Konserwator wydał wytyczne dla remontu alei. ZDM „Prace będą kosztowne i prowadzone etapami”

Konserwator zabytków wydał wytyczne dla remontu alei spacerowej przy ul. Mickiewicza. Drogowcy już zasygnalizowali, że postawione warunki opóźnią realizację inwestycji.

 
To krokodyle łzy ZDM, który przez lata odwoływał się od decyzji o wpisie do rejestru zabytków, czym spowodował znaczne opóźnienia w całym procesie.

O remont alei od lat apelują mieszkańcy i społecznicy. ZDM najpierw zasłaniał się koniecznością zakończenia procedury wpisu drzew do rejestru zabytków, a następnie przeciągającym się wydaniem wytycznych przez konserwatora.


I faktycznie, wydanie odpowiednich zaleceń zajęło ŚWKZ sporo czasu. Po kilku miesiącach oczekiwania pismo z wytycznymi trafiło do ZDM na początku września. Jakie zalecenia znajdują się w piśmie?

1) zmniejszenia szerokości ciągu pieszo-rowerowego (aby zapewnić większą przestrzeń „biologicznie czynną” przy chronionych drzewach).

2) wykorzystania nawierzchni przepuszczalnej dla wody (np. nawierzchni mineralnej stabilizowanej żywicami celem poprawy warunków bytowych drzew i dostępności wody opadowej w gruncie)

3) wykorzystania systemów antykompresyjnych zapobiegających nadmiernej kompresji gleby pod nawierzchniami utwardzonymi (zaprojektowane tak, by umożliwić optymalny rozwój korzeni drzew)

4) wykonania prac ziemnych ręcznie z zachowaniem ciągłości korzeni o średnicy 3 cm i większych, w obrębie występowania systemów korzeniowych drzew należących do zabytkowego układu alejowego wzdłuż ul. Mickiewicza,

5) wykonania wraz z dokumentacją projektową programu ochrony drzew

ZDM: REMONT NIE TAK SZYBKO

Drogowcy zapewniali, że przesłanie wytycznych przez biuro konserwatora będzie związane z natychmiastowym przystąpieniem do prac remontowych. W poniedziałek ZDM wydał jednak komunikat, w którym zastrzega, że inwestycja może przedłużyć się w czasie.

– Z uwagi na wytyczne konserwatorskie i zabytkowy charakter drzew w alei przy Mickiewicza, prace przy przebudowie ciągu pieszo-rowerowego będą z całą pewnością bardzo kosztowne i prowadzone etapami – komentuje Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.

– Termin wykonania robót będzie znany dopiero po zakończeniu prac projektowych i wyłonieniu ich wykonawcy. Do tego czasu nawierzchnia alei będzie stale monitorowana, a wszelkie jej ubytki będą doraźnie zabezpieczane i naprawiane. Będziemy reagować jak najszybciej – dodaje rzeczniczka drogowców.

Kilka tygodni temu ZDM zalał asfaltem większość dziur i ubytków na alei. Można mieć nadzieję, że ten zabieg podniesie bezpieczeństwo (zwłaszcza dla dzieci i osób starszych), ale jednocześnie stał się dość ponurym przykładem rujnowania estetyki tego miejsca. Spacerowicze mają do dyspozycji teraz szachownicę o nieregularnym kształcie.

DZIEŁO SETTLERA I SCHABIKA

Degradacja ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Mickiewicza jest tym dotkliwsza, że dotyczy terenu w skali miasta niezwykłego. Aleja jest sercem zespołu zaprojektowanej zieleni, który powstał w ramach budowy osiedla GAGFAH w dwudziestoleciu międzywojennym. Projekt realizowano według wytycznych Hansa Settlera przy współpracy z Karlem Schabikiem.

To między innymi ten walor historyczno-urbanistyczny sprawił, że dzięki staraniom mieszkańców ciąg blisko 130 lip rosnących w skrajni drogi przy ul. Mickiewicza i Sowińskiego został wpisany do rejestru zabytków. W 2012 roku ZDM zapowiedział wycięcie drzew, a w kuluarach plotkowano o pomyśle poszerzenia ulicy. Obecne problemy z przedłużającym się remontem alejki są więc konsekwencją wydarzeń sprzed blisko dekady.
Michał Szewczyk