Kto mógłby zostać komisarzem w Gliwicach? Radni KdG: “Apelujemy o wskazanie wiceprezydenta”

Radni Koalicji dla Gliwic apelują by w razie wyboru Zygmunta Frankiewicza na senatora, jego obowiązki sprawował jeden z zastępców prezydenta, a nie osoba z zewnątrz wskazana przez wojewodę.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem, z chwilą objęcia mandatu przez prezydenta, jego kompetencje przejmuje na 3 miesiące komisarz powołany przez premiera, wcześniej wyznaczony przez wojewodę.

Radni KdGZG przygotowali już stosowną uchwałę, która będzie podejmowana na czwartkowej sesji Rady Miasta. Apel ma zostać niezwłocznie przekazany premierowi i wojewodzie śląskiemu.

REKLAMA

– Takie rozwiązanie było wielokrotnie stosowane w Polsce w ostatnich latach (wybór zastępcy zamiast komisarza – red.). W opinii autorytetów z dziedziny prawa jest uznane za korzystne oraz zapewniające sprawność i ciągłość zarządzania miastem. Dodatkowym argumentem jest to, że przejściowy okres pełnienia obowiązków przypada na przełom roku, kiedy to w samorządzie powinny być podjęte ważne decyzje – czytamy w treści pisma, podpisanego na razie przez 9 radnych KdGZF.
– Wyrażamy głębokie przekonanie, że byłoby to korzystne dla Gliwic i zostałoby pozytywnie odebrane przez mieszkańców – przekonują sygnatariusze pisma.

Bardzo prawdopodobne, że apel Koalicji dla Gliwic w najbliższy czwartek zostanie poparty przez Radę Miasta.

Ugrupowanie prezydenta będącą w nieformalnej koalicji z Koalicją Obywatelską ma wystarczającą liczbę mandatów by przyjąć uchwałę.

Jak zachowają się premier i wojewoda? Podpowiedzią może być sprawa zza miedzy. W lutym 2018 roku w Sośnicowicach po śmierci burmistrza Marcina Stronczka, wiele wskazywało, że komisarzem gminy zostanie jego zastępca. Wojewoda zdecydował jednak o obsadzeniu w tej roli niezwiązanej wcześniej z samorządem Ewy Waliczek. Wydaje się, że tym bardziej w dużo większych Gliwicach, partia Jarosława Kaczyńskiego nie pozwoli sobie na rezygnację z walki o miasto. To dla PiS prezent od Zygmunta Frankiewicza i okazja do powiedzenia “sprawdzam” przez osobę z zewnątrz środowiska. Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad.

W gliwickim PiS sprawy na razie nie komentują. Oficjalnie partia koncentruje się na udzielaniu wsparcia dla konkurenta Frankiewicza – Krystiana Probierza. W kuluarach pojawiają się jednak pierwsze nazwiska potencjalnych kandydatów na komisarza w Gliwicach. Wśród nich znajduje się… adresat apelu, wojewoda Jarosław Wieczorek. Pod uwagę brana jest też ponoć kandydatura Barbary Piontek (wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).
Michał Szewczyk

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ostatni Sprawiedliwy

Czyży zrobił się “pożar w burd*lu” i ratowanie utrwalonej władzy przez El Comandante. O jakim następcy sobie marzycie? Sturmbannführer Herr Flick już zaciera łapki, żeby w ostatnim momencie wcisnąć “swojego” z kapelusza, a może nawet i żonę.

Jary

Pożar w kamienicy Banasia? Herr Jarosław z jedną nóżką bardziej nawet by pasował do opisu i zamiast żony ma kota chociaż twierdzi, że to nie jest normalna rodzina.

''

Cioteczka, kot i bez dzieci to ekskluzywny model rodziny zarezerwowany dla dla najlepszego sortu, motłoch ma być wtłoczony w katolickie standardy.

Jajo

Zazdrościsz kup se kota

''

A z dziećmi co zrobić, co mi podpowiesz ?

''

Nie zazdroszczę a czuję wręcz obrzydzenie.

:)

Jak to mówił filmowy Jan “Kania” kaniowski: “Faktycznie, tak to już jest, że najszybciej na siebie zwraca uwagę idiota”.

prosty_gliwiczanin

Herr Flick to może co najwyżej Von Smallhausena wystawić.

''

Końcem, końców dostaniemy madame Edith z broszką.

