Które przejścia dla pieszych są niedostatecznie oświetlone? Jest kilkanaście dni na zgłoszenie uwag

Miasto zwróciło się o pomoc w wytypowaniu przejść dla pieszych, które w ocenie mieszkańców są niedostatecznie oświetlone. W tym celu skierowano pismo do Rad Dzielnic w Gliwicach, te z kolei chcą pozbierać informacje wśród gliwiczan. Czas na to mają do połowy października.

 
Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich pieszych użytkowników dróg. Teraz, gdy rozpoczyna się sezon jesienno-zimowych szarug, ma to szczególnie istotne znaczenie – jadący w ciemności lub świetle miejskich latarń kierowca, oślepiony przez innego, nadjeżdżającego z naprzeciwka, może nie dostrzec osoby przekraczającej jezdnię, szczególnie, gdy jest to niedostatecznie oświetlone miejsce.

Urzędnicy szykują się do audytu

Wydział Usług Komunalnych giwickiego magistratu przygotowuje się do audytu we wskazanym powyżej zakresie. Chodzi oczywiście o te przejścia, które nie zostały wyposażone w sygnalizację świetlną. Priorytetem są tu “pasy” na ulicach stanowiących główne ciągi komunikacyjne w mieście.

Po wstępnym zidentyfikowaniu przejść dla pieszych, które wymagają doświetlenia, zostanie zlecone wykonanie audytu. Niezależny audytor wykaże, czy i w jaki sposób należy poprawić bezpieczeństwo pieszych pod kątem prawidłowego doświetlenia przejść dla pieszych pod względem możliwości technicznych oraz uwzględniając zapewnienie wymaganej widoczności na linii pieszy – kierowca – informuje naczelniczka wydziału Uslug Komunalnych UM Gliwice, Mariola Pendziałek.

Pismo w tej sprawie przesłano do Rad Dzielnic w połowie września br., te udostępniły to na swoich stronach w mediach społecznościowych. Termin zgłaszania uwag upłynie 15 października. Do tego czasu wszyscy mieszkańcy, którym na sercu leży bezpieczeństwo ich samych, czy ich poruszających się piechotą bliskich, powinni wziąć w tym udział.

Kontakty do Radnych z Rad Dzielnic można znaleźć w BIP Urzędu Miejskiego w Gliwicach, poszczególne osoby z RDz można odszukać również w mediach społecznościowych.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Czegoś tu nie rozumiem

“Miasto” utworzyło biliard spółek, podspółek, wydziałów, podwydziałów, komórek i “odpowiednich” służb z przepłacanymi, z naszych podatków kierownikami i ich poddanymi i prosi mieszkańców o wskazanie … ?! O co naprawdę chodzi? Czy o to żeby można było powiedzieć – to nie my, to wy? W przypadkach: Gdy znowu, jak co roku będzie podniesiony temat zbyt późnego załączania oświetlenia wieczorem i zbyt wczesnego jego wyłączania rano, bo do czujników zmierzchowych “miasto” w dalszym ciągu nie dorosło. Gdy w końcu ktoś zrozumie, że zmiana porządnego, bezpiecznego, antyrefleksowego, przeciwmgłowego oświetlenia sodowego na wątłe, punktowe, rozszczepialne w każdej cząsteczce wody “oświetlenie” led, poczyniło szkodę… Czytaj więcej »

Tak tylko się pytam

Pytać mieszkańców i później na nich zwalić winę, bo źle został wskazane przejście?

Pojedźcie urzędnicy do Rybnika, zobaczcie jak tam są doświetlone przejścia dla pieszych.

Lub, dla potanienia delegacji można o to samo zapytać v-ce prezydenta miasta Gliwic i komendanta Straży Miejskiej.

Wszak obaj mieszkają w Rybniku.

prawda

Nagle sie obudzili. Na Toszeckiej od lat brak oswietlenia a na ul b.duzy ruch. Poprostu na ullicach wjazdowych do miasta o duzym natezeniu ruchu podswietlac przejscia dla pieszch.

Greg

W temacie dróg wjazdowych do miasta. Na Toszeckiej jest duży ruch, ale dzięki temu auta jadą wolniej (niestety nie oznacza to że bezpieczniej). W przeciwieństwie do Kozielskiej, gdzie mimo obszaru zabudowanego wyprzedzanie na skrzyżowaniach i spore przekraczanie prędkości jest na porządku dziennym (w szczególności pozdrawiam motocyklistów wyprzedzających na podwójnej ciągłej + zakręcie + pod górkę- koło poczty). A najgorsze jest to że nawet w okolicy szkoły i przystanku autobusowego, gdzie przejście dla pieszych jest doświetlone, oznakowane i nawet ma mrugające światła ostrzegawcze to duże ciężarówki potrafią to zignorować i pójść lewym pasem wprost na przechodzącego chłopaka. (Z życia wzięte: zatrąbiłem… Czytaj więcej »

RamPamPam

To już nawet nie kwestia przejść dla pieszych,całe Gliwice są niedoswietlone,nie wspomnę już o tym, że na Zatorzu często połowa ulic ma wyłączone oświetlenie. Fajny ten masterplan oświetlenia Gliwic,taki nie za dobry.

