Kto powinien otrzymać medal Zasłużony dla Gliwic? Pytamy o kandydatów


Pod koniec maja Rada Miasta zatwierdziła nowe wyróżnienie dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla miasta. Kto jako pierwszy powinien otrzymać Medal Honorowy Zasłużony dla Gliwic?

Giełda nazwisk oficjalnie jeszcze nie ruszyła, a w trakcie prac nad uchwałą nie pojawiły się żadne konkrety. Wiadomo, że wyróżnienie będzie przyznawane osobom (także pośmiertnie), organizacjom i instytucjom „za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej na rzecz Miasta Gliwice”.

Uchwalona przez radnych procedura wyboru „zasłużonych” może jednak budzić wątpliwości. Wśród uprawnionych do wnioskowania o przyznanie medalu pominięto mieszkańców, organizacje społeczne czy rady osiedlowe. Medal będzie przyznawany na wniosek Prezydenta Miasta Gliwice, Przewodniczącego Rady Miasta Gliwice, komisji stałych Rady Miasta Gliwice lub grupy co najmniej 7 radnych.


Natomiast ostateczną decyzję o nadaniu tego prestiżowego wyróżnienia będą podejmować radni, po zasięgnięciu opinii specjalnego kolegium złożonego z prezydenta Gliwic, przewodniczącego Rady Miasta, trzech przedstawicieli prezydenta Gliwic, a także przewodniczących stałych komisji Rady Miasta.

Nietrudno więc zauważyć, że kluczową rolę w wyborze odegra Urząd Miejski, a nagradzani mogą być kandydaci według z góry określonego klucza – osób bliskich magistratowi, podzielających określoną wizję miasta.

Dlatego o opinie i wskazanie potencjalnych kandydatów postanowiliśmy zapytać gliwickich społeczników z organizacji czynnie zajmujących się miastem.

Jakub Słupski, Stowarzyszenie Miasto Ogród Gliwice / Ratujmy Lipy

Karl Schabik – wiele nazwisk przychodzi do głowy w związku z tym wyróżnieniem, ale chyba najbardziej zasługuje na nie Karl Schabik, przedwojenny architekt miejski, dzięki któremu Gliwice zasłużenie uznawane są za najładniejsze miasto na Górnym Śląsku. Warto byłoby go uhonorować także dlatego, że jak dotąd nie został w żaden inny sposób doceniony, co wobec jego wielkiego wkładu w rozwój Gliwic wydaje się niedopatrzeniem.

Marek Rawecki – nieżyjący już niestety architekt i wieloletni pracownik Politechniki Śląskiej, który odegrał ważną rolę dla ochrony Alei Mickiewicza przed wycinką, i bardzo angażował się w działania na rzecz tej najbardziej zielonej dzielnicy Gliwic. Medal dla niego byłby laurem za zaangażowaną, obywatelską postawę i umiejętność poświęcenia się na rzecz wspólnoty – coś, czego nigdy nie jest za wiele, i szczególnie w Gliwicach warto to docenić.

Tomasz Herud, Gliwicka Rada Rowerowa

W ocenie Gliwickiej Rady Rowerowej w tematach będących głównym polem działalności naszego stowarzyszenie, czyli zrównoważonego transportu, nie ma nikogo kto by zasługiwał na taki medal.

Jakub Kowalski, serwis architektoniczny Gruba Tektura

Karl Schabik – przyznanie mu medalu pośmiertnie tylko potwierdziłoby wartość jego dorobku, ktory jest znany i kompletny. Jego praca wciąż wpływa na kształt naszego miasta, jego wygląd, a także sposób, w jaki z niego korzystamy. Projekty schabika zdają sie przemawiać do nas językiem twórcy nawet wiele lat po jego śmierci.

Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice

Małgorzata Lichecka – od wielu lat zaangażowana w życie Gliwic jako dziennikarka tygodnika “Nowiny Gliwickie”. W swojej pracy porusza kwestie zarówno kluczowych tematów bieżących, dociekając sedna badanych zagadnień i prezentując je z uwzględnieniem różnych stron, lecz także wychodzi z inicjatywami dotyczącymi dziedzictwa kulturowego miasta. Pani Lichecka dba o to, by zachować pamięć o historycznych miejscach, założeniach i osobach istotnych dla miasta, w ostatnim czasie w pełni angażując się w projekt społeczno-edukacyjno-historyczny “Gliwice dla Schabika”.

Małgorzata Malanowicz – prezes stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy, pasjonatka, społeczniczka, miłośniczka historii i Gliwic. Od kilkunastu lat promuje dziedzictwo kulturowe miasta. Wraz z pozostałymi członkami Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy ratuje zabytki, promuje lokalną turystykę i historię.

Magistrat na razie nie informuje kto i kiedy, jako pierwszy może zostać „Zasłużonym dla Gliwic”. Na razie urzędnicy złożyli zamówienie na wykonanie medalu, którego termin mija w połowie września. Realizacją zajmie się znany gliwicki rzeźbiarz i medalier Krzysztof Nitsch.

