? Młode gliwickie Pisiory chyba nie śpią, o czym Budkowe z Pszonkiem dobrze wiedza;)

Zbigniew

DURSZLAK,obserwatorze…DURSZLAK

manek

Nie wolno pozwolić by miłościwie nam panujący dostał się do senatu. To by była niepowetowana strata dla miasta i ogromne cierpienie dla zagubionych mieszkańców. Gdyby to się stało; “jak żyć Panie Prezydencie, jak żyć?”

mieszkaniec grodu

frankiewicz rozlicz swoją szkodliwą działalność w Gliwicach przed mieszkańcami jak popierasz spółki miejskie i jak ogromne pieniądze w nie wkładasz , jak obsadzasz swoich na stanowiskach w tych spółeczkach. hołdujesz partyjnemu powiedzeniu mierny, bierny ale wierny ,Wieczne remonty i poprawki tych remontów świadczą tylko o twojej nieudaczności na piastowaniu urzędu przez te wszystkie lata nie panujesz nad miastem- przez tyle lat zarządzania Gliwice powinny wyglądać jak bombonierka , a wyglądają niechlujnie a wręcz wstrętnie, miasto jest zaniedbane,brudne, ma wiele problemów lecz taki osobnik jak ty tego nie widzi,czego się nie tkniesz to wydatki idą w miliony a po zakończeniu niby… Czytaj więcej »

JAś

Czyli jak ma takich kandydatów wystawić to wolę głosować na PiS

new

Wszechmocnie panującego ZF nie ma sensu potrzeby słuchać bo raz mówi że nie będzie już kandydować po czym się okazuję, że jednak kandyduje … Zatem pewnie zostawi zrozpaczone Gliwice i ruszy ze swoim przyspawanym stołkiem do Senatu…
Masz moje błogosławieństwo… Zrezygnuj z mandatu Prezydenta ale do Senatu życzę byś nie wszedł. Dosyć tych dinozaurów w naszej polityce. Odpocznij już człowieku na emeryturze. Daj spokój i nie męcz swoją osobą…

asdf

No niestety, to tak nie działa. Jeżeli nie zostanie wybrany na senatora, to nadal będzie mógł siedzieć na stołku prezydenta. Kandydowanie w wyborach nie wymaga złożenia rezygnacji, dopiero wygrana w wyborach pociąga za sobą konieczność rezygnacji.

black_horse

Hm, patrząc ile Franek ma w mieście zwolenników i przeciwników, można spokojnie założyć że wygra w cuglach połączonymi ich głosami. Ja jestem za, niech startuje.

mieszkaniec 1966

tusk, schetyna, gronkiewicz waltz, budka,frankiewicz oto orły polskiej polityki – czy jeszcze trzeba coś dodać w tym temacie, ale oni lgną do władzy bo co innego potrafią robić – potrafią jątrzyć i ujadać jak kundle, a to zwykły margines pasożytnictwa i życia na koszt podatnika , partyjne styropianowcy odbijają sobie lata ucisku – teraz uciskają społeczeństwo jak za komuny

krzysztof

frankiewicz przecież ty nie lubisz ludzi, a w szczególności mieszkańców miasta , wysyłasz ich aby zobaczyli inne miejscowości,widzę że też chcesz wyruszyć w trasę , bliżej masz na Wieczorka 10 a.

ja234

Koalicja obywatelska, niestety, ale przegra wybory parlamentarne.Zaklinanie, że odbiją senat jest mrzonką.
A zygmunt, niech startuje,przynajmniej zniknie z widoku,ale z drugiej strony, utrata władzy będzie dla niego problemem, nie będzie mógł się sam rządzić.Pisiory pewnie zdobędą większość w senacie, zjedzą go i innych samorządowców żywcem.(10:48)

Ramzes II

Już niedługo Pisiory rozłożą ten kraj na łopatki ale części społeczeństwa zupełnie to nie interesuje, bo przecież social jest cool…

VAkk

Już to słyszałem, 4 lata temu. Jak dotąd RP jest liderem wzrostów. N. I nie gadaj mi o nawet lewak Clinton dawał za przykład nasz kraj. I nie gadaj mi o dobrej europejskiej koniunkturze, bo np Niemcy obsuwają się od roku w recesję.

The Tiger@

Wiesz co to jest recesja? Gospodarka w Niemczech zwalnia, ale nie jest w recesji – i dzięki temu też Polska gospodarka ma się (jeszcze) dobrze. Prawda jest taka, że ten kto wygra w tym roku przegra za 4 lata. A najprawdopodobniej będzie to PiS.

VAkk

Prezydencie, a kiedy gliwicki tęczowy marsz LGBT? Tak w tych kolorach jest panu do twarzy

manek

Tego nam brakuje najbardziej. A warunki są super dla manifestacji faszyzmu i braku tolerancji do ludzkości. Przemarsz do hali imienia jeszcze nie nadanego, “msza” prześmiewczo-dewiacyjna, wolna miłość w pobliskim parku. I dopiero wtedy będzie postępowo, tolerancyjnie i nowocześnie. Chłopaki z chłopakami, dziewczyny z dziewczynami, single przebrane za wariatów ruszamy poprzeć postęp.

mieszkaniec grodu

ten człowieczek jest łasy na stanowiska, kasę ,jeszcze słowa prawdy nie powiedział za swojej kadencji – takie pasożyty, tylko do władzy ciągną zero sukcesów , ale najważniejszy stolec pod tyłkiem – im udała się demokracja,

asdf

Na stanowisku prezydenta miasta prędzej czy później dosięgnie go ograniczenie kadencyjności, dlatego już zawczasu próbuje myśleć o wyjściu awaryjnym.

Tomek

Lepiej, gdy PiS dokonuje rozdawnictwo pomiędzy między obywateli niż Platforma między siebie i swoich kolesiów.

kelo

p. Frankiewicz nigdy nie głosowałem na Pana- ale w tych wyborach zagłosuję na pańską osobę! Niech uwolni Pan Gliwice od siebie, od swojej “wizji” bo ta stagnacja cofa miasto w rozwoju! Wystarczy już Pana w naszym mieście… Proszę odejść najlepiej jak najdalej… Do polityki się Pan nadaje bo tam też jedno się mówi drugie się robi… Może do krzesełka w senacie też się Pan przyspawa jak do stołka w Gliwicach. Pytanie co z Pańskim dworem???? Kto dostanie posadkę w stolycy???

asdf

Z przyjemnością zagłosowałbym na Frankiewicza, byle tylko pozbyć się go z Gliwic.
A w Senacie szybko by go wyprostowali i uświadomili jak niewiele może i jak niewiele znaczy. W Gliwicach już się ustawił, ma układy i dzięki temu czuje się taki ważny.

Jan

Frankiewicz bez Jarzębskiego przecież nie istnieje.

asdf

Może weźmie go ze sobą. Ja jestem za.

Szpagin

Jak Frankiewicz będzie kandydował, to pomimo całej niechęci dostanie mój głos, byleby w końcu odspawać go od stołka. A potem się zobaczy, mam nadzieję, że kandydaci zaoferują coś nowego.

Czarek

Typowe myślenie przedstawiciela gliwickiej „inteligencji”-a potem się zobaczy”. Do tego odwołania do nadziei (wierzący „inteligent”).
Nic nie potrafi stworzyć, wykreować-rozwalić a potem się zobaczy.

Szpagin

Nie wiem, czy śledził Pan kampanię przed wyborami samorządowymi. Bo ja próbowałem znaleźć cokolwiek, ale wyglądało to tak, jakby wszyscy kandydaci oddali walkowerem stołek Frankiewiczowi. Z góry uznali, że nie mają szans, więc nie próbowali nawet niczego obiecać. Dlatego właśnie idę o zakład, że jeśli Frankiewicz nie będzie kandydował, to zacznie się ostra walka, kandydaci będą przedstawiać własne pomysły na rozwój miasta i wreszcie będzie szansa, że coś się w Gliwicach zmieni.

Dalej się zobaczy

to samo g….w nocniku.

kanalia52

Frankiewicz już dość krwi napsuł mieszkańcom.

Referendyści to miernoty

Panie Frankiewicz niech Pan kandyduje inaczej te gliwickie miernoty nigdy Pana nie odwołają. To jest dla nich jedyna szansa aby pod pozorem demokracji, (której zasad nie rozumieją) mogli Pana usunąć. Ten promil glajwickiego społeczeństwa nawet nie potrafi zrobić szumu i kampanii przeciw Panu-to tylko ciche wypierdy.
Te miernoty nie mają nawet kontrkandydata.

RealistA

Rozumiem wypełnić do końca kadencji funkcje prezydenta miasta Gliwice, wypełnić składane obietnice wyborcze a dopiero później próbować zostać senatorem… Gdyby Frankiewicz zrezygnował teraz to jest to nie fair wobec gliwiczan i nie ulega wątpliwości, że byłoby to przedmiotowe traktowanie gliwiczan jako grupę ludzi, którymi można grać. Tak to odbiorę jeśli do tego dojdzie. Niestety Frankiewicz wspierając PO ośmiesza się. PO to partia chorągiewka, jak zawieje wiatr – na 500 + nie ma pieniędzy a później: damy i na pierwsze… (parafraza). Ta partia to dramat. A można tu wyliczać jeszcze wiele, wiele podobnych SAMOZAORAŃ… Dla władzy wchodzi w układ z lewicą… Czytaj więcej »

Red Baron

W Gliwicach zwycięży KO, bo to miasto inteligencji ale niestety cała reszta ponownie doprowadzi do zwycięstwa pisowskiej ciemnoty.

czesław

w lokalnej gazecie taka propaganda ………beeeeeeeeeeeeeee. wstyd

Andrea

Gdy nad nami zapanują POgromcy PiSków i wprowadzą kartę lgbt cza będzie odrestaurować i rewitalizować dawny bar “Carmen”/plac Piłsudskiego/.

Marek

A może wystartuje z poparciem Zygmunta Frankiewicza były knurowski radny Marek Sanecznik?