Kolejne lokale komunalne trafią do użytku gliwiczan w 2019 roku. Mieszkania będą nieduże, od 34 m2

Przy ul. Zawadzkiego powstaną 34 nowe mieszkania o powierzchni od 34 do 52 m2. Przy ul. Nowy Świat zostanie wyremontowana kamienica, w której do użytku będzie 8 lokali.

Remont kamienicy przy Nowym Świecie i budowa czterokondygnacyjnego budynku w Łabędach to inwestycje, które mają zostać zakończone w 2019 roku. Wówczas na gliwickim rynku mieszkaniowym pojawią się dodatkowe 42 lokale. To dobra wiadomość dla 546 gliwiczan, którzy oczekują na przydzielenie mieszkania komunalnego.

W Łabędach najpierw wyburzenia

W chwili obecnej przy ul. Zawadzkiego straszą zniszczone budynki, ale zostaną one wkrótce wyburzone. W tym miejscu powstanie czterokondygnacyjny, podpiwniczony blok o powierzchni 2700 m2. Mieszkania będą komfortowe, jedno, dwu- i trzypokojowe, z balkonami lub loggiami. W kuchniach zostaną zainstalowane płyty elektryczne, a cały budynek będzie podłączony do lokalnej kotłowni gazowej, która dostarczy ciepło do nowych mieszkań. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji miejsca parkingowe.

Mamy już pozwolenie na budowę. Obecnie trwają starania o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Będzie to ok. 35 proc. kosztów inwestycji o szacunkowej wartości 5 mln zł

– tłumaczy Aleksandra Rudnicka-Kózka z ZBM II TBS.

Prace rozpoczną się, gdy zostanie wyłoniony generalny wykonawca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, stanie się to pod koniec roku. Inwestycja powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 r.

W centrum wyremontują starą kamienicę

Mieszkania na Nowym Świecie będą miały powierzchnię od 39 do 69 m2. W kamienicy zostaną wymienione tynki, instalacje, okna, drzwi i podłogi. Budynek będzie ocieplony. Wewnątrz zmieni się układ pomieszczeń – mieszkań będzie mniej niż przed modernizacją, ponieważ powiększą się o łazienki i toalety. Obiekt zostanie podpięty do ogrzewania z sieci miejskiej.

Ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji planowane jest w maju. Jeśli zostanie pozytywnie rozstrzygnięty, prace rozpoczną się w III kwartale tego roku, a w 2019 r wprowadzą się tam mieszkańcy.

Inwestycja o wartości 1,1 mln zł będzie w połowie dotowana z pieniędzy pozyskanych w Banku Gospodarstwa Krajowego (517 tys. zł), pozostałe środki będą pochodziły z budżetu miasta.

ZOBACZ TEŻ:
Mieszkańcy protestują przeciwko budowie nowych mieszkań na terenach zielonych. Napisali petycję

Lokale przy ul. Nowy Świat będą mieszkaniami komunalnymi przydzielanymi przez Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej zgodnie z obowiązującą uchwałą Miasta Gliwice, ustanawiającą zasady najmu.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
JestemZaANawetPrzeciw
JestemZaANawetPrzeciw

Czyż mieszkania nie byłyby lepszą inwestycją niż Hala? Tylko kto mógł przewidzieć, że dotacja padnie, nie?

\"Frenki goł tu Holiłud\"
\"Frenki goł tu Holiłud\"

Ani hala ani komunałki biznesem dla miasta nie są i nigdy nie będą.Hala wiadomo dlaczego.Pisano o tym wiele razy.A komunałki ? Zamieszkali w nich, nazwani delikatnie obywatelami bez genu pracy we krwi w 40% (oficjalne dane) czynszu nie płaca lub z opłatami zalegają.

azia
azia

proszę wszystkich do jednego wora nie wrzucać…. Mieszkam w mieszkaniu komunalnym i w brew temu stereotypowi płace czynsz i z mężem pracujemy…!!! stereotyp, ze Polak to złodziej, też krąży po świecie….

\"Frenki goł tu Holiłud\"
\"Frenki goł tu Holiłud\"

40% to nie wszyscy.40% tak napisałem w komentarzu powołując się na oficjalne dane.Szanowna Pani należy do grupy 60%.60% to też nie wszyscy. Ale gratuluję ! Tak trzymać.

zyz
zyz

I na te stereotypy ciężką pracą (?) ktoś sobie zapracował.
Żeby się ich pozbyć trzeba wielu lat wysiłków.

