Koncert laureatów konkursu wokalnego w PSM w Gliwicach. Wejściówki dostępne od poniedziałku

Zbliża się kolejna, czternasta już odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23–25 marca. Tym razem Państwowa Szkoła Muzyczna w Gliwicach zaprasza uzdolnionych wokalistów i publiczność do swojej nowej siedziby.

 
Do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego przystąpią uczniowie klas wokalnych lub emisji głosu szkół muzycznych drugiego stopnia. W tym roku zaprezentuje się 51 solistów z całej Polski. Ponieważ wydarzeniu towarzyszy idea popularyzacji twórczości Ludomira Różyckiego, uczestnicy będą musieli zmierzyć się między innymi właśnie z repertuarem polskiego kompozytora.

Konkurs podzielony będzie na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się w czwartek, 23 marca, i zakończy dzień później – w piątek, 24 marca. Również w piątek zaczną się przesłuchania w ramach drugiego etapu. O tym, kto przejdzie do tej części muzycznych zmagań, zdecyduje jury pod przewodnictwem światowej sławy śpiewaka Maestro Wiesława Ochmana.


Występy konkursowe zakończą się w sobotę, 25 marca. Tego dnia o godzinie 16.00 nastąpi ogłoszenie wyników oraz rozpocznie się koncert laureatów. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności – obowiązują bezpłatne wejściówki (do odbioru od 20 marca w portierni PSM).

Konkurs powstał w roku 1998 z inicjatywy ówczesnego dyrektora gliwickiej szkoły, prof. dr. hab. Jana Ballarina – śpiewaka, pedagoga, wieloletniego dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który obecnie pełni funkcję kierownika artystycznego.

Wszystkie wokalne zmagania odbędą się w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej, która od ubiegłego roku mieści się przy ulicy Księcia Ziemowita 12. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie internetowej psmgliwice.pl.

(żms)/UM Gliwice(bb)
fot. arch. UM Gliwice/M. Buksa