Batalion Parasol

Na czym polega to niedoświetlenie? Dla mnie to jest ok, jak nie ma wszędzie tych rażących ledów w kolorze białym. To okropnie oślepia. Więc doświetlenie tak, ale mądrze. W nocy powinno być dostatecznie ciemno, dla zdrowia ludzi.

Marcin

Niedoświetlenie polega na tym, że wiele miejsc (fragmentów jezdni, przejść dla pieszych, chodników) jest słabo oświetlonych albo wręcz tego oświetlenia nie ma. Bo lampa jest stara i dawno nie działa albo po prostu nigdy jej nie było. Ale jak jest jakiś mecz na stadionie, to reflektory tak walą w niebo, że w promieniu kilkunastu kilometrów widać. Zgadzam się, że w nocy powinno być ciemno, dlatego oświetlenie powinno być odpowiednio ustawione. Tak żeby doświetlona była droga, a nie okoliczne budynki, trawniki, płoty czy nie wiadomo co jeszcze. Ani to dobre dla zdrowia, ani efektywne kosztowo. Przykładem niewłaściwego oświetlenia niech będzie ul.… Czytaj więcej »

Titi

Najlepiej się jezdzi po Gliwicach jesienną porą, godzina ok 17 i pada deszcz…. a latarnie ciemne… Gliwice pod tym kątem to istna masakra, przez przejścia przejerzdza się praktycznie na ślepo, nic nie widać…

Taka prawda

Mylisz się. One świecą. Tylko nie zanieczyszczają światłem.
A wiesz gdzie najlepiej się sprawdzają te nowe latarnie? W folderze reklamowym.
A wiesz po co tak właściwie były “modernizowane”? Żeby ładnie wyglądały z lotu drona.

Wojtek

Szkoda, że ZDM nie wie :(

WRD

A jak policja pisze, ze trzeba jakieś doświetlić to cisza.

Ad

Gdzie pisze ta policja? Na facebooku czy twitterze?

666

Policja pisze w kajeciku, tak żeby było i nie działało. Wczoraj na Wieczorka w popołudniowych godzinach szczytu 8 autek jedno za drugim swobodnie przejechało wzdłuż całej ulicy, a policji niet.

WRD

Np. przy kurii na Łużyckiej. Były potrącenia i cisza. Taniej jak zwykle w tym miasteczku będzie wyciąć drzewa niż postawić latarnie.

Beton

Trudniej byłoby wskazać przejścia poprawnie oświetlone, bo jest ich może kilka.
A ZDM zapomniał, że w Gliwicach funkcjonuje Wydział Ruchu Drogowego w KMP?
A szanowni urzędnicy nie poruszają wieczorami po mieście?
Podejrzane jest to otwarcie na głos ludu.
A niezależni audytorzy wynajęci za tysiące stwierdzą finalnie, że się nie da, ale jakby coś to urzędnicy chcieli i próbowali. Pani Jadziu – proszę już ogłosić sukces !

404

szanowni urzędnicy nie poruszają się po mieście nawet w dzień

Szpagin

Przejście dla pieszych przez Toszecką na wysokości Lidla.

Ad

“Proszę zgłaszać do swoich rad dzielnic informacje, gdzie są przejścia dla pieszych wymagające doświetlenia”

tak ciężko przeczytać i zrozumieć?

prawda

Od czego jest tyle instytucji,ze trzeba zglaszac.Za co biora pieniadze,za siedzenie za biurkiem.

Ad

Chcecie coś osiągnąć w temacie lepszego oświetlenia przejść dla pieszych czy nie? Piszą wyraźnie, gdzie należy to zgłosić, a Wy jak dzieci. A potem tylko biadolenie i pretensje do wszystkich wokół, tylko nie do siebie.

SGx3

Urżędas, zwłaszcza gliwicki to stan infekcji umysłu. Niestety jest to choroba terminalna. Koń z klapami to przy nim wzór oświecenia i szerokich horyzontów.

Dla jasności:
1. Urzędnik – osoba zatrudniona w administracji publicznej, wykonująca swoje obowiązki (służba społeczeństwu).
2. Urzędas (gliwicki, Ad itp.) – tępy darmozjad przy państwowym korycie. Petent jest dla niego natrętem, przeszkadza w kawce i skakaniu po necie. Od czasu do czasu przeprowadza działania pozoracyjne typu ” słuchamy głosu ludu”.

Tom

Wszystkie w mieście

Dyletantyzm

Pracuje was w tym całym ZDM tyle luda, ile w Googlach. Skoro oni zinwentaryzowali całą planetę, to wy chyba ogarniecie kilka skrzyżowań w mieście? Wypiszcie sobie delegacje, zapakujcie po zmroku do auteczek te wasze zasiedziałe tyłki i jazda na miacho inwentaryzować. Robota na dwa wieczory. Najlepiej deszczowe, bo wtedy wychodzi prawdziwe oblicze ledów.

