Na przestrzeni ostatnich lat liczba wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy prawidłowo przechodzą przez jezdnię, wzrosła.
Pierwsze załamanie pogody, jakie przyszło w bieżącym sezonie jesienno-zimowym przyniosło w Gliwicach 5 przypadków potrącenia pieszych tylko jednego dnia. Najwyraźniej dało to do myślenia zarówno policji, jak i drogowcom, ponieważ kilka dni temu doszło do spotkania, w wyniku którego wyciągnięte zostały konstruktywne wnioski.
Co prawda gliwicka policja i bez tego prowadzi działania prewencyjne. W ich zakres wchodzi m.in. karanie mandatami. W samym 2017 roku za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pieszych otrzymało je już 2462 sprawców. Funkcjonariusze prowadzą także działalność profilaktyczno-edukacyjną w szkołach.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Teraz zainicjowali spotkanie robocze przedstawicieli podmiotów odpowiedzialnych właśnie za bezpieczeństwo na drogach. [/perfectpullquote]Odbyło się ono w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach. Uczestniczyły w nim służby i reprezentanci podmiotów mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tematem wiodącym było wypracowanie kolejnych realnych rozwiązań organizacyjnych, infrastrukturalnych, mających poprawić bezpieczeństwo na przejściach. Spotkanie miało formę ogólnej dyskusji. Omawiano pomysły na zmianę obecnego stanu rzeczy. Przewodniczył I zastępca komendanta miejskiego mł. insp. Mariusz Luszawski.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Jedną z sugestii przedstawionych przez policję była konieczność poprawienia oświetlenia przejść dla pieszych oraz powoływanie zespołu zadaniowego ds. badań przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. [/perfectpullquote]W jego skład wejdą policjanci, przedstawiciele zarządcy danej drogi, biegły ds. rekonstrukcji wypadków oraz ratownik medyczny. Zespół ma spotykać się bezzwłocznie po zaistnieniu zdarzenia, omówić je, ocenić infrastrukturę drogową oraz organizację ruchu w danym miejscu, a także wskazać przyczyny wypadku. Kolejnym etapem powinna być realizacja ewentualnych wniosków.
Policja podkreśla, że niezależnie od zaangażowania przedstawicieli drogówki, zarządów dróg miejskich i powiatowych, straży miejskich oraz straży pożarnej, największy udział w zdarzeniach ma tzw. czynnik ludzki. Dlatego apeluje do pieszych i kierowców o refleksję nad swoimi zachowaniami.
Co ciekawe, policyjne statystyki z lat 2012-2017 pokazują, że najczęściej (prawie 86%) sprawcami potrąceń bywają użytkownicy samochodów. Najwięcej wypadków ma miejsce w piątek (18%) i poniedziałek (17%), a porą, w której niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą być szczególnie ostrożni, są godziny między 14:00 a 17:00. W tym czasie dochodzi do 35% zdarzeń.
Do najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych zalicza się te, znajdujące się na ulicach: Toszeckiej, Zwycięstwa, Rybnickiej, Pszczyńskiej, Tarnogórskiej, Andersa, Dworcowej i Chorzowskiej.
(żms)/KMP Gliwice