Kto pamięta brutalną pacyfikację protestu pod krzyżem w 1960 roku? Gliwickie Muzeum prosi o kontakt

Muzeum w Gliwicach poszukuje osób, mających związek z protestem przeciwko rozbiórce krzyża znajdującego się przed budynkiem kościoła przy ulicy Franciszkańskiej 1. Potrzebni są zarówno świadkowie, jak i uczestnicy tych wydarzeń.

W czerwcu 1960 roku na terenie Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, w której opiekę duszpasterską sprawował Zakon Braci Mniejszych OFM (Franciszkanie), zakonnicy i liczni wierni stanęli w obronie krzyża, który decyzją władz miał zostać rozebrany.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]24 czerwca modlący się pod krzyżem, zostali brutalnie zaatakowani przez milicję i tzw. aktyw robotniczy. Kilkanaście osób pobito, a 27 aresztowano.[/perfectpullquote]

W następnych dniach w zakładach pracy na terenie miasta zorganizowano wiece, na których starano się zrzucić winę na zakonników. Dziś, 59 lat po tamtych wydarzeniach historycy z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wspólnie z Muzeum w Gliwicach, podjęli się opracowania naukowego tego tematu.

W związku z tym uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz osoby posiadające fotografie, dokumenty lub pamiątki prosimy o kontakt z dr hab. Adamem Dziurokiem (e-mail: adam.dziurok@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 01) lub dr Bogusławem Traczem (e-mail: boguslaw.tracz@ipn.gov.pl, tel. 32 207 03 27).

(żms)/Muzeum w Gliwicach
fot. Muzeum w Gliwicach