Batalion Parasol

Nadmiar światła w mieście w godzinach nocnych nie jest dobry, polecam zapoznać się z zagadnieniem “zanieczyszczenia światłem. Natomiast same przejścia dla pieszych powinny być w jakiś sposób lepiej oświetlone. Mogłyby być np. czasowo, jak pieszy już przy nim jest. Ale mogą też być na stałe.

Ad

“Mogłyby być np. czasowo, jak pieszy już przy nim jest”

w PRL-u dostałbyś premię za innowacyjny pomysł…

Piter

Raczej bym zwrócił uwagę na ulokowanie przystanków komunikacji na skrzyżowaniach, autobus sobie staje na zielonym i blokuje pas ruchu na wprost przez parę minut.

To se ne da

Idąc tym tropem należałoby przeorganizować cały ruch w mieście, bo to co jest obecnie to zlepek przypadkowych rozwiązań ulepionych przez przypadkowych “fachowców”. ZDM nie zaprząta sobie głowy prawidłowym, zgodnym z przepisami wyznaczaniem azylów na przejściach a ty oczekujesz dużo większych prawidłowości.

janusz

polecam przejscie na ul chorzowskiej obok zajezdni autobusowej

Ad

polecam lody jagodowe…

tom

wszystkie na zwyciestwa cala zwyciestwa jest niedoswietlona wstyd ze to glowna ulica

karibu

Ul. Tarnogórska, za Leclerkiem, po lewej stronie, jadąc od dworca.

Ad

“Proszę zgłaszać do swoich rad dzielnic informacje, gdzie są przejścia dla pieszych wymagające doświetlenia”

tak ciężko przeczytać i zrozumieć?

Znowu amatorszczyzna

Niedoświetlenie, prześwietlenie, czy zły dobór widma światła daje o sobie znać głównie w trakcie opadów. Przy takiej pogodzie jak dziś można to ignorować i sadzić kocopoły o zanieczyszczeniu światłem, ale gdy zaczyna padać albo jest mgła to polecam wycieczkę na Andersa, Kościuszki albo Pszczyńską. Ci którzy tamtędy uczęszczają od lat mają skalę porównawczą z tym co było a jest obecnie. To co zrobiono zastępując oświetlenie sodowe, raczej źle dobranymi ledami, to powinien być kryminał za wprowadzanie zagrożenia w ruchu drogowym. A o zanieczyszczaniu światłem można mówić w odniesieniu do Krupówek albo sopockiego mola a nie do ruchliwych arterii komunikacyjnych w… Czytaj więcej »

Taki mamy klimat

Przykład Andersa. Na niegdyś najlepiej oświetlonej ulicy w mieście oświetlenie zmieniono na wątłe, zimne białe. Zepsuć jakość oświetlenia ruchliwej drogi z masą przejść, bo było za daleko od Rynku w imię jakiegoś “masterplanu”, który stanowi, że na zdjęciach z drona ma być widać coraz zimniejszą barwę oświetlenia w miarę oddalania od centrum.
Pomysł równie głupi, co jego nazwa. O twórcach się nie wypowiem żeby nie angażować moderatorni.

Obserwując

WSZYSTKIE przejścia dla pieszych wymagają doświetlenia, urzędasy.
Nie macie co pajacować z pytaniem rad dzielnicy.

Xx

Podpowiem jaśnie panującym mości podrzędnikom gliwickim: ul. Czapli na całej długości!

toamsh

Po co oswietlać skrzyzowania, ulice ,place i płacić grube pieniadze ktore my płacimy.Lepiej powoli przyzwyczajać sie do warunkow jakie są w KRLD

PawPL

A co za problem wyjechać nocą na miasto we dwóch, jeden by udawał pieszego a drugi z samochodu oceniał by jego widoczność. W jedną noc temat do załatwienie, a tak konsultacje, dyskusji i inne pierdoły.

Pola

Sikornik ul. Biegusa , kilka przejść i wszystkie niedoświetlone.

Cliper

W tak zamożnym państwie jak Niemcy ulice w miastach są ledwie oświetlone bądź prawie w ogóle.Oszczedzaja bogaci bo się opłaci

prawda

Oczywiscie,chodza w noktowizorach ludziska.

Marian Jabłoński

Cała akcja jest odpowiedzią magistratu na zarzut braku kontaktu z mieszkańcami. No to macie Państwo teraz budżet obywatelski – gdzie można wskazać chodniki, skwery czy huśtawki do naprawy (co jest przecież z natury rzeczy powinnością urzędu) oraz pytania o niedoświetlone przejścia lub słabo naoliwione siłownie. Jest kontakt z mieszkańcem? Jest.

Ad

Nie kontaktują się – ŹLE! Kontaktują się – ŹLE!
Czyżby znowu woda w kranie była za mokra?