Koniec dyspensy od udziału w niedzielnych mszach. Ale nie dla wszystkich


Biskup Gliwicki Jan Kopiec ogłosił koniec obowiązującej od 13 marca dyspensy zwalniającej wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach.

Odwołanie dyspensy na terenie diecezji gliwickiej będzie obowiązywać od 7 czerwca, czyli od następnej niedzieli. Przebywając w kościołach i świątyniach nadal należy zasłaniać usta i nos.

Przypomnijmy, do tej pory w kościołach obowiązywał limit – jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni. Wcześniej, w czasie wprowadzenia najostrzejszych restrykcji w mszach mogło uczestniczyć tylko 5 wiernych.


Odwołanie zwolnienia z obowiązku uczestnictwa w mszach nie dotyczy jednak wszystkich.

Jak czytamy w komunikacie, biskup podtrzymuje dyspensę osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem.

“Mając na uwadze wskazania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 roku oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku, znoszące limit liczby wiernych w kościołach, z dniem 7 czerwca br., odwołuję ogólną dyspensę zwalniającą wiernych Diecezji Gliwickiej oraz aktualnie przebywających na jej terytorium z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej. Jednocześnie udzielam dyspensy od powyższego obowiązku osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem.”

Decyzja biskupa jest konsekwencją znoszenia przez rząd ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 30 maja przestał obowiązywać limit osób w kościołach i pozostałych miejscach sprawowania kultu religijnego.
(emef)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gliwiczanin

Tajemnica wiary złoto i dolary

dubler

Dziękuję ci drogi biskupie, że nareszcie będę mógł pomodlić się osobiście w świątyni za tych zbereźników i innych bluzgających tutaj lemingów, żeby wreszcie przejrzeli, a nie ciągle zaglądali tylko do”śmiertelnych ” kopert;)

Gruntowy przymrozek

Nie zapomnij o księżach pedofilach, ich zwierzchnikach i ich zwierzchnikach związanych węzłem tajemnicy.

dubler

No cóż przymrozek, nie będę się taplać w twoich obsesjach pedofilskich, bo zatok sztuki staram się nie odwiedzać, tak jak ty na przykład;)

Zdzisława Niepiernik

Zatoka Sztuki w Polsce jest jedna.
Kościołów w Polsce:10 466

dubler

Niepiernik ile takich zatok sztuki w Polsce jest naprawdę nie wiem, ale na pewno więcej niż kościołów, a więc nie-piernicz;)

parKing

Nie wiem ale wiem, a gdzie miłość do bliźniego, katoterrorysto? Współczuję prawdziwym wierzącym osób takich jak ty.

Gliwiczanin

A wcześniej nie mogłeś się modlić w domu? Twoja modlitwa jest więcej warta jak rzucisz dużą sumę na tace?

dubler

NIE, bo wcześniej w domu modliłem za nieletnie ofiary, ze zatok sztuczkowych;)

Zdzisława Niepiernik

Gdybyś cokolwiek znał Ewangelię, to byś wiedział, że modlić się do Boga możesz wszędzie.
No, ale do tego trzeba tę Ewangelię przeczytać, a nie słuchać Radia Maryja.

krzysztof

pośrednik – łącznik za moją kasę i dotacje rządowe też za moją kasę , może by tak za jakąś uczciwą robotę by się złapał i zarobił sam na siebie , a nie całe życie na garbie pracujących , emerytów i rencistów

dubler

Noooo i odezwał się poraz kolejny gliwicki milioner. Krzysztofku bogaci nie skamlą chyba, że chodżą bez gaci…:)

zxc

Idźcie i dzielcie się wirusem wszyscy, ameeeeeen!!!

AAA

W Poznaniu się dziś dzielili wirusem miłośnicy kandydata na kandydata

yyy

Kandydat na kandydata powinien rozdawać darmowe pampersy dla pińcetów :) :) :)

Miruś

…niedobory w kasie się pojawiły to i “obowiązek” uczestnictwa powrócił. Tym wszystkim “chrześcijanom na pokaz” myślenie powinno się włączyć, pomodlić to się również w domu możecie, nie trzeba się pokazywać żeby wszyscy widzieli jacy to pobożni jesteście. A klechom jak kasy brakuje to niech się do jakieś społecznie pożytecznej pracy zabiorą , anie tylko doić emerytów z kasy…

Obserwujący

Więc właśnie, do roboty by się wzięli.Ale oni celowo idą na księdza żeby nic nie robić.

Gruntowy przymrozek

Przypowieść o Ananiaszu i Safirze przypomina, że Kościół nastawiony jest na maksymalizację zysku od początku swego istnienia.

