Kolejna odsłona skandalu wokół ŚSM. Tym razem chodzi o milionowe długi spółki “wydmuszki”

Portal Onet opisuje dalszy ciąg niejasnych transakcji finansowych w należącej do miasta Gliwice Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Chodzi o powołaną w 2016 roku spółkę córkę ŚSM – Ekotel Sp. z o.o.. Spółka nie zapłaciła za oprogramowanie ponad 6 mln złotych, a wierzyciel zgłosił się po pieniądze do ówczesnego prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza.

 
To kolejna odsłona głośnej afery, która stawia w fatalnym świetle poprzednie władze miasta. Jak czytamy w artykule Pawła Pawlika na portalu Onet, spółka Ekotel była wydmuszką. Nie miała sprzętu, nawet własnych biurek. Mimo to brała udział w dużych transakcjach finansowych. W czerwcu 2017 r. zawarła umowę kupna oprogramowania za ponad 6 mln zł, za które ostatecznie nie zapłaciła.

Ekotel powstał w 2016 r. jako spółka córka Śląskiej Sieci Metropolitalnej, czyli spółki komunalnej w całości należącej do miasta Gliwice. Uchwałę w tej sprawie podpisał ówczesny wiceprezydent Gliwic, odpowiedzialny za spółki miejskie (chodzi o nieżyjącego Piotra Wieczorka – przyp. red. 24gliwice). 99 proc. udziałów w Ekotelu miała Śląska Sieć Metropolitalna. Podmiot w założeniu miał prowadzić działalność w zakresie szeroko pojętej telekomunikacji.


W czerwcu 2017 r. spółka zawarła umowę kupna oprogramowania za kwotę ponad 6 mln zł z firmą Newind z Wrocławia na potrzeby projektu “Centrum Przetwarzania Danych dla Administracji Samorządowej jako Centrum Usług Wspólnych”. Ekotel jednak nie zapłacił za zamówienie. Później wierzytelność wrocławskiego Newind przejęła firma faktoringowa Magellan z Łodzi. Magellan przejął wierzytelność do kwoty 5 mln zł (limit maksymalny). Nie zrobił tego jednak charytatywnie. Wkrótce firma zgłosiła się po pieniądze do… Zygmunta Frankiewicza, ówczesnego prezydenta Gliwic – czytamy na Onecie.

“Sprawa trafia do sądu. 20 grudnia 2018 Sąd Okręgowy w Gliwicach przyznaje rację firmie faktoringowej. Śląska Sieć Metropolitalna składa apelację od tego wyroku, ale Sąd Apelacyjny w Katowicach ją oddala. Jednak Sieć skarży i ten wyrok – żąda wznowienia postępowania. Sprawę znów przegrywa. Ostatecznie ŚSM wnosi 10 listopada 2020 r. skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego – obecnie sprawa jest w toku”

Z całym tekstem na portalu Onet można zapoznać się TUTAJ.

(emef)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Josef

Mamy już 36 mln. To na razie po 20 PLN na głowę każdego mieszkańca.
Czekamy ile jeszcze.

Marta

parę piw :) do zniesienia

WYPROWADZAM SIĘ Z GLIWIC !

BYŁ !
– FRANKIEWICZ prezydentem !
– teraz będzie FRANCISZEK !
Ps. Apartament 120 m w Gliwicach zamienię na M-2 w Knurowie.

Tak tylko pytam ?

A jakiej to partii działaczem był prezes zarządu Ekotel ?

Tylko odpowiadam

A kto go zrobił prezesem zarządu wydmuszki? Frankiewicz czy Kaczyński?

KOTLETY KLEPAĆ !

Wczoraj !
Podstawowy brak wiedzy z zakresu finansów i funkcjonowania spółek !

Batalion Parasol

KOTLETY, może mi powiesz, skąd zwykły człowiek ma brać wiedzę z zakresu finansów i funkcjonowania spółek? Bo chyba nie od Frankiewicza ani Nojmana, którzy nie lubią rozmawiać z ludźmi ani się dzielić swoimi pomysłami.

mafia

Na pokaz się zwalczają, a po cichu dzielą między siebie publiczną kasę. Dopiero teraz układ zaczyna się sypać.

Przemo

No to fajne piwa pijesz, ale jakie piwa można pić skoro pisze to osoba której przychód to zasiłek z urzędu pracy i 500+

Ostatni Sprawiedliwy

Proponuję, żebyś wrócił do pierwszych klas szkoły elementarnej. Na razie wychodzi po 200 zł/każdego mieszkańca.

Josef

Dzięki – sorry za pomyłkę ;)
To jest tak absurdalne, że się nie chce wierzyć w kolejne zero.
A ze szkołą elementarną – dzięki za radę. Będąc ostatnim sprawiedliwym powinieneś mimo wszystko wstrzymać się z uwagami ad personam.

Ostatni Sprawiedliwy

Przepraszam, następnym razem skupię się na meritum sprawy.