Nieomylny

Demokracja to system umożliwiający wybory, dlaczego wskazywany jest jako jedyny kandydat który konserwuje obecny układ, lub jak kto woli gwarantuje mu “bezpieczeństwo”?
Miasto potrzebuje nowego spojrzenia, określenia wreszcie celów, spójnej wizji przyszłości.
Ten układ już się przeżył, nich pozwoli innym pokazać co potrafią. I nie chodzi tu o wojenki partyjne a o naszą i naszego miasta przyszłość.

Misiu

A może frankowi z jego bezradnymi marzy się jako zastępca oblubieniec niektórych sądów nijaki Neumann? No chyba, że “gliwicki slązok° paragonowy budka na to nie pozwoli;)

Ch...o, ale stabilnie

Ależ oni drżą przed choćby próbą rozbicia istniejącej skorupy.

Gliwiczanin

D.py trzesa… Spokojnie przyjdzie wojewoda i część prezesow, dyrektorow itp. powymienia. Czas na zmiany. Gliwickie kolesiostwo na już 20 lat

widz

Przyjdzie nowe kolesiostwo z PIS…nie wiem co gorsze

''

To nie kolesiostwo to nowe elity+ .

ToBi

No właśnie nie wesz ale piszesz…
Przynajmniej o jednych wiemy, jak traktują przedmiotowo społeczeństwo, jak nieudolnie zarządzają miastem jak sterują poparciem przez media i akcji “informacyjne”
Więc dlaczego skreślasz tych których nie znasz, z zasady bo z PIS-u?
Ludzie dzielą się na złych i dobrych, mądrych i głupich a nie na PO i PIS

ewa

A wojewoda skąd się wziął?

mieszkanie-gliwic

Mam nadzieje że przyjdzie ktoś z spoza układu i przyjrzy się wszystkiemu. Na przykład zarządzaniu i finansowaniu ArenaGliwicePL

Jan Pająk

Boimy się o stołki. Tak dla komisarza z zewnątrz w przypadku wygranej przez prezydenta. Czas na zmiany.

ja234

Więc właśnie, potrzebne jest gruntowne wietrzenie.We wszystkich urzędach.Wszystkich urzędasów zwolnić.
Jednakże życzę prezydentowi nie dostania się do senatu.
Glajwicki układ zaczął się bać i dobrze.(1028)

''

Boją się przesiąść na rowereczki ?

''

Wiedząc, że będzie tylko 3 miesiące, to komisarz tak się zaangażuje w wir pracy, że może przyjdzie ze 2 razy do roboty.

ja234

Tak się zaangażuje w wir rozwalania i niszczenia, że nie będzie musiał nawet przyjść do “pracy”.(1432)

DD

Jesteś naiwny. Następny to nie będzie gołodupiec tylko ktoś już trochę ustawiony, i też będzie się chciał nachapać jak inni. W Gliwicach możliwości wiele a tym bardziej przy tej demolce demokratycznej. Bez społecznego nadzoru i kontroli i bez odpowiedzialności karnej nic się nie zmieni oprócz nazwiska.

gmG

Może dynastycznie ? Frankiewicz I , następny: Frankiewicz II (w rodzinie ktoś się znajdzie) na wyborach zaoszczędzimy…. dworzanie będą spokojniejsi…

Cc

Coż pewnie prezes każe tu wstawić jakiegoś patriotę pokroju Piotrowicz czy inny komuch.

''

Może pani profesor Pawłowicz ?

Laszlo_egesz

Przecież panna Pawłowicz nie ma tytułu profesora.

''

Jest uczelnianym “profesorem”, czepiasz się jak rzep kociego ogona.

''

I nie panna lecz panienka.

motodoktor

Krystyna d’Arc

ewa

Jeeezu za co?!

''

Jakby nie było nadchodzą najwspanialsze czasy dla Gliwic, epoka Bizancjum.

prawda

A ktokolwiek rozumny w ogóle che głosować na takiego człowieka jak Frankiewicz? Zadłużył miasto Areną Gliwice i teraz ucieka jak tylko się da z miasta szukając inny koryto zarobkowe. Nic dziwnego, że radni kdg proszą, aby komisarzem został ktoś od nich z ekipy, bo każdy inny człowiek wyciągnie na wierzch brudy i jeszcze się okaże, że Frankiewicz następne lata będzie musiał spędzić w więzieniu. Wiceprezent będzie dobrą osoba, aby dalej wszystkie brudy zamiatać pod dywan i tworzyć tą samą sitwę, która jest działa w urzędzie i rządzi naszym miastem.

Gliwiczanin

Jak jest takim złym prezydentem to czemu ludzie tyle lat wybierali na to stanowisko?

Szota

Właśnie dlaczego i co pod tym się kryje

Kk

Układ!:D

Ostatni Sprawiedliwy

@Szota. dobre pytanie. Można zadać więcej pytań np. jaką rolę spełniał nasz lokalny “milicjant” (ten od kostki brukowej i pobicia), dlaczego nie został od razu wylany tylko futrowany w spółkach miejskich itd…

motodoktor

trzecie dno

Ostatni Sprawiedliwy

@motodoktor. Dno można przebić, tępym narzędziem OTUA.

motodoktor

Tępy fachowiec może i tępe narzędzie stępić.

Beton

Bo do wyborów od lat nie startuje nikt, kto choćby trochę nadawał by się na prezydenta. Ludzie wybierają mniejsze zło.

Irek

Tylko na tym skromnym forum regularnie wypowiada się kilkoro mędrców gotowych za pstryknieciem palców uzdrowić miasto. Ja myslę, ze powinniśmy się przygotowac na bardzo bogatą i merytoryczną kampanię

hanek mały

Oczywiście, że wyborcy i ich rodzina oraz znajomi znajomych zatrudnieni w miejskich spółkach i urzędach, – bo mieli pewność, że przez lata starczy im na “chleb”

4WD

I dlatego kadencyjność na szczeblu samorządowym powinna być ustawowo wymuszona tak jak na szczeblu państwa.

ewa

Przecież jest

Malik

Dokładnie z tego samego powodu z jakiego wybierają pogrążony w aferach i tryskający głupotami PiS.

:)

Jeżeli są tacy “rozumni”, którzy głosują na pana Gonciarza lub Bodziocha, to wcale nie dziwi, że są głosujący na Frankiewicza. Na komisarza PiS nadaje się np. wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS), który w stanie wojennym był działaczem PRON-u, albo jakiś podobny kolaborant PRL-u. Ale raczej zostanie nim jakiś b.m.w. wyjęty z kapelusza prezesa, bo jeżeli chodzi o kadry, to PiS nie różni się od PZPR-u. Jest nawet gorzej, dlatego tylko jakiś ksiądz lub biskup może pogodzić rozmodlonych fanów Frankiewicza i Kaczyńskiego. Były czasy, kiedy biskupi zasiadali w ławach poselskich, dziś wbrew konstytucji mamy państwo wyznaniowe, to i komisarzem może być… Czytaj więcej »

ewa

Jak to wszystko wiesz to idź do prokuratury bo ukrywanie przestępstwa też jest przestępstwem

ja234

To oczywiste,że pisiory wprowadzą swojego człowieka jako komisarza.Radni mogą sobie apelować, mogą sobie chcieć.
Faktycznie jest to “prezent” dla pisiorów…dobrowolne-ewentualne- oddanie miasta w ich ręce.
Dlatego ja na niego nie będę głosował.Niech się męczy w tym bałaganie.(1020)

Anna

Żadnych obcych ZŁODZIEI MIASTO INALEŻY DO GLIWIC A NIE DO WARSZAWY…TO GLIWICKA SPRAWA…I WYNOCHA OD NAS.

A kto inny zrobi porządek w tym b..?

''

A kto zrobi wreszcie porządek w warszawce ? Gliwice ?

Jajo

No to się wystraszyli….

Cookie Monster

Narzekacie na ZF, ale jednak został on wielokrotnie wybrany na prezydenta. Widocznie nie było nikogo lepszego do wyboru. Żeby było jasne – w moim przekonaniu ZF miał dobre pierwsze dwie kadencje, a potem już z kadencji na kadencję słabiej. To naturalne. Ma jednak na pewno dużą wiedzę i doświadczenie, które w senacie mogą się bardzo przydać – dla obrony samorządności i dla dbania o interes Śląska. Wybór ZF do senatu przyniesie zatem moim zdaniem dwie korzyści – po pierwsze miasto zyska nowego prezydenta, który miejmy nadzieję wprowadzi świeżość a po drugie Senat zyska dobrego senatora. Przykro jednak będzie jeżeli komisarz… Czytaj więcej »

Ja.

A Senat w tym kraju jest tak potrzebny, jak k….e majtki.
Ma tyle samo do gadania, co prezydent do rządzenia w tym kraju.

''

Był już taki geniusz co twierdził, nie nie można zgwałcić prostytutki a akurat k….e to są potrzebne porządne majtki najlepiej barchanowe aby nie przeziębić swojego warsztatu pracy i nie zostać bezrobotną.

Cookie Monster

To osobna kwestia. Dopóki jest to warto do niego wybierać odpowiednich ludzi.

The Tiger@

Widzę, że mamy tożsamą opinię.

Marx

No to dowiemy sie jak wiele można nakraść w 3 miesiące

''

Mamy dobrą zmianę w każdej dziedzinie.

ewa

Zgłoś się pierwszy

Rocky

Proponuję na Prezydenta; NEPTUNA, OD LAT WIERNIE I SPRAWNIE PILNUJE PORZĄDKU NA GLIWICKIM RYNKU
NEPTUN PREZYDENTEM :) :) :)

motodoktor

Odpada całkowicie, to musi być katolicki bożek.

czesław

Kupilem pile do drzewa i osobiscie miałem zostac prezydentem tak mi Franek obiecal. Tera jak on pojdzie w senatory to majom mi dac te spolki miejskie w opieke. Olaboga bedo lamenty. Ale jo mom w zyci. Najsapierw wykoncza tych z cwaniakow ode kultury. Potym porobia parkingi kaj sie da. A juz wedle konca wylapia tych cyklistow co na kole zapodajo i niech uciekajo to nie wioska albo jaki amsterdom. Pamientajta i glosujta jako Franek godol

Kiszczak

W Warszawie rośnie więcej drzew.

spokojny

Na Neumanna są już taśmy w jaki sposób się zachowywał i czynił, tylko jeden krok, a to samo będzie z Frankiewiczem. Wróże mu następne lata w w więzieniu.

Niespotykanie spokojnyczłowiek

Najtrudniej być prorokiem we własnym mieście.

The Tiger@

Akurat ZF mało mówi i m.in. dlatego nic mu nie będzie.

pkp

KAMIŃSKI I NIEUSTAJĄCA KONTROLA CBŚ !!!!!!!!

TAK TO WIDZĘ !

krzysztof

NIE dla frankiewicza w Gliwicach i w Senacie
Tak DLA frankiewicza za KRATAMI z KLIKĄ

Karol

I dla Pana razem z burakami 1 ego sekretarza popleczników putina

''

Wymienią za kratami Frankiewicza za Misiewicza i będzie zarządca jak ta lala, młody, przystojny, inteligentny, wykształcony, wysportowany, rozgarnięty, skromny z dobrym gustem, przedsiębiorczy, oszczędny, z gestem, z rozmachem, pobożny, rodzinny, niepijący, niepalący, niewciągający, oczytany, osłuchany, słuchający, nie nagrany, niepodsłuchany, potrafiący przemawiać i pisać, znający języki obce a i swoim potrafiący posługiwać się we wszystkich wymiarach, patriota z wizją dla Gliwic a co najważniejsze z poza klik, układów, siatek, pajęczyn, koalicji, kompromisów, konwenansów i brzydzący się ośmiorniczkami.

Sledzio

:)

antyKOD

najpewniej musi mieć uprawnienia spawacza aby odspawać … od stołków

Wrzodzisław

Po co kogokolwiek wskazywać? Przecież Matołżesz Szubrawiecki, dzięki któremu m.in. zamknięto onkologię dziecięcą w Chorzowie, gdy w tym samym czasie kolejną bańkę dostawał Rydzyk – o zgrozo – na promocję zdrowia, i tak wyznaczy jakiegoś Gonciarza albo inną wierna miernotę, która będzie w stanie własną matkę sprzedać, byle się wkupić w łaski żoliborskiego faggota.

Neo

Chłopie wyluzuj, bo ci żyłka pęknie i wyborów nie doczekasz

''

Najlepiej czekać na luzie a wybór do której partii się zapisać zostawić po wyborach.

obserwator

Też o wyborach ale do Sejmu:Czy państwo wiecie że od najbliższych wyborów do Sejmu /13-10/ siedzibą okręgu wyborczego nr29 nie będą Gliwice- tak jak było od zawsze ale Katowice.Będzie się to nazywało Katowice I.Podobnie postąpiono z Sosnowcem -będą Katowice III.Maksymalna centralizacja i marginalizacja innych miast.Wszystko w Katowicach.

''

Stare PiSowieckie metody.

adam

Frankiewicz ucieka przed odpowiedzialnoscia. Gliwiczanie chca na niego glosowac, zeby sie go pozbyc z Gliwic. To blad.

DD

Jego prawa ręka już wcześniej zrezygnowała z pełnienia funkcji radnej. To daje do myślenia.

chora zmiana

A może, żeby wyleczyć motłoch z głosowania na Frankiewicza i wyciąć ropiejący wrzód ze zdrowej tkanki Gliwic niezbędny okaże się arystokrata Radziwiłł ?

Laszlo_egesz

ten od “zdrowej drożdżówki”?