Kolejny przetarg na zbiorniki retencyjne przy ul. Słowackiego. Pojawiły się 2 oferty

poldery słowackiego

Powoli dobiega końca kolejny przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej zbiorników retencyjnych na potoku Ostropka przy ul. Słowackiego.

Głośna przed laty inwestycja powraca, choć urzędnicy liczą, że tym razem temat nie wywoła tak dużych kontrowersji.

Zaprezentowane w 2016 roku wizualizacje były krytykowane przez mieszkańców. Projekt zakładał silną ingerencję w obecny teren. Na całym odcinku wzdłuż ul. Słowackiego powstać miały trzy, głębokie trawiaste niecki, które w razie potrzeby byłyby zalewane. Magistrat argumentował, że inwestycja jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście. Mieszkańcy kwestionowali głębokość zbiorników, zabudowę łąk betonową infrastrukturą i sensowność całego przedsięwzięcia. Ostatecznie miasto zrezygnowało z przygotowanego projektu.


– Po przeprowadzeniu badań hydrologicznych, a także sugestiach mieszkańców, zdecydowaliśmy się na przygotowanie nowego projektu. Chcemy ograniczyć elementy betonowe, tak aby zbiorniki były jak najbardziej naturalne, a całość była akceptowalna dla wszystkich – komentowała w ubiegłym roku Elżbieta Chrząszcz z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Teraz trwają poszukiwania nowego projektanta, który wykona kompleksowe prace od m.in. opracowania wielowariantowej koncepcji budowy zbiornika, przez wskazanie koncepcji zagospodarowania terenu, po opracowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wykonanie dokumentacji projektowo – kosztowej.

Na całe zadanie przewidziano 643 510 tysięcy złotych. Pierwsze postępowanie ogłoszone pod koniec maja zostało unieważnione. Teraz trwa wybór wykonawcy w drugim przetargu. Zgłosiło się dwóch oferentów z Poznania: Elektrownie Wodne Zeneris oraz Biuro Projektów Wodnych Melioracji i Inżynierii Środowiska „Biprowodmel”. Obie oferty wyceniono w granicach oczekiwanej przez magistrat kwoty (odpowiednio 361 tys. złotych i 525 tys. złotych).

– Trwa procedura sprawdzania poprawności złożonych ofert. Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji jak i kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty – mówi Mariola Pendziałek, Naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych.

Ewentualny wykonawca na realizację zadania będzie miał 18 miesięcy od czasu podpisania umowy. Budowa „polderów” na ul. Słowackiego może więc najszybciej rozpocząć się w 2021 roku.
(msz)