Paula Komenda

Ta… zalapia sie na nie kryminalisci wychodzacy z wiezienia i dzieci z domu dziecka… bo to ci maja najwyzsza punktacje co do przydzialu do mieszkan socjalnich i ci dostaja na starcie pierwszenstwo…

Patrycja Flissakowska

po pierwsze nie mieszkan socjalnych ,tylko komunalnych (zarowno docelowe jak i socjalne) a po drugie dzieci z domu dziecka sa gorsze czy jak? bo nie rozumiem…

dsfsdfsdfsdf
dsfsdfsdfsdf

Koleżanka niech prześledzi osoby, które mieszkały wcześniej przy ul. Nowy Świat i do czego doprowadzili to miejsce i podwórze.

Marcin PG

Paula Komenda, do pracy idz ***** to sobie kupisz mieszkanie

Paula Komenda

Marcin PG jakos zle trafiles… bo ja nie spozywam wogole %.. Patrycja Flissakowska tu nie o to chodzi.. jest wiele rodzin w duzej potrzebie gdzie np mieszkaja w ruinach z grzybem na scianie jest wiele rodzin ktore czeka i sie doczekac nie moga.. niestety znam wiele os ktore wyszly z domu dziecka stoczyly sie na dno… jesli mialabym miec wybor i dac takiemu co rozwali mieszkanie badz zrobi menelie z niego wolala bym dac rodzinie..

Paula Komenda

Po drugie.. dlaczego maja pierwszenstwo ci ktorzy wychodza z zakladu karnego.. my im kazalismy bic, krasc, zabijac albo molestowac sexualnie badz znacac sie nad rodzinami?? To dlaczego maja takie prawa…? Na to mi nie odpowiesz.

Patrycja Flissakowska

osoby przebywające w areszcie lub zakładzie karnym dostają 0 pkt. Zero. Więc jakie pierwszeństwo? Owszem lepiej mają osoby z domu dziecka. Te dostają 6 pkt. A normalne rodziny też dostają mieszkania. Ja czekałam tylko półtorej roku.

Paula Komenda

Przeczytaj a potem ****

Paula Komenda

Jest ustawa ze im sie od reki nalezy

Patrycja Flissakowska
Magda Gałka

Paula Komenda odrobina kultury w wypowiedzi nie boli. Akurat usamodzielniajacy sie wychowankowie domow dziecka powinni miec gdzie mieszkac, wiec takie opinie sa mocno krzywdzace.

Patrycja Flissakowska

jest tam napisane kto ma pierwszenstwo. A dwa mieszkania sa przyznawane osobie ktora ma najwiecej punktow z listy i jest chetna na dany lokal. Sama bylam na liscie i wiem jak to wyglada.

Paula Komenda

Ja mowie o prawie nie zgm… na liscie masz 0 ale przejrzyj sobie prawo

Dominika Bremer

Z przedszkolem to samo
Najwiecej punktów maja rodziny wielodzietne (niekoniecznie rodziców pracujących) lub samotne matki, rodzice oraz dzieci niepełnosprawne
A Ty kombinuj co zrobić z dzieckiem żeby nie stracić pracy…

Adam Roguz

A co z tymi co czekają latami na mieszkanie do remontu

U BOT
U BOT

CZYLI METROPOLIA GLIWICE ZAPEWNI NIECAŁE 10% ZAPOTRZEBOWANIA NA MIESZKANIA, A CO Z POZOSTAŁYMI LUDŹMI , MAJĄ MIESZKAĆ W KRZAKACH POD TYM POMNIKIEM GŁUPOTY FARAONA FRANKA ?

Asia Borzęcka

I nie wiadomo po co i na co. Mieszkania komunalne to relikt komuny.

Marcin Sojka

Żeby jeszcze to były mieszkania dostępne dla normalnych ludzi to było by okej.

Asia Borzęcka

Żeby dało się choć zapisać na takie do remontu… powinni to sprzedać albo niech płacą wynajem i czynsz inaczej to jest dokładanie do tego

Arletta Dorota Szymczak

Powtarzasz się pod każdym postem.

Asia Borzęcka

Bo uważam że to nie powinno istnieć. Jeden ma się zażynać i płacić najem komuś inny spłacać lata kredyt a ci żyją jak pączki w maśle.

Lolek
Lolek

A kto pani broni wziąć mieszanie komunalne i żyć jak pączek w maśle? Zmusza ktoś kogoś do brania kredytu hipotecznego i spłacania go latami lub płacenia kroci za wynajem?

ja234
ja234

Asia, masz kredyt na dom i też się zarzynasz. W dodatku płacisz bankowi. To dopiero jest interes życia.