Wyróżnienie Zasłużony dla Gliwic będzie, drugim obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta najbardziej zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym przez Samorząd Miasta Gliwice.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Żenua

Jeśli Karl Schabik nie zostanie wyróżniony, niekoniecznie tym kiczowatym medalem, to jakiekolwiek wyróżnienie ze strony miasta jest bezwartościowe i będzie jedynie klepaniem się po plecach w gronie towarzystwa wzajemnej adoracji.

Karina

Przecież nie będą nagradzać Niemca.

ja

to może Schetynie się dostanie? bo ostatnio miłościwie nam panujący Z.F bardzo się z nim lansuje… a w razie protestów jakąś uchwałę R.M szybciutko zmajstruje..

Ramm

Obawiam się, że pierwszy będzie śp Wieczorek.

Żenua

Jeśli tak się stanie, to będzie jednoznacznie świadczyło o “wadze” tego medalu.

No cóż.

Medalem z zakłamywaną rzeczywistością o przyszłości na wodzie pisanej, bym się wstydził.

Cookie Monster

I bardzo słusznie – wyeliminować mieszkańców Gliwic z prawa do głosu, bo nie wiadomo co im do łbów strzeli i kogo wytypują. Jak w dowcipie o Jasiu ‘kto jest twoim największym bohaterem i dlaczego akurat Lenin’.

christoph

Znając realia to skoro morawiecki startuje z Katowic, to pewnie na ,,naszym podwórku” wygrałby kaczyński lub ktoś z jego teamu :)

Żoliborska Kanalia

@obserwator
Jak tam kolejny tryumf dojarki Szydło w Brukseli?
Stoisz już wiernie z kwiatkami na lotnisku gotowy do wiwatowania na jej cześć?

Rufus

@Żoliborska Kanalia
A jak tam Twój Pan? Nauczył się już języka angielskiego czy dalej wymawia: dania z drobiu-denmark from ?

PreczZPiSKomuną

@Rufus
A co – boli d**a, że Europa pokazała PiSowi środkowy palec?
Może niech próbuje startować na stanowisko komisarza do spraw dojenia i karmienia drobiu: pewne szanse ma.

Rufus

Europa to sobie palec może wetknąć bo nie głosuje na partie w Polsce i h…a może. A dla lubiących zamordyzm trzeci świat w Brukseli czeka

h przez ch

… ten wyraz na “h” pisze się przez “ch” albowiem przez “ch” więcej może, bo jest dłuższy …

Rufus

Tyle ze Eurosojuz ma krótkiego/małego a tym samym małe możliwości. Co widać na przykładzie braku kar za brak praworządności, sędziów i konstytucję.

Nina

Cóż, młodzi jesteście więc Was uświadomię, może się przyda. Pracowałam w młodości z takim starszym Panem, dorabiał do emerytury. Inteligentny człowiek, dowcipny, życiowy, nie rzadko powiedział coś do rymu, lub przytaczał powiedzonka. Zatem, jak już zaczęliście temat to, ” nie długość przyrodzenia tylko technika p…..a daje maksimum zadowolenia”. No i co młodziaki daje do myślenia?

Sobowtór Majkela Drzeksona

To pani Beata Broszka jednak nie jest szefową UE? Może ten medal jest właśnie dla niej, należy się jej!

PAW !

Wypad na inne forum jeśli każdą rozmowę macie sprowadzać do idiotycznych przepychanek politycznych typu “lepsza dżuma czy cholera?”. Wściku macicy dostaliście wszyscy? Rzygać już się chce od tych dziecinnych, durnowatych pi9rdolinek. Nikt nawet już tego nie czyta poza wami fanatykami. Jeden ratlerek szczeknie i zaraz wszystkie ratlerki, jorki się zlatują żeby poujadać.
Przykład poniżej.

PAW !

Powyżej

christoph

Nawet tutaj ,,pisoruskie” trolle? Ze mnie taki lewak jak z Ciebie cham. Sugerowanie komuś że jest psychicznie chory świadczy o czymś…jak ogarniesz to domyśl się :)

Tadeusz

To ostatnie słowo nie było potrzebne. Obserwator czy podglądacz?

realista

Liczy sie tylko Karl Schabik. Stwierdzam to na podstawie jego wkladu w rozwoj naszego miasta. Mowie to jako gorol.
Tak samo jak na placu Pilsudskiego winna byc postac Korfantego ,poniewaz Pilsudski dla Slaska nic nie zrobil,
POPROSTU WSTYD.

Żoliborska Kanalia

Mało tego: nazwał Śląsk zaplutą niemiecką prowincją. Ale o tym polactwo woli nie słuchać.

Joe

Ten pomnik postawiono tak o, bo komunizm się skończył i coś trzeba było postawić. Za komuny nie było wolno chwalić Piłsudskiego, bo chociaż sam był czerwony zdarzyła się wojna 1920 r….

Janusz Polak

Piłsudski nie musiał nic robić dla Śląska, bo to robili Niemcy – wystarczy porównać rozwój polskiej i niemieckiej części. Schabik też nie robił niczego dla Polaków, tylko dla Niemców. Ale miło czytać, że po 75 latach zarządzania Polacy nie mają nikogo godnego Schabikowi butów czyścić, a za uhonorowaniem jego osoby są nawet PiS-owcy. To analogiczna sytuacja do głosowania PiS-owców na Ursulę von der Leyen, co dowodzi, że nie ma lepszych kandydatów do nagród i wysokich stanowisk niż Niemcy.

krzysztof

jest tylko jedna osoba , ta dla której specjalnie utworzono ten medal – co tu jest nie jasne.

Imiu

Mogłeś być bardziej dyskretny. Cały misterny plan…trafił.

LOL

Trzeba zgłosić projekt uchwały obywatelskiej o finansowaniu medalu przez urzędników i radnych, którzy sobie dali prawo do decydowania kogo nim obdarzą. Jeżeli urządzili sobie prywatną nagrodę dla znajomych, to niech ją sami finansują. Zobaczymy ilu wtedy zechce uczestniczyć w tym gremium. Przypominam, że władze ukrywają koszt projektu i gotowych medali, co rodzi podejrzenia, że wybitny rzeźbiarz-medalier słono policzył za usługę, której nie zlecono po wygranym konkursie, a po arbitralnym wyborze przez kolegów z Urzędu Miejskiego.

DD

No i co nie jest to wasalizm, co pan każe sługa musi. I co Wy możecie pionki tylko popyskować na forum. To się nazywa wrodzony strach i tchórzostwo.

Ben Akiba

Skandal – nie widzę wśród nominowanych pani Budki, która w ramach walki z globalnym ocipleniem upomniała się o niekoszenie trawy.

Ted

Przepraszam a którego radnego wyrzucili aby ww mogła zająć jej miejsce jak Frankiewicz będzie startować wyborach parlamentarnych to wyjaśni sprawę

ja234

Przecież to jest jakaś parodia…kiczowaty medal otrzyma…nie wiadomo kto…nominowany przez wąską grupę urzędników…to jest co najmniej niepoważne…bezsens totalny.
Glajwice jak zawsze tyłem do przodu i na wstecznym.

wnerwiony

Dla jaśnie panującego – medal Nieprzecięt(n)ej Lipy

Plomba

Proponuję Mańka złomiarza oraz milicjanta “Garsiję”.

Renia

Maniek jeszcze żyje?

mieszczuch

Za destrukcję miasta

Imiu

sami medaliści a wieczorem z pucharami i pełnymi kabzami będą się szlajać.
Aaa wystarczyłaby pieczęć na czole jeśli Rzesza decydentów/włodarzy tak nieochoczo chce być odpowiedzialna.

Bziks

Medal należy wręczyć “nieznanemu komentatorowi 24-godzinnemu, czuwającego i dającego odpór na forum”, ku chwale i zaistnieniu ku potomnym, rzecz jasna…

bzik

Makota! W końcu niczyje nazwisko nie pojawiało się tak często na gliwickich ulicach (a zwłaszcza murach), jak tego jegomościa!

Tadeusz

U mnie króluje Lachawiec.

anka

dadzą znajomym królika,ogołocili niepełnosprawnych,to kasę mają

ankateż

Doświadczenie pokazuje, że w Radzie Miasta większość inicjatyw, które nie pochodzą z Urzędu lub ze środowiska prezydenta jest automatycznie odrzucana lub dyskredytowana.

:)

Szydło powinna dostać gliwicki medal na otarcie łez. Niby miała najlepszy wynik wyborczy dzięki burakom, którzy po raz pierwszy zobaczyli urnę, ale w Europie co chwilę zalicza “sukces” z pamiętnym 27:1, tylko kwiatów nikt już jej nie wręcza. Medal brzydki – idealny dla pięknej inaczej.

Damian

Sądzę, że najlepszym kandydatem do tego medalu jest pan Damian Kałdonek. Jego zasługi są oczywiste.

Ted

Lider taxi bo zmienił oblicze Gliwickich przewoźników dla dobra społeczeństwa

Tadeusz

Tak super

Ampuła

Jeżeli nie kompletnie zasłużony nalotem nad Gliwice Wojtyła Karol w roli papieża Polaka, to może autor całokształtu koncepcji kwietnych drutogiętasów rozsianych po mieście.

radna

Ponoc Frankiewicz chce sie wymigac od odpowiedzialnosci za zniszczenie miasta i ucieka do sejmu z listy PO. Ja osobiscie na niego zaglosuje, ze pozbyc sie szkodnika z Gliwic.

Stanisława

Ja myślę, że medal powinien dostać Jarosław Kaczyński, bo pomógł rodzinom, też i gliwickim, wyrwać się z biedy.
Albo pan Gowin bo jest ministrem nauki a w Gliwicach jest kwitnąca politechnika a on ułożył nową konstytucję na nauki.