AndrzejD

@Josef
Pytasz ile jeszcze ? Tyle ile miejskich spółek w Gliwicach i innych firemek które się przyssały do naszych pieniędzy za pośrednictwem kolesi z UM. A jak w końcu prokurator i CBA dobierze się do firmy na literkę “R” i tych przyklejonych do Hali Bankrut, to dopiero zobaczysz ile – na razie Hala Bankrut kosztował nas jakieś 450 mln PLN. Tymczasem czekamy na kolejne artykuły onetu.

Miejscowy

Z_Ł_O_D_Z_I_E_J_E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Polak

Po 200zl nieuku

Tajemniczy Ktoś

Do trzech razy sztuka. A może się uda i Sąd Najwyższy będzie “ślepy” i nie zauważy tego wałka i przyklepie odrzucenie zarzutu o dług.

Obserwujący

No to kolejny wałek glajwickich urzędasów.Tym razem zamieszany jest zygmunt co zwiał do senatu…zwiał do senatu gdyż wiedział jakie wałki robione były.
No to czekamy kiedy następne wałki wyjdą na wierzch…czekam kiedy wypłynie coś na budkowego.

Fiku Miku

Żonkil kiwał ZUS, sprawdził ktoś czy kasę oddała?

Marta

i tak się robi kase:)

Fiku Miku

Tak się kradnie pieniądze. Później MY jako mieszkańcy to spłacamy lub jesteśmy pozbawieni koniecznych inwestycji. Pamiętasz ile kosztował remont ryku i okolicznych uliczek? Przypomnę Ci: 41 milionów i to rozciągnięte na pięć lat!

Ad

I przy okazji tego remontu nie dało się na starówce sieci ciepłowniczej pociągnąć, to tak na marginesie działań proekologicznych w mieście, o których tak wszyscy trąbią.

:))

Frankistan, utrzymywany przez propagandę sukcesu. W piśmie UM MSI zawsze był Nieomylny.
Tak jak Kim w Korei. Zawsze miał rację, ludu nie pytał – im otaczał się wiernymi pretorianami.

:))

Tak właśnie rządziły POkemony – w Polsce i to było normalne nikt im nic nie mógł zarzucić.
Tyle rozpraw tyle odwołań i tyle przegranych. Na co liczą w tak oczywistej sprawie. Na Wasze sądy… może w końcu któryś sędzia będzie Wasz. Mozę rząd się rozleci i będzie tak jak było…,
Do 36mln należy doliczyć taksy adwokackie i opłaty sądowe – nie mało.

hanek mały

Teraz już wiecie, dlaczego nie umorzono w naszym mieście ani 1% podatku pt : dzierżawa wieczysta, który będziemy płacić przez kolejne 20 lat.

hanek mały

Teraz wszystko jest jasne, dlaczego Gliwice jako

Przyjezdny

W/g KRS od jakiegoś miesiąca spółka ta już nienależny do ŚSM.

Ruper

Droga redakcjo to nie skandal jak sa pieniadze nieswoje to są normalne afery i przekręty nic nowego w polsce

Batalion Parasol

Dlatego należy albo zlikwidować koryto, albo też pilnować go lepiej przez zmianę prawa.

Przemo

Ciekaw jestem jak pula jest do podziału na urzędas ów za zbiornik retencyjny za sikornikiem

arteush

korupcyjna spółka jaką jest Ś M S w Gliwicach do likwidacji a cwaniaków posadzić za kratkami.

PAKer

Nie chcę umniejszać tej aferze, bo afera jest gruba, ale sposób opisywania tego przez redakcję budzi moje zdziwienie (delikatnie mówiąc). Czy gdzieś w tym artukule jest jakiekolwiek zdanie mówiące jaki konkretnie wałek zrobiły władze miasta? Władze miasta rozumiem w liczbie mnogiej, czyli nie tylko jedna osoba. Chciałbym się dowiedzieć CO zrobili i JAK zrobili, a także PO CO (co z tego mieli). Tymczasem się tego nie dowiem, ktoś coś zrobił, ale winne są władze miasta, całe. Najlepiej powiedzieć, że odpowiedzialny za to był nieżyjący już wiceprezydent, podać nazwisko Frankiewicza zupełnie bez sensu. Prawda jest taka, żę o ile w przypadku… Czytaj więcej »

Popis

Nadzór, podpisy, audyty, kontrole… Nie, skądże, władze o niczym nie wiedziały. Powolajmy jeszcze 100 spółeczek z etatami i zaciągajmy kredyty na byle co.

Fiku Miku

@PAKer Chyba do końca nie wiesz jak działają spółki z osobowością prawną.

mietek powroźny

Ale jest organ: rada nadzorcza powoływana przez właściciela czyli miasto. Ponadto w urzędzie miasta jest wydziału nadzoru właścicielskiego, który może występowac do rad nadzorczych oraz zarządów spółek o informacje.