Natalia Zglińska

Dokładnie Asia Borzęcka masz racje

Roksana Poleszczuk

Skoro relikt to do muzeum, miasto niech się rozwija i idzie do przodu :)

Patrycja Flissakowska

hmm czyżby zawiść pani Asia Borzęcka? Nie każdy zarabia tyle, by móc wynająć. To, że ktoś dostanie dostanie przydział nie znaczy, że jest leniem czy bezrobotnym.

Asia Borzęcka

Ależ oczywiście ja się nie mogłam zapisać nawet na takie do remontu bo listy były zamknięte. Dlaczego ja i inni musimy sobie sami zapewnić mieszkanie? A inni dostają? Są lepsi? Bo nie rozumiem. Zreszta nie znam nikogo kto dostał mieszkanie z tego przybytku, każdy sam na nie pracuje, więc nie rozumiem dlaczego inni nie mogą?

Patrycja Flissakowska

Przyjmowane są już nowe wnioski na mieszkania do remontu. A ja znam wiele osób, które mieszkanie dostały, sama do nich należę. Czasem trzeba próbować do skutku.

Lolek
Lolek

Dokładnie. Znam ludzi którzy na mieszkanie komunalne czekali po 10 lat i się doczekali. Niestety niektórzy tylko potrafią zazdrościć, nie każdy ma wysokie zarobki, żeby płacić za wynajem lub spłacać kredyt.

Nuki
Nuki

Dużo jest uczciwych którzy dostają mieszkania ale nie czarujmy się spora grupa to patologia. Nie ma w Pl demokracji – jeden pracuje musi kupić a drugi guzik robi i dostaje wszystko.

Asia Borzęcka

No widzisz? A przez 12 lat jak chciałam się zapisać na takie to szans nie miałam, teraz zapewne nie spełniam kryteriów. Mi nawet nie zależało na komunalnym bo na to z ówczesnymi limitami to się nawet moja babcia z najniższa emerytura nie łapała.

Asia Borzęcka

Kto ma 15 lat na czekanie na cud? I w tym czasie nie jest w stanie zadbać o to aby mieć coś swojego. Tak długo czekałam na możliwość i nie tylko ja że w tym czasie wynajmując zadbać o to żeby moc założyć rodzinę i mieć gdzie mieszkać. A tu za free i standardy im jeszcze robią wysokie, No bez kitu.

Patrycja Flissakowska

noo bo Ci ktorzy sie zalapia to moze maja dostac lokum najlepiej z wc na podworku ? jacyś gorsi są czy jak?

Asia Borzęcka

Ja uważam od dekady że powinni to zlikwidować a nie jeszcze im AGD kupować – zachęcam do przeczytania w całości. Takie mieszkania socjalne spoko – wiadomo każdemu może się noga podwinać ale dać mieszkanie na rok bo w rok człowiek jest w stanie stanąć na własne nogi. Nie dość że 500+ w tym kraju becikowe dla wybrańców to jeszcze co tam mieszkania, najpierw wyremontujemy a potem damy za grosze to koszmar.

Mateusz Szendzielorz

A ja złożyłem papiery do ZGMu i dostałem odpowiedź że moje zarobki z ostatmich 6mc są za wysokie i nie mieszczą się w wyznaczonym przedziale… ale mogę startować w przetargu i kupić od miasta mieszkanie do remontu lub skorzystać z tbs :/ czyli wychodzi na to że lepiej w tym kraju robić na pół etatu i mieszkać z rodzicami do 40… zgm to ściema…

Patrycja Flissakowska

mi w 2012 roku też odmówili. Złożyłam kolejny wniosek w 2013 r. i od 2015 mieszkam już w mieszkaniu komunalnym. Czasem trzeba próbować do skutku

Asia Borzęcka

I teraz pytanie czym Twój brzuszek różni się od innych?

lolek
lolek
Niczym, po prostu trzeba być wytrwałym i dążyć do celu. Ile razy Pani Asia w swoim życiu była UM składać wniosek? Czy nie wstyd Pani uważać się za lepszą, a raz w roku nie umieć złożyć poprawnie wypełnionego wniosku? To już nawet Ci “menel”, “pijacy”, “złodzieje” – jak to się “ładnie” określa osoby z mieszkań komunalnych – potrafili złożyć wniosek, a Pani niby taka zaradna i wykształcona, a prawidłowo wypełnionego wniosku złożyć w terminie nie potrafi. I dziwne trochę, ludzi nie oburza gdy marnuje się pieniądze na np. hale sportowe, kopaczy Piasta i inne fanaberie urzędnicze, ale jak się wesprze… Czytaj więcej »