Krótsze kolejki na tomografię i rezonans

11 tysięcy bezpłatnych badań tomografii komputerowej i ponad 5 tysięcy rezonansu magnetycznego będą mogli wykonać pacjenci ze Śląska.

Wszystko w ramach kontraktu podpisanego przez Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ze spółką Voxel. Badania wykonywane są w kilku miastach regionu, m.in w Gliwicach.

Pacjenci mogą już poddać się badaniom – w Gliwicach wykonuje je Pracownia Tomografii Komputerowej, w budynku szpitala przy ul. Radiowej.

– W porozumieniu z NFZ spółka Voxel zadecydowała, że jeśli zajdzie taka potrzeba, jej placówki będą przyjmować pacjentów także w weekendy. Osoby ze skierowaniem od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego z poradni posiadającej umowę z NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną mogą zgłaszać się bezpośrednio do rejestracji lub zadzwonić na numer działającego w godz. 8.00-16.00 call-center firmy Voxel (32 743 60 69; 32 60 60 501). Korzystając z tej drugiej opcji nie tylko ustalą termin badania, ale też dowiedzą się, w której z pracowni będą na nie czekać najkrócej – informuje Katarzyna Bieńkiewicz.

Tomografia komputerowa (CT) to obecnie podstawowa metoda diagnostyki obrazowej we wszystkich specjalnościach medycyny. Wykorzystuje się ją m.in. w badaniach głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej i naczyń wieńcowych, w diagnostyce urazów, zmian nowotworowych, krwawień i zatorów.

Rezonans magnetyczny (MR) stosuje się m.in. w diagnostyce schorzeń ośrodkowego układu nerwowego i układu szkieletowo mięśniowego, planowaniu zabiegów neurochirurgicznych, obrazowaniu serca i naczyń krwionośnych, diagnostyce pediatrycznej i wad wrodzonych u płodów.