Kolejny przetarg na zbiorniki retencyjne przy ul. Słowackiego. Pojawiły się 2 oferty

poldery słowackiego

Powoli dobiega końca kolejny przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej zbiorników retencyjnych na potoku Ostropka przy ul. Słowackiego.

Głośna przed laty inwestycja powraca, choć urzędnicy liczą, że tym razem temat nie wywoła tak dużych kontrowersji.

Zaprezentowane w 2016 roku wizualizacje były krytykowane przez mieszkańców. Projekt zakładał silną ingerencję w obecny teren. Na całym odcinku wzdłuż ul. Słowackiego powstać miały trzy, głębokie trawiaste niecki, które w razie potrzeby byłyby zalewane. Magistrat argumentował, że inwestycja jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście. Mieszkańcy kwestionowali głębokość zbiorników, zabudowę łąk betonową infrastrukturą i sensowność całego przedsięwzięcia. Ostatecznie miasto zrezygnowało z przygotowanego projektu.

REKLAMA

– Po przeprowadzeniu badań hydrologicznych, a także sugestiach mieszkańców, zdecydowaliśmy się na przygotowanie nowego projektu. Chcemy ograniczyć elementy betonowe, tak aby zbiorniki były jak najbardziej naturalne, a całość była akceptowalna dla wszystkich – komentowała w ubiegłym roku Elżbieta Chrząszcz z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Teraz trwają poszukiwania nowego projektanta, który wykona kompleksowe prace od m.in. opracowania wielowariantowej koncepcji budowy zbiornika, przez wskazanie koncepcji zagospodarowania terenu, po opracowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i wykonanie dokumentacji projektowo – kosztowej.

Na całe zadanie przewidziano 643 510 tysięcy złotych. Pierwsze postępowanie ogłoszone pod koniec maja zostało unieważnione. Teraz trwa wybór wykonawcy w drugim przetargu. Zgłosiło się dwóch oferentów z Poznania: Elektrownie Wodne Zeneris oraz Biuro Projektów Wodnych Melioracji i Inżynierii Środowiska “Biprowodmel”. Obie oferty wyceniono w granicach oczekiwanej przez magistrat kwoty (odpowiednio 361 tys. złotych i 525 tys. złotych).

– Trwa procedura sprawdzania poprawności złożonych ofert. Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji jak i kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty – mówi Mariola Pendziałek, Naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych.

Ewentualny wykonawca na realizację zadania będzie miał 18 miesięcy od czasu podpisania umowy. Budowa “polderów” na ul. Słowackiego może więc najszybciej rozpocząć się w 2021 roku.
(msz)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Josef

Zamiast wydawać kolejne setki tysięcy na nowe koncepcje – proponuję najpierw się zapoznać ze zrealizowanymi już – jakieś sto lat temu z okładem – projektami hydrologów niemieckich. Na Wilczych Dołach widać zachowane resztki systemu – zbiornik, poszczególne zastawki i przepusty. Końcowym elementem było kąpielisko przed ujściem potoku Doa do Ostropki. To DZIAŁAŁO. W zgodzie z ludźmi i środowiskiem. Tak samo Ostropka wcześniej – potok był opanowany, z odpowiednimi terenami zalewowymi we wcześniejszym biegu. Wczoraj czytam, że na owych terenach zalewowych potoku Ostropka będzie budowane osiedle :). Czyli wszystko od dudy strony – na łąkach zalewowych – bloki. W tkance miejskiej… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@Josef. Można jedynie dodać, że w miejscu gdzie była naturalna druga odnoga do puszczenia spiętrzonej Kłodnicy (były kanał gliwicki) w obecnej chwili jest DK902 (potocznie nazywana DTŚ-ką).

Bób, Hummus, Włoszczyzna

“Duda” piszemy wielką literą.

Taki kraj

Niech Wydział Przedsiębiorstw Gospodarczych w tym Pani Mariola Pendziałek i Elżbieta Chrząszcz zapozna się z tym komentarzem.

Niezależnie, dobrze by było aby obie panie poznały historię Gliwic i nie mówiły bzdur.

Projekty sprzed stulat z okładem to faktycznie argument. W sam raz dla wiecznie wczorajszych dziadków bez kontaktu z rzeczywistością ale z dużą ilością wolnego czasu, który zamiast pożytkować na edukację, marnują na youtubowych “mędrców” w podobnym wieku.

:)

Tutejsi eksperci mają w domach zapasy żarowych żarówek na 50 lat i utknęli w epoce tranzystora. Nie spodziewaj się, że tak łatwo zrezygnują z niemieckich planów na podstawie ówczesnej wiedzy i warunków hydro i geologicznych. Wg nich wiedzy Holandia nie ma prawa istnieć.

Elektronik

Ja mam zapas klasycznych żarówek na 50 lat, światło LED-owych, czy innych prosektoryjnych jest nie do zaakceptowania.
Tkwię też w epoce tranzystora. Twierdzisz, że czym zastąpiono struktury na bazie krzemu, czyli tranzystory? Oświeć mnie. Chociaż gdy się zastanowić to takim przykładowo oświetleniem ulicznym w Gliwicach sterują bioroboty z procesorami na bazie węgla i tlenu. Miejmy nadzieję, że nie zapomną przestawić się na czas. Czas zimowy

:)

Aha, a skórę masz pomarańczową?

Elektronik

To co wyparło tranzystory?

''

Pytasz się jakbyś nie wiedział, każdy audionanizator powie ci że tylko lampa.

MariannaA

Ale pierwsze poldery w Holandii powstały w XVII w. Dało się? A przecież Holendrzy to też Niemcy.

Analizator

Skoro obecne uczelnie nie potrafią się nawet zbliżyć do tych sprzed stu lat nie może dziwić fakt, że obecne projekty nie potrafią się nawet zbliżyć do tych sprzed stu lat.

black_horse

A ci dalej w to brną. Przecież mieszkańcy zablokują tą budowę. Czy nikt tym urzędasom nie powiedział, że takie zbiorniki buduje się poza miastem ?

ja234

Niech urzędasy dadzą sobie spokój z “polderami”.
Tak oto urzędasy rozumieją zabetonowanie cyt.”chcemy ograniczyć elementy betonowe”…normalnie ręce opadają.W OGÓLE nie może być jakiegokolwiek betonu…ale to się urzędasom w głowach nie mieści.Masakra. Porażka te glajwice na wstecznym.(1238)

Mieszkaniec

Mówię nie.

Ben

Czas się wyprowadzać z tego quasi miasta :(

''

Zdradź przy okazji ładnie wszystkim, które to miasto będzie teraz dla ciebie wzorcowe ?

MariannaA

Warszawa?

krzysztof

frankiewicz co ty na to? dalej promujesz beton? zobaczysz go przez okno w UM taki betonowy szczyt głupoty urzędniczej

Do-d____

Mam pytanie…. czy dlatego ze ten artykul to zbior paranoi I glupot UM nie jest podpisany imeniem i nazwiskiem dziennikarza?
Poczynajac od samej idei betonowania miasta przez sposob organizowania a konczac na terminie wykonania jest to plan bez ladu i skladu ze nawet autor nie chce sie podpisac …..jedynie dobrze ze slowo “poldery” zostalo napisane w cudzyslowie

.".

“643 510 tysięcy złotych” tzn 643,5 miliona złotych
i wiele innych “perełek” w tekście więcej, czy redaktor spał kiedy czytał?

Gliwiczanin

Wyrazy współczucia dla okolicznych mieszkańców: komary, wilgoć, smród

DD

Jakie komary round up wszystko wytruje, nas też, i jeszcze zagnieździ się w wodzie i glebie i będzie nadzwyczaj ekologicznie dla przyszłych pokoleń.

nitro

Jeszcze chemistrale. One to człowieka wykańczają z powietrza.

Laszlo_egesz

I do tego jeszcze LGBT, GMO, 5G, NOP oraz gluten i latkoza.

Bisfenol

… i cykliści

hanek mały

Susza nadchodzi, a tu poldery powstają. Cud panie, cud !

Oprócz jednej czy dwóch skrzykniętych na fejsie akcji obywatelskiego protestestacyjnego wypoczynku na nieużytkach nikt tam nie wypoczywa. Teren marnuje się jako toaleta dla paru psów i ich właścicieli.

Bób, Hummus, Włoszczyzna

W dobie ekstremalnych zdarzeń pogodowych poldery mogą się okazać nieodzowne. Komentujący powinni najpierw między sobą ustalić, czy poldery są zbędne z powodu nadchodzących susz, czy z powodu komarów, wilgoci i smrodu. Można oszczędzić i ich nie budować, ale co powiecie mieszkańcom, których w przyszłości zaleje woda po gwałtownych i obfitych opadach których kanalizacja nie będzie w stanie odprowadzić? To już się dzieje, a wy ciągle się zachowujecie jakby zmiany klimatyczne was nie dotyczyły.

Bóbr, Homar, Dziczyzna

Przyczyną zalania prędzej będzie zaniedbanie, jak ostatnio z niezebraną trawą, która spowodowała niedrożność wlotu do tunelu Ostropki

DD

Zmiany klimatyczne to również ingerencja człowieka w to do czego nie powinien swoich złodziejskich łap przykładać.