Leopardy 2PL przeszły pozytywne odbiory wojskowe. Czołgi zmodernizowano w Bumarze Łabędy

Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. są głównym wykonawcą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL. Przez ostatnie pół roku unowocześniono tam kilka sztuk takich wozów.

 

Niemiecki czołg Leopard 2PL przeznaczony jest do opanowania i utrzymania terenu, oraz wspierania ogniem z broni pokładowej działań pododdziałów zmechanizowanych i zmotoryzowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy.

Kolejne sztuki czołgów Leopard 2PL pozytywnie przeszły odbiory wojskowe. Od początku roku do końca czerwca spółka BUMAR – ŁABĘDY przeprowadziła modernizację 9 wozów

– przekazują Zakłady Mechaniczne.

BUMAR – ŁABĘDY prowadzi modernizację wozów z równoczesnym wykonaniem przeglądów F6 oraz dodatkowym przywróceniem ich pełnej sprawności technicznej. Modernizacji podlega również baza szkoleniowa (symulatory i trenażery) – kontynuuje Bumar.

Równocześnie z przekazywaniem kolejnych czołgów spółka prowadzi szkolenia załóg, które są zapoznawane z działaniem i funkcjonowaniem nowych urządzeń zastosowanych w wersji Leopard 2 PL/M1 – podsumowuje zakład.

Według internetowych źródeł, Polskie Wojsko posiada na wyposażeniu około 250 czołgów Leopard. Ponad połowa z nich wymaga modernizacji, którą zakontraktowano z gliwickimi Zakładami Mechanicznymi.

ZM „Bumar-Łabędy” S.A. od 70 lat specjalizują się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Pakiety modernizacyjne oraz usługi remontowe w zakresie wszystkich typów pojazdów pancernych obejmują m.in. czołgi PT-91, Wozy Zabezpieczenia Technicznego WZT-2 i WZT-3 oraz różne typy czołgów rodziny T-55 i T-72. Spółka realizuje przeglądy czołgów Leopard na poziomie F6.

Na początku br. Spółka poinformowała, że w 2021 roku Bumar przekazał do odbiorców 29 sztuk czołgów T-72 po remoncie i przeprowadzonej modyfikacji, od początku realizacji bieżącego kontraktu na te usprawnienia wyremontowano 59 wozów tego typu.

Z końcem minionego roku zakończyły się także odbiory kolejnej partii czołgów Leopard 2A4 po modernizacji do standardu Leopard 2PL/M1. Od początku realizacji kontraktu do końca 2021 roku do użytkowników zostało przekazanych łącznie 25 czołgów Leopard 2PL. Teraz dołączono do nich kolejne 9 sztuk.

(żms)/mat. Bumar Łabędy S.A.
fot. PGZ/TT, Bumar Łabędy

32 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Ampuła
20/07/2022 20:49

Od tego wyretuszowanego na galowo pictorialu bardziej wiarygodny byłby wywiad z Walentym Pupiakiem, od 37 lat pomocnikiem operatora łomo-tłuka na Wydziale Zaginania Blachy na Lewo. W wywiadzie tym pan Walenty relacjonuje – trwającą już od 28 lat – swoją przygodę z wciąż tym samym czołgiem pozyskanym spod błot Verdun, który rozpoczął służbę w Bumarze od całorocznego remontu adaptacyjnego, po nim wszedł w czteroletni cykl modernizacyjnej wymiany kluczowych podzespołów, potem przeszedł remont ogólnowojskowy z wykonaniem otworu w lufie, a dalsze dwa lata spędził na Wydziale Przemalowań Bojowych, skąd został skierowany do odbycia trzyletniej remontowej rekonstrukcji wieży zgodnej z wymaganiami koordynacji współdziałania… Czytaj więcej »

olo
20/07/2022 19:58

oo, związkowcom chciało sie pracować:) bravo

SS3
20/07/2022 21:45
W odpowiedzi na  olo

Jakby im się chciało pracować to już dawno ruszyliby na Warszawę bronić Daglezji.

prawda
20/07/2022 18:54

Zniszczono prezne kiedys zaklady ,wprawdzie nie tak jak HSW ale jednak.Brak mi slow.

Jane
26/07/2022 05:00

BUMAR ŁABĘDY ZANIECZYSZCZA KANAL GLIWICKI! KTORY WPADA DO ODRY ITD. WYLEWAJAC DO NIEGO SUBSTANCJE CHEMICZNE I TYM SAMYM MORDUJAC WSZYSTKO W POBLIŻU- a miasto odbija piłeczkę
https://www.nowiny.gliwice.pl/kto-zatrul-kanal-gliwicki

Neptunder
13/08/2022 20:49

Pani Wawrzynkiewicz powinna zasilić Zakład Karny we Wronkach jako odbywająca karę za niegospodarność.Niestety w PZZ nie stwierdzono szkód .M. Błaszczak powinien podać się do dymisji .
Nie spodziewam sie ludziom z czworaków , aby mieli odwagę wziać odpowiedzialność za swoje czyny.

Obywatel
21/07/2022 06:17

niemiecki czołg leopard 2PL, to brzmi jak niemiecki napastnik Robert Lewandowski

Okulista
21/07/2022 07:43
W odpowiedzi na  Obywatel

Napisz jeszcze,ze Robert w Niemczech zarobil kupe kasy w Euro nie w zlotowkach.
I bramki zdobywal w niemieckiej lidze nie w polskiej.A ludzie w Gliwicach (a szczegolnie na strefie) pracuja nie w Polskich firmach,a zagranicznych i niech sie ciesza,ze maja prace.

Wrzodzisław
21/07/2022 11:38
W odpowiedzi na  Okulista

I kopał niemiecką piłkę, ten Lewandowski!

DD
21/07/2022 09:08

Chłopcy lubią zabawki na kółkach, i jeszcze postrzelać można, przeżyć przygodę jak w realnym horrorze.

Urko
20/07/2022 18:17

„W 2021 roku Bumar przekazał do odbiorców 29 sztuk czołgów T-72 po remoncie i przeprowadzonej modyfikacji”
Jedyna sensowna , uzasadniona ekonomicznie i wojskowo modyfikacja T72 polega na montażu w tym pojeździe kierunkowskazów.

UNITRA
21/07/2022 13:08
W odpowiedzi na  Urko

Czy ktoś Polakom zabrania produkować najlepsze na świecie czołgi, śmigłowce, samoloty, telewizory, pralki, samochody, … cokolwiek, na czym można przykleić nalepkę „Made in Poland”?

No cóż
21/07/2022 16:18
W odpowiedzi na  UNITRA

Jak byś wcześniej nie miał dzielnej ekipy rządzącej w której nijaki balcerowicz, zniszczył, sprzedał wszelaki nasz przemysł, być może w którejś dziedzinie może by i tak było. Strartować od zera , w dobie mocnej konkurencji jest bardzo trudne.

No właśnie
21/07/2022 16:46
W odpowiedzi na  No cóż

Zapomniałeś wspomnieć kto był premierem oraz ministrem gospodarki, bo mi coś się zdaje, że dwóch wspaniałych gliwiczan.

No cóż
21/07/2022 22:11
W odpowiedzi na  No właśnie

To nie może być przypadek, tamci dwaj gogusie z epoki krzaklewskiego, eugeniusz faranek, obecny nasz prezydent Gliwic, budka suflera. Co ich łączy prócz Gliwic, wszyscy byli, są fatalni

The Tiger@
21/07/2022 22:36
W odpowiedzi na  No cóż

Niestety Balcerowicz nie sprzedał wszystkiego. Gdyby tak było, może byłoby nam lepiej. Własność państwowa to w większości przypadków zło. Przypominam, że ani w USA ani w Niemczech konceny zbrojeniowe nie są państwowe.
Brutalna prawda jest taka, że zdecydowana większość zakładów w Polsce w Parku nie nadawała się do konkurencji na wolnym rynku i musiała upaść.

No cóż
22/07/2022 06:29
W odpowiedzi na  The Tiger@

Owszem były niedoinwestowane. Wystarczyło ma pięć sprzedanych w jeden doinwestować. ale po co, lepiej to było przechulać i stworzyć bezrobocie ponad dwudziestoprocentowe. Wszystkie media mieli wtedy za sobą, to niemiał się wtedy,kto za tym upomnieć. Pismaki cieszyli się ,że w ogóle mieli pracę, to lepiej z władzą było nie zadzierać.

The Tiger@
22/07/2022 12:42
W odpowiedzi na  No cóż

I po co ten jeden doinwestowywać, jeśli też by został skutecznie „zdeinwestowany” przez zarząd z politycznego nadania. Tak, czasami lepiej zrobić i 20% bezrobocie by później lepiej działać w przyszłości, bo już bez zbędnego balastu. Brutalna prawda – niewygodna, ale jednak prawdziwa. Historycznie patrząc właśnie takie brutalne metody gospodarcze były najefektywniejsze, a najlepsze przykłady tego to są reformy rolne.

A jednak
22/07/2022 11:21
W odpowiedzi na  The Tiger@

„Brutalna prawda jest taka, że zdecydowana większość zakładów w Polsce w Parku nie nadawała się do konkurencji na wolnym rynku i musiała upaść.”
Tak jak Skoda, Dacia, Carl Zeiss? Niemcy nie pozwolili upaść nawet takim firmom jak Bayer, które po II wojnie światowej powinny zniknąć na zawsze.
„…ani w USA ani w Niemczech konceny zbrojeniowe nie są państwowe.”
Ale jednak spółek zaczynających się od General, Natonal czy Federal Amerykanie nie pozwolą skrzywdzić.

The Tiger@
22/07/2022 12:49
W odpowiedzi na  A jednak

„Tak jak Skoda, Dacia, Carl Zeiss? Niemcy nie pozwolili upaść nawet takim firmom jak Bayer, które po II wojnie światowej powinny zniknąć na zawsze.”
Skoda i Dacia to są świetne przykłady na to, że należało sprzedać jak najszybciej obcemu kapitałowi takie zakłady. Carl Zeiss „wrócił” do prywatnych rąk. A Bayer po prostu się utrzymał, bo był potrzebny – i tak by było w Polsce.
„Ale jednak spółek zaczynających się od General, Natonal czy Federal Amerykanie nie pozwolą skrzywdzić.”
No i co to ma do mojego twierdzenia, że to powinno być prywatne?

A jednak
22/07/2022 14:33
W odpowiedzi na  The Tiger@

„…i tak by było w Polsce.”
I tak by było gdyby?
Bez znaczenia jest czy prywatne, czy nie. Gdy państwo swoją polityka nie chroni i nie wspiera przedsiębiorstw, to te są prędzej czy później skazane na porażkę.

The Tiger@
22/07/2022 14:40
W odpowiedzi na  A jednak

Tak by było gdyby była pełna liberalizacja i prywatyzacja.
Jest potężna różnica pomiędzy prywatnym, a nie prywatnym, bo państwowe jest nadużywane.
Najważniejsze jest to, by polityka nie przeszkadzała w prowadzeniu działalności. To wystarczy. Dopiero jak nie przeszkadza, to może wspierać i chronić.

A jednak
22/07/2022 14:34
W odpowiedzi na  The Tiger@

Dodam, że to wspieranie gospodarki zaczyna się już w systemie edukacji młodzieży.

The Tiger@
22/07/2022 14:41
W odpowiedzi na  A jednak

Z tym się zgodzę – system edukacji powinien dostarczać jednocześnie karnych, jak i kreatywnych pracowników. A jeśli chodzi o konkretne umiejętności, to powinni się oni uczyć w zakładach pracy. Tutaj dobrym przykładem jest system niemiecki.

SS3
23/07/2022 00:38
W odpowiedzi na  The Tiger@

Zbrojeniówka i wolny rynek!? Raczysz żartować?

The