Kosztowała 14 mln złotych, powstawała kilka lat. Po wakacjach przywita pierwszych sportowców

Jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w Gliwicach w ostatnich latach wreszcie na finiszu. Na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza 30 pod koniec maja rozpoczną się pierwsze odbiory techniczne.

Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na początek września.

TRUDNE I DŁUGIE POCZĄTKI

Arena na osiedlu Kopernika miała być odpowiedzią na odebranie lekkoatletom obiektu o pełnowymiarowej bieżni z infrastrukturą do rozgrywania zawodów. Stało się tak w 2010 roku, kiedy podjęto decyzję o budowie nowego, czysto piłkarskiego stadionu przy Okrzei. Budowa okazałego obiektu na osiedlu Kopernika wbrew zapowiedziom nie ruszyła latem 2011 roku, co więcej inwestycja nie potrafiła wystartować także w kolejnych miesiącach.


Jak informował Magistrat zwłoka w rozpoczęciu prac spowodowana była nieprawidłowo wykonaną koncepcją.
– Planowana przez dyrektora ZSOE w 2011 roku budowa areny o okólnej 300 metrów, nie pozwalała na organizowanie zawodów lekkoatletycznych zgodnie z wymogami PZLA. Również jako baza treningowa stanowiła utrudnienia dla zawodników i trenerów do odpowiedniego przygotowania się do zawodów na obiektach, które spełniają takie wymogi – przekonywali urzędnicy.

Ostatecznie przetarg na wykonanie obiektu zgodnie ze standardami rozpisano dopiero w lutym 2015 roku.

ZAWODY OBEJRZY 500 WIDZÓW

Arena wyposażona została w pełnowymiarową bieżnię okólną, sektor rzutów, skocznie do skoku wzwyż i skoku o tyczce, w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą oraz do rzutu młotem i oszczepem. Obiekt przystosowany został do rozgrywania zawodów rangi młodzieżowych mistrzostw Polski. Trybuny okalające bieżnię pomieszczą 500 widzów. Pierwsze zawody zaplanowano na początek września. Będzie to mityng lekkoatletyczna organizowany pod pieczą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Docelowo, z obiektu mają przede wszystkim korzystać gliwiczanie. W godzinach lekcyjnych arena będzie miejscem ćwiczeń uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 (powstanie z połączenia Szkoły Podstawowej nr 19 i III Liceum Ogólnokształcącego).
Jak informuje miasto, w pozostałych godzinach obiekt będzie dostępny „dla podopiecznych klubów sportowych działających w mieście, a w następnej kolejności, w marę wolnych terminów – dla wszystkich mieszkańców”. Opiekę nad areną sprawować będzie Stowarzyszenie Piasta Gliwice, które w najbliższych tygodniach ma przejąć obiekt w dzierżawę.

Koszt całej inwestycji to 14 mln złotych, czyli więcej niż pierwotnie zakładano. Miastu udało się natomiast pozyskać 4,5 mln zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostała część pieniędzy pochodzi z budżetu miejskiego.

Michał Szewczyk
Fot. MOSQUIDRON