Kredyt hipoteczny na zakup domu z rynku wtórnego

Kupno używanego domu na kredyt hipoteczny to dość skomplikowana procedura. Musimy znaleźć nieruchomość, która będzie nam odpowiadała pod względem lokalizacji, wykończenia, użyteczności i wyglądu zewnętrznego, musimy sprawdzić standard budowlany, potrzeby wykonania ewentualnego remontu oraz koszty eksploatacji, które generuje budynek.

Transakcje z udziałem używanych domów mają najmniejszy współczynnik udziału w rynku ze wszystkich transakcji kupna sprzedaży.

Kupno używanego domu na kredyt hipoteczny (polecamy ranking na 17bankow.com) to dość skomplikowana procedura. Musimy znaleźć nieruchomość, która będzie nam odpowiadała pod względem lokalizacji, wykończenia, użyteczności i wyglądu zewnętrznego, musimy sprawdzić standard budowlany, potrzeby wykonania ewentualnego remontu oraz koszty eksploatacji, które generuje budynek. Transakcje z udziałem używanych domów mają najmniejszy współczynnik udziału w rynku ze wszystkich transakcji kupna sprzedaży.

Nie oznacza to jednak, że musimy z tego pomysłu rezygnować. Oznacza to tylko że procedura może być dość trudna. Mamy szansę znaleźć nieruchomości w naprawdę dobrej cenie, do tego w fantastycznej lokalizacji, jest to zazwyczaj długotrwały proces, ale naprawdę warto się nad nim zastanowić.

Co należy sprawdzić przed zakupem?
Sprawdzenie nieruchomości z rynku wtórnego trzeba podzielić na kilka głównych segmentów:

Analiza prawna nieruchomości – czyli sprawdzenie księgi wieczystej i dokumentacji pod kątem zagrożeń.

Analiza techniczna nieruchomości – sprawdzenie stanu technicznego budynku, który chcemy kupić a szczególnie wad konstrukcyjnych, zastosowanych rozwiązań technicznych oraz kosztów ewentualnego remontu.

Analiza lokalizacji nieruchomości – sprawdzenie bliskości obiektów użyteczności publicznej: szkoła, lekarz, poczta, sklepy. Warto sprawdzić również plan zagospodarowania przestrzennego, by wykluczyć planowane inwestycje, które mogłyby obniżyć wartość nieruchomości bądź obniżyć komfort zamieszkiwania. Chodzi tu głównie o budowę trasy szybkiego ruchu, sklepu wielkopowierzchniowego, czy też oczyszczalni ścieków.

Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną?
Umowa przedwstępna to zbiór najważniejszych zasad, według których odbędzie się transakcja kupna-sprzedaży. Jest to bardzo ważny dokument, w sytuacji konfliktu między stronami będzie on określał zasady rozwiązywania tych sporów.

Nie znajdziemy gotowego wzoru umowy przedwstępnej, który dopasujemy do każdej lub chociaż większości transakcji. Umowa przedwstępna musi każdorazowo być przygotowana indywidualnie pod kątem danej nieruchomości. Warto stworzyć taką umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Wówczas będzie to profesjonalnie przygotowany dokument, sygnowany przez notariusza i z pewnością nie da się go w żaden sposób podważyć. Musi on dobrze opisywać nabywaną nieruchomość, muszą być również rzetelnie sprawdzone wszystkie dokumenty a także stan prawny kupowanej posiadłości.

Sporządzenie takiej umowy to dla nas dodatkowy koszt, jednak warto poświęcić te kilkaset złotych więcej, aby zabezpieczyć siebie i swoje interesy a wypadek problemów i konfliktów a potencjalnym sprzedawcą. Zawsze możemy zdecydować się na podpisanie umowy w formie cywilno-prawnej, czyli stworzonej i podpisanej przez kupującego i sprzedającego. Umowa ta powinna zawierać szereg informacji i być przygotowana w odpowiedniej formie.

(materiał partnera)