Tomasz

A ile dałeś na kościół, że tak Cię to boli . Nie chcesz nie dajesz , nie chcesz nie chodzisz . Ba mogłeś zostać nawet księdzem , strażakiem , nauczycielem czy pilotem. Pomodlę się za takich jak Ty , gdzie będę chciał i dam na tacę tyle ile będę uważał.

Zdzisława Niepiernik

Wciąż daję na kościół z moich podatków! I nikt się mnie nie pyta, czy mam na to ochotę, więc nie p****l !

Ala

A zmoich podatkow na partie i tez sie mnie nikt nie pyta

Ad

Miruś, dziecko, aż żal komentować to co napisałeś. Widać, że guzik wiesz na temat (czyjejś) wiary, ale żeby zaistnieć na forum posuniesz się nawet do błazenady…

Miruś

…dziecka to sobie w rodzinie poszukaj, a błazna w lustrze. Co jest, prawda w oczy kole?? Podoba Ci się ten przepych w kościele, klechy w luksusowych autach?? Zapewne twoim idolem jest Tadzio .R. manipulant emerytami i moherami. Wytłumacz mi jak to jet że jemu przeszła bajka o bezdomnym co auta rozdaje , a Kowalskiego ( Ciebie zapewne też) za coś takiego by posadzili i puścili bez grosza przy d.u.p.i.e.
I co , finansowanie takiej patologii to według Ciebie jest wiara?? Pomyśl to nie boli, chociaż jak widzę te twoje marne wypociny to chyba jednak myślenie nie jest twoją najmocniejszą stroną…

Jako

@Miruś
Mnie tam przepych nie boli bo sam taki mam. Ale rozumiem Twój żal. Naprawdę Ci współczuję. Zapracuj lub pokombinuj też tak bedziesz miał

Miruś

…chłopcze Jasiu , koło d.u.p.y. mi lata ile kto ma. To czy nakradłeś czy zarobiłeś nie robi na mnie żadnego wrażenia. Ale w przypadku kleru obnoszenie się z takim bogactwem jest nie na miejscu w stosunku do tych emerytów z których zdzierają i jak dla mnie nie ma to nic wspólnego z wiarą…
A tak na marginesie jedyne co masz to wybujałą fantazję i nic pozatym.

Obserwujący

Przekażcie sobie wirusa pokoju.

Urko

“Udzielam dyspensy od powyższego obowiązku osobom starszym, ( …..) i tym, które czują obawę przed zarażeniem.”
Mam 50 dych z lekkim okładem i panicznie obawiam się zarażenia . Zarażenia wszechobecną w tej instytucji hipokryzją, obłudą, nietolerancją, chciwością , ogólnym zaprzaństwem i całkowicie bezwolną bezmyślnością . Zatem stokrotne dzięki , eminencjo. W ramach wdzięczności dedykuję ks. biskupowi wiekową i cały czas aktualną piosenkę pt. “Religion” grupy P.I L.

\\\\\

Mam 6 dych z dużym okładem, ale od 13 roku życia nie daję się rolować ” facetom w czarnych sukienkach” I widzę, że nie jestem jedyny. Ci co minusują niech do kościoła idą zobaczyć przepych i blask złota wyłudzonego od nich samych. To się w religii nazywa bałwochwalstwo! Jezus mówił o cnocie skromności, a kler działa w pełnej pysze i arogancji do swoich tzw.wiernych.

Ala

Za reke cie nikt nie ciagnie zebys dawal jak ktos chce dac to jego wola

Imiu

Od kilku miesięcy widzę jak fajnie bawią sie z wielkim parkingiem i zatoczką autobusową na City Bojkongu Centralu…oby msze uzdrawiające powróciły ;-D Te spektakle.

RamPamPam

I od jutra w każdym Kościele informacja, że w związku z koronawirusem prosimy o datki za zaległe msze, w związku z obostrzeniami. Chrystus zmarł na choroby współistniejące, to będzie kluczowy argument. Módlmy sieeeee

MapMapMar

Na szczęście nie będziesz musiało tego oglądać.

Wyborca PiS

Teraz kościół to obciach teraz jest w modzie new age i mamona

Obserwujący

Właściwie to kościół to nic innego jak new age i mamona.Mają tak od średniowiecza, czyli szmat czasu.

KUMACIE

o jakim obowiazku mowi czarny ? jaka dyspenza z czym to sie je ? puknijcie sie w te lby chce to ide nie chce nie ide nie mam obowiazku

kanalia52

A to w ogóle komuś potrzebne?

Largo

Ja potrzebuje

markko

Ja też

bajzel

I ja

Szatan 666

Ja również

Obserwujący

No to bez limitu owieczek.
Taca musi wyjść na plus, przecież według pisiorów kler “zatrudnia” w zwiażku z czym dosypią klerowi kasy ,żeby biedactwa nie zbiedniały.