Prezydentem Polski jest jeszcze Wojciech Jaruzelski, ale na ścianach wiszą już plakaty wyborcze Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. To jesień 1990 roku w Gliwicach.

Ktoś czasem powie, że niewiele się zmieniło. Zmieniło się prawie wszystko.

Na krótkim filmie utrzymanym w konwencji teledysku (do piosenki AYA RL “Moja ulica” – byłego zespołu Pawła Kukiza) pojawia się m.in. Plac Piłsudskiego, gliwicki Rynek, ul. Dworcowa i teren dawnego “Balcerka”, a obecnie Drogowej Trasy Średnicowej. Czasami aż trudno poznać, że to te same miejsca, obok których dzisiaj spacerujemy.

0:41 – Plac Piłsudskiego
0:55 – widok z kładki na ul. Berbeckiego
1:29 – rejon Urzędu Miejskiego w Gliwicach
1:58 – teren dawnego “Balcerka”, dziś DTŚ
2:25 – ul. Dworcowa
3:14 – gliwicki Rynek

(arch. 2014)
Nagranie udostępnione za zgodą autora.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mrówka
Mrówka

Tyle było miejsc do siedzenia na rynku, a najbardziej żal mi, że brak tych, w których były klomby. Teraz to zrobione pod knajpiarzy, żeby jak najwięcej bud z piwem i żarciem mogło się zmieścić :-/

Pasikonik
Pasikonik

Teraz na Dworcowej i w centrum będzie jeszcze więcej samochodów dzięki budowanemu biurowcowi. Syf, kiła i mogiła jest, jak była.

Brzydal
Brzydal

W sercu starówki przy Plebańskiej też jest remontowany budynek biurowo-usługowo-handlowy, info ze strony plebanska3.pl: “PARKING Kamienica posiada dostęp do miejsc parkingowych przy ul. Świętokrzyskiej, Wieczorka i Dunikowskiego, oddalonych od niej o 400-450 metrów (4 min pieszo). Niecałe 150 metrów dzieli ją także od nowo budowanego, przestronnego parkingu położonego pomiędzy ulicami: Kościelną i Górnych Wałów. Parkować można również w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości – wzdłuż ulicy Plebańskiej, przy placu Inwalidów Wojennych oraz na innych uliczkach Starego Miasta sąsiadujących z kamienicą”.
HAHAHAHAHAHAHAHA, powodzenia W PARKOWANIU :-))

SoHo
SoHo

Pytanie brzmi: po jaki wafel malutkim Gliwicom w ścisłym centrum, które w każdym normalnym mieście jest miejscem wypoczynku i rozrywki oraz drogich mieszkań kumulować firmy zagęszczające ruch samochodów w ciągu dnia a po ustaniu ich działalności zamieniające to centrum w pustynię? Kto w Gliwicach forsuje taką przedpotopową wizję miasta, jakie odbywacie o tym publiczne debaty, kto robi konkursy na projekty i realizacje zagospodarowania waszej przestrzeni publicznej? Czy w Gliwicach mieszkańcy o czymś realnie decydują?

Kajetan
Kajetan

Piękne czasy. Niezapomniany Maniuś i sierzant Pan Bronek. Piękne. Chętnie obejrzałbym więcej takich perełek.

Wuj Julian
Wuj Julian

Niech cieszy was łza kręcąca się w oku. Dzięki prezesowi kaczydziobie rzewnie wspominane czasy niedługo powrócą. Będą łóżkowe bazary i rosyjski jako drugi język. Będą wielkie fabryki, a drogach dumnie zagoszczą furmanki i wrócą sklepy za żółtymi firankami. Tylko młodości nikt wam nie odda. I dobrze, bo 25 lat wolności wam się nie podobało, a na przyszłości wam nie zależy. Pora umierać.

smakosz
smakosz

@Wuj Julian – co trzeba jeść aby mieć tak zaKODowany łeb?

Olszewski
Olszewski

Lepsze pytanie: czym trzeba było się zatruć, żeby dziś tęsknić do biedy po PRL i być wyznawcą Kaczykraty? Na to odpowiedzą chyba tylko komuszki, których Solidarność oderwała od koryta a teraz znowu się przyssali.

Wuj Julian
Wuj Julian

Trzeba znać odpowiedź na pytanie co jeszcze poza negocjowaniem wejścia Polski do Unii Europejskiej zrobił dla Ciebie Mateuszek Morawiecki?
– zatrzymał Słońce
– wynalazł szczery uśmiech
– wygrał II WŚ
– przywrócił narodową dumę z furmanek

kolega
kolega

@Wuj Julian
Ale co do artykułu i Gliwic ma Morawiecki?
Polecam mniej zacietrzewienia, walnij głową w mur a spokój wróci

Wuj Julian
Wuj Julian

Nie łapiesz, bo regularnie stosujesz swoją radę.

Kometa256
Kometa256

Tak Masius niezapomniany.. tylko jego siostry nie widac

Piotr
Piotr

Przed epoką VHS były amatorskie kamery 8mm. Działały w Gliwicach kluby filmowe zrzeszające licznych pasjonatów. Było to w latach 60,70,80. Dałem na Youtube taki przykłądowy filmik: “Biprofilm Gliwice lata 70”. Tutaj link: https://www.youtube.com/watch?v=_-AIb9vtvqg Pytanie, czy nie ma więcej podobnych nagrań z Gliwic. Sam klub Biprofilm miał spory dorobek, filmy szły na przeglądy i konkursy. Coś trzeba podziałać, aby to odnaleźć i pokazać.

AndrzejD
AndrzejD

świetny dokument – dzięki za wrzutkę na YT

azia
azia

miałam wtedy 20 lat…:( a wydaje się jakby to było wczoraj

Olo
Olo

Jakbym tam byl, dzieki:)

Neptun
Neptun

Na Rynku były pod nogami gładkie płyty. I usiąść było gdzie.

Wasz Franek
Wasz Franek

NAPISANO …………..Widok z kładki na ulicy Berbeckiego. WINNO BYĆ WIDOK Z MOSTU. “RURAKŁADKĘ” mamy dziś

Jarek
Jarek

ul. Dworcowa i teren dawnego “Balcerka”, a obecnie Drogowej Trasy Średnicowej. Na filmie widać pierwszy BALCEREK przy Dworcowej. Później był przy Dubois. W kanale . Jeśli się mylę to przepraszam.

Piękne czasy bo nikt nas nie terroryzował Piasto-Porażką. Od 1993 klub wycofany rozgrywek potem stał się zacofany i tak jest do dziś. 0d 1997 w zaszczytnej B-klasie czyli tam gdzie jego miejsce. Miejszy haracz płacilismy ma Piasta. To były czasy

Ampuła
Ampuła

Każdy klub ma swoją historię, a większość polskich – bardzo pokręconą i skomplikowaną, nieraz mało chwalebną i doświadczaną upadkami. Teraźniejszość piłkarskiego Piasta Gliwice to regularna gra w Ekstraklasie, czyli w elicie 16 klubów. Awanse do rozgrywek europejskich, brak zadłużenia, nowoczesny stadion. Określając ten stan “zacofaniem”, jest się klubowym fanatykiem z pogranicza megalomańskiej dewiacji, albo pustołbem przeklinającym rzeczywistość w gorzkiej pianie zawiści.

Guma
Guma

Brak zadłużenia bo długi płaci podatnik, którego nikt nie pyta o zgodę. Piast gra w “elicie szmaciarzy” bo taki jest poziom polskiej piłki i żeby się tym chwalić trzeba mieć zaburzone postrzeganie rzeczywistości. Ilu z Piasta zagrało w reprezentacji zresztą też żałosnej? Stadion blacho-żelbet z wyciśniętą po latach w mękach miniaturką parkingu. Ale jak jest tak dobrze to na giełdę z kopaczami albo wystawić na sprzedaż i łapać pierwszego chętnego frajera. Jesteś kibicem – utrzymuj klub.

Ampuła
Ampuła

Rozumiem, czyli definitywnie wybiera Pan opcję nr 2 – “pustołeb przeklinający rzeczywistość w gorzkiej pianie zawiści”. I to bez brania czasu do namysłu? Brawo… Brawo!

Guma
Guma

Nie no dlaczego jesteś dla siebie taki surowy? Przecież jesteś przeciwny utrzymywaniu z podatków wspólnot religijnych ale twojego dziadowskiego Piasta to już trzeba i należy? Dlatego definitywnie podtrzymuję, że opcja nr 2 doskonale ciebie opisuje ale jak jesteś masochistą, to mogę ją rozwinąć.

Sruma
Sruma

I musisz bluzgać, bo nie lubisz piłki nożnej albo kibicujesz innemu klubowi? A dlaczego ja muszę utrzymywać patolę, łożyć na 500+, które założę się, że sam pobierasz?

kolega
kolega

“Teraźniejszość piłkarskiego Piasta Gliwice to regularna gra w Ekstraklasie, czyli w elicie 16 klubów”-powiem więcej Piast-Porażka jest w elitarnym gronie 50 państw zrzeszonych w UEFA, jest także w równie elitarnym gronie 211 narodowych federacji zrzeszonych w FIFA. Co więcej jest elitarnym gronie kilkuset drużyn europejskich, które zawsze mają szansę na Ligę Mistrzów i Ligę Europy. Splendor, sława i chwała……. Taka jest rzeczywistość. Klub bez długów- a jakże bo przymusowo dotowany przez Miasto (mieszkańców, firmy itp, bo rozumiem, że kojarzysz fakt płacenia podatków do kasy miasta). Ale gdy zapytać o wyniki Piasto-Porażki, lokaty zajmowane w tej elicie wtedy to pokazuje się… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Piast w gronie państw, przymusowo dotowany, hala w elicie państw…
Piana zawiści najczęściej swobodnie opada płatami podczas mamrotania czy wrzasku. Czasem jednak jej nadmiar dostaje się do puszki mózgowej – wtórnie, przez nozdrza, a może i oczodołami – i wtedy czyni tam straszliwe spustoszenie.

kolega
kolega

Może coś napiszesz merytorycznie bo póki co piszesz o swoich przypadłościach

Gąska
Gąska

Żałosny jesteś, taki mały zawistny *ujek. Tematem są Gliwice lat 90., ale Ty nie lubisz Piasta, to pociśniesz jakieś pierdoły, żeby wylać żale. Dorośnij.

kolega
kolega

@Gąska
Masz rację-tematem są Gliwice lat 90 a o Pieście cisza bo Piast nie jest związany z GIiwicami. Dorosłem

Gąska
Gąska

Jest o Piaście w filmie?! Nie ma. Ale dla mędrkowatych wszystkowiedzących *ujków nieważne o czym jest artykuł, byle napisać coś antypiastowskiego. Dżizas jak ja gardzę takimi.
A poza tym to nie było do Ciebie.

krzysztof
krzysztof

oj piękne czasy były i życie jakoś spokojniejsze ludzie milsi i oczywiście brak frankiewicza……………….

AndrzejD
AndrzejD

…z tym spokojniejszym życiem to przesadziłeś. 1990r to był akurat szczyt hiperinflacji – prawie 1400% (sic !) w skali roku ! Ludzie tracili oszczędności całego życia.

Wuj Julian
Wuj Julian

Co tam wiesz… Piszą, że było bosko i czysto. Tęsknią i łzy ronią. Widać jaka tu polszczyzna zagląda. Nic tylko im retro filmiki z komuny dobrobytu i klęski po 1989 puszczać.

ja234
ja234

Więc właśnie, sporo osób nie widzi/nie chce widzieć tego syfu i byle jakości. Według nich glajwice są super ekstra. Pisiory swoimi wyczynami doprowadzą do tego co było w latach 90-tych, większość dalej będzie zadowolona, nawet nie zauważą różnicy.

Imiu
Imiu

Bieda po chuchuchu you! Tyle że stosunki sąsiedzkie były lepsze oraz Franca jeszcze nie rujnował.
Teraz jest mniej ludzi o 1/4 oraz masę banków i marketów oraz obozów pracy, hal, magazynów itp.
Niby inni mogą zazdrościć ale to tylko znak że w całej PL jest tak samo biednie jak kiedyś.
Tyle “dobrze” że młodzi ludzie mają większą szanse stąd uciec i powrócić zarobionym na starość i tu umrzeć.

Domicela Kalasanta
Domicela Kalasanta

Jak wam tak ciężko z Frankiewiczem /ja go nie bronię/ idą kolejne wybory ,sprężcie się i znajdźcie swojego kandydata który dzięki waszemu programowi go pokona.Nie narzekać-zabrać się do pracy.Porozmawiamy po wyborach.

@Domicela Kalasanta
Jakiego kandydata? do jakiej pracy maja się zabrać? Jaki program?
Apelujesz to zasiedziałej przed komputerem gimbazy. Oni tylko to maja w głowie co ktoś inny podpowie

wojtek
wojtek

A wszystkich niezadowolonych chce zapytać ile sami coś zrobili dla miasta aby wyglądało jeszcze lepiej??
a pewnie wypowiadają się sami czołowi architekci, mistrzowie urbanizacji miasta, dzielni i nie ugięci budowniczowie byli i obecni prezydenci miasta, radni, społecznicy, mecenasi sztuki i kultury, koneserzy piękna.
Dla mnie Gliwice to spoko miasto tyle że trochę wstyd za niektórych mieszkańców.

Kalibrator
Kalibrator

Wszystko zależy od punktu odniesienia.
Jeśli punktem odniesienia jest Ruda Śląska to Gliwice faktycznie można nazwać spoko miastem. Jeśli natomiast za punkt odniesienia przyjąć Opole, Zamość, Rzeszów, Elbląg,.. to obraz Gliwic można streścić jednym słowem – SŁABIZNA.
Jeśli za kryterium oceny przyjąć zagęszczenie głupich decyzji na 1m2 to Gliwice przodują

AndrzejD
AndrzejD

@wojtek
” A wszystkich niezadowolonych chce zapytać ile sami coś zrobili dla miasta aby wyglądało jeszcze lepiej?? ”
Zrobili tyle, że płacili i płacą podatki na tych głąbów bez żadnych kwalifikacji którzy od 25 lat siedzą w gliwickim magistracie !!!!

xxx
xxx

Bieda mieszkańców, zielone drzewa (k… one kiedyś nie usychały ??? tak jak teraz że te sk..e je wycinają jak po….ni ?) poza tym czysciej pomimo postkomunistycznej biedoty i obiecanek tych czerwonych frajerów z plakatów i bolka figuranta.

Gość
Gość

„Czasami aż trudno poznać, że to te same miejsca, obok których dzisiaj spacerujemy.” a wg glajwickich krzykaczy w Gliwicach nic sie nie zmienilo.

HAHAHA
HAHAHA

Wymień zmiany, które zaszły w miejscach z filmu. Możesz szeptem.

qwe
qwe

Blaszane bazary zamieniono na blaszane markety.
Ławki na rynku zmieniono na krzesła w knajpach i wszechobecny alkohol.

InExelcisDeo
InExelcisDeo

Patrz, qwe, jaki postęp! Polacy tego chcieli i to dostali. Nikt nie protestował.

Gość
Gość

@HAHAHA
Spróbujmy od jednej zmiany i zobaczymy czy jesteś nastawiony na zrozumiemie czy na konfrontację.
Pierwsza zmiana-brak ciężarówek tzw Tir-ów w ścisłym centrum miasta.

HAHAHA
HAHAHA

Żałosny Ościu, w 1990 nie było Tirów i teraz nie ma. Zadowolony? Na co się nastawisz zanim przejdziemy do innych zmian widocznych na filmie? Może na suche liście?

@HAHAHA
Po pierwsze primo- 1990 Tiry były, zapytaj matki
Po drugie primo- nic wcześniej nie pisałeś o konkretnej dacie więc żeby być wiarygodnym zapytaj o 1410-wtedy ich na pewno nie było.
Reszty zmian nie zauważysz bo nie znasz świata sprzed skoku rozwojowego……
Co do suchych liści-wypłac sobie ode mnie 12….

>>>
>>>

Ile lat potrzebowało prezesostwo tego miasta żeby do tego w końcu doszło? Większa w tym zasługa determinacji prof.Berezowskiego niż wkładu rady nadzorczej przedsiębiorstwa zwanego Gliwicami.

krzysztof
krzysztof

ty TUBO frankiewicza

znawca
znawca

1990r. rok w którym Gliwice miały jeszcze jakiś urok. Teraz większość ulic popadła już w totalną ruinę, a kamienicę straszą swoim wyglądem. Wtedy nie było jeszcze Frankiewicza i w Gliwicach dało jeszcze się jeszcze żyć.

Jak Gliwice maja takich znawców to ja się nie dziwię, że narzekacie

Ampuła
Ampuła

Przez całe 4.30 sek filmu z ulic widać tylko 2 (dwóch) rowerzystów i jeden rower w bezruchu. To dobitne świadectwo, że wtedy miejskość Gliwic jeszcze zdecydowanie broniła się przed rowerowym zwiejszczeniem, wciskającym się od strony chlewów Bojkowa czy łanów Brzezinki. Baba w chuście na głowie i gospodarz w gumofilcach, wolno pedałujący rowerem bez przerzutek, śladu świateł, próżności sakw i ruchomych manetek, nie byli częścią miejskiego krajobrazu – mimo braku administracyjnych zakazów wjazdu. Najzwyczajniej onieśmielała ich bariera deptaków zagęszczonych pieszymi mieszczanami – bez prosiąt na postronkach czy pchania taczki z gnojem. Ich wjazd do miasta hamowała wizja długich ciągów krawężników, a… Czytaj więcej »

ja234
ja234

W latach 90 tych glajwice były wiochą.Obecnie są jeszcze większą wiochą.
Obdrapane, zasyfione, krzywe ulice, chodniki, byle jakość jest tu.
No i zatrzęsienie zakichanych, smrodzących, kopcących auteczek.

@ja234
No i urzędnicy pracujący od wyborów do wyborów……..buahahhaha