KORONAWIRUS: Nowe ograniczenia od 25 marca. Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu


Od środy, 25 marca rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Chociaż ograniczenia na pewno będą uciążliwe, są też konieczne. Chodzi o to, żeby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

Zostań w domu, to już nie jest prośba

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:


 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
 • Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

  W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

  Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

  Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

  Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

  Uroczystości religijne tylko do 5 osób

  Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

  Zakłady pracy

  Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

  Co ważne, wszystkie dotychczasowe ograniczenia nadal obowiązują. W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

  mf/ gov.pl

  od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
  Fene

  Tia, 32 o godzinie 5.30 z rana, jest załadowany po brzegi ludźmi co muszą na 6 dojechać do pracy. Co, mają poczekać pół godziny na następny kurs? Kto im da gwarancję, że następny będzie pusty? Zlikwidowali 932 i tłoczyli ludzi w jednym autobusie o jednej porze. Ścisk i tłok.Pisałam do nich meila, ale nie wierzę, że to coś da. Od 5 do 8.30 rano, połączeń powinno być 2, 3 razy więcej niż zwykle, to największe prócz 14-17 godziny, zapotrzebowanie na miejski transport. Ale nie. Oni OGRANICZAJĄ, sami wożąc się autami. A normalni, ciężko pracujący ludzie, nich chorują i zdychają…

  DD

  Radni z publicznego transportu nie korzystają, a ich diety zależne są od niewiedzy.

  Fiku Miku

  Zafundowali koronabusy.

  olo

  Jak pracodawcy gdzie są 2-3 zmiany w rejonach dzielnicy ich działalności przesuną zmiany o 2-3 godz to tymczasowo rozwiązało by to problem a nie wszyscy na 6.00

  Gliwiczanin

  Nie nie rozwiązało by nic bo dostać się na strefę o niektórych godzinach to prawdziwy cud

  krzysztof

  neumann a ty gdzie jesteś , coś uczynił dobrego dla mieszkańców , jak im pomogłeś ???????

  pablo_b

  Zapracowany jest i niema czasu na głupoty jak korona wirus.
  Miasto w walce wirusem ………….. wydało apel o niezamykaniu śmietników i trach wszystkim większe opłaty za brak segregacji.
  jeszcze sobie za to premie nalicza :)

  Ja.

  Pan prezydent stosuje się do akcji #zostańwdomu.
  Został w domu zanim to było modne.

  Antyfan

  A czy to wszystko bez wprowadzenia “stanu wyjątkowego” jest zgodne z konstytucją ?

  manek

  Jest stan epidemii i jest zgodne.
  Tyle w temacie wystraszonych o “demokrację”. Ale można jeszcze zapytać w Brukseli, oni lepiej znają naszą konstytucję.

  kuzma

  no akurat wychodzi na to że znają lepiej maniu, bo u nas nie znaja w ogóle…

  Marek

  Dwie kadencje rządów PO wiec nie dziwne,ze nie znają konstytucji

  WWW

  Pisiory rządzą już 5 lat a dopiero kilka dni temu konus z Żoliborza przypomniał sobie, że jest coś takiego jak Konstytucja.

  propaganda sukcesu

  Ta konstytucja to jest i tak g…o warta bo jest wypadkową układu gen. Kiszczaka ze swoimi agentami w Magdalence, szkopuł w tym, że konus nic nie robi aby to naprawić a jedynie z premedytacją korzysta z sytuacji aby realizować swoje poronione wizje, które mu się roją w oparach smoleńskiej mgły.

  Laszlo_egesz

  #propaganda sukcesu: pamiętam akcję plakatową Solidarności z czasów referendum: “My nie chcemy ich konstytucji”

  R.

  Wszystkie dzisiejsze ograniczenia swobód są nielegalne bez wprowadzenia stanu wyjątkowego. I mandaty Policji będą oczywiście uchylane przez sądy. Brak konstytucyjnej podstawy prawnej do ograniczania praw obywatelskich jest wystarczającą przyczyną takiego uchylenia.

  tęczowy z rondlem na łbie

  W Brukseli generalnie lepiej wiedzą co jest dobre dla Polaka.

  Ja.

  A czy jak już się udusisz przez tego koronawirusa, to włożyć Ci konstytucję do trumny?

  Marek

  Ale najpierw ją przeczytaj,zrozum,zastosuj

  kanalia52

  Nie jest. Ale jest zgodne z wolą prezesa.

  Gruntowy przymrozek

  Kto będzie weryfikował ważność powodu wyjścia?

  :)

  Policja

  :-))

  Jakimi “narzędziami” ?

  Urko

  W twoim przypadku ? Tymi . co zawsze . Kajdanki , gaz , tonfa , parę kulsonów w dudę i od razu uznasz, że zamiast spacerów , lepiej posiedzieć w domu i pozadawać głupawe pytania na tym forum .

  :-))

  A oprócz mojego przypadku to jak to będzie wyglądało w przypadku innych przypadków ? Potrafisz mądrze odpowiedzieć na “głupie” pytanie, czy tylko wydołasz zapodać głupawkę ?
  Z tego co ja się orientuję to nie ma głupich pytań a tylko są głupie odpowiedzi, szczególnie twoje na tym forum.

  Urko

  Skoro tak twierdzisz . Czekam zatem na odpowiedz na następujące pytanie :
  “Dlaczego jest Hiszpania ?” Zaznaczam , że czekam na jakąkolwiek odpowiedź . Bo mądrej się po tobie nie spodziewam. Dowcipnej ani zabawnej też nie …

  Budowniczy bob

  Hiszpania jest głównie po to, aby Inkwizyja mogła być niespodziewana ;)

  Urko

  O. I to jest dobra odpowiedź . Respect

  :-))

  Kiedyś dawno temu Izabela I Katolicka królowa Kastlii i Leonu wyszła za mąż za Ferdynanda Aragońskiego króla Sycylii, Aragonii, Walencji, Sardynii i Majorki, hrabiego Barcelony, Rossiglione, Cerdagna, Osona, Besalů i Pallars, małżeństwo to dało początek unii, w której efekcie powstało nowożytne królestwo Hiszpanii.

  Urko

  @:-)) .
  1. To nie jest odpowiedź na pytanie “dlaczego?”.
  2. Nie zawiodłeś moich oczekiwań , co do twojej inteligencji.
  3. Gratuluję umiejętności korzystania z Wikipedii . 6 -letni syn mojego znajomego też tak potrafi.


  MOD: Panowie, wymieńcie się mailami, komunikatorami i tam przenieście dyskusje. Chcecie jakoś zabić nadmiar wolnego czasu, proszę bardzo, ale nie zaśmiecajcie forum. Szczególna prośba do p. Urko, bleble itp. Kolejne takie komentarze będą usuwane.

  :-))

  Zachowałeś się tak jak przewidziałem, że sprawdzisz w Wikipedii.

  kanalia52

  Gumowymi.

  Emil

  Ze strony gov.pl :
  Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

  Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

  Kostek

  Ograniczenia nie obowiązują w zakladach pracy? Na jednej zmianie w większym zakładzie gdzie pracuje ponad 100 osób niema szans na wirusa!!! Jesteśmy tam Bezpieczni!!! Co za myślenie? Ale poza tym zakaz gromadzenia się ponad 2 osoby nie wspomnę już o wyborach prezydenckich..także lepiej i bezpieczniej być w dyskontach gdzie jest tłum ludzi bo wirus tam nie dotrze..i blablabla i tak dalej

  upadły dolar

  „To rodzaj katastrofy naturalnej” – powiedział Ethan Harris, szef globalnych badań ekonomicznych w Bank of America. „Jeśli chodzi o wpływ na globalną produkcję, zamknięcie poza Chinami prawdopodobnie stanie się większe niż oddziaływanie z Chin”. Szok w łańcuchach dostaw, powiedział Harris, jest głębszy i bardziej rozległy niż wojny handlowe w ciągu ostatnich dwóch lat i prawdopodobnie będzie trwać dłużej niż burze, trzęsienia ziemi lub powodzie, które były źródłem stresu dla głównych gałęzi przemysłu w przeszłości. Oczekuje, że zamknięcie fabryki potrwa do maja i być może dłużej. Potężny cios dla firm spowodował, że początkowy szok podażowy przeplatał się z kryzysem popytu w… Czytaj więcej »

  Sven

  Adams powiedział, że młodzi ludzie gromadzą się na plażach w Kalifornii, a ludzie nadal idą do National Mall w Waszyngtonie, aby zobaczyć drzewa kwitnącej wiśni, które kwitną każdego roku. Ostrzegł, że młodzi ludzie muszą zrozumieć, że mogą zarazić się COVID-19, chorobą wywoływaną przez koronawirusa oraz że mogą być hospitalizowani i potencjalnie umrzeć na skutek tego. „Każdy musi teraz zachowywać się tak, jakby miał wirusa. Więc przetestuj go lub nie, potrzebujemy, abyś zrozumiał, że możesz go rozprzestrzenić na kogoś innego. Albo możesz dostać go od kogoś innego. Zostań w domu”. powiedział. Zapytany o rosnącą presję na prezydenta Donalda Trumpa, aby użył… Czytaj więcej »

  Neptunder

  Zakaz wychodzenia z domu jest niekonstytucyjny.
  Dopoki nie bedzie przez PADa na wniosek Pinoccia,
  wprowadzony stan wyjatkowy , dopoty bede wychodzil
  z domu kiedy mam ochote..
  Wojewoda , czy prezydent miasta , nie maja zadnych
  uprawnien ,aby zastosowac taki rezim.

  Obserwujący

  Ten cały pisiowski stan epidemiczny to de fakto stan wyjątkowy.Tyle tylko,że nazywa się “stanem epidemii”. Ot taka pisiowska filozofia przekręcania znaczeń i robienia wody z mózgu suwerenowi.
  Gdyż są mocno ograniczone prawa i swobody obywatelskie.
  Stanu wyjątkowego pisiory nie wprowadzą gdyż chcą by suweren poszedł na wybory i głosował na dudę.

  Ania

  Czyli rozumiem że wszystkie zakłady usługowe od jutra powinny być zamknięte?

  Ja.

  Droga Aniu. Zakłady usługowe są zamknięte już jakiś czas z kilkoma wyjątkami umożliwiającymi względnie normalne funkcjonowanie społeczeństwa.

  Darii

  Czy można jechać na spacer 100 km w 2 osoby?

  AFD

  A moze napiszesz ze pojedziesz np plawniowice ,albo dzierzno.Bo tak bylo tydzien temu,a mieli wszyscy siedziec w domach.Miejscowi powinni tych spacerowiczow nad woda widlami gonic.

  smutek z*****

  rower czy bieganie w pojedynkę chyba jest dozwolone co?

  Obserwujący

  Można wyjść biegać i na rower.
  Oczywiście zachowując dystans do innych oraz w grupach tylko 2 osobowych.

  Ania

  A na ryby nad rzekę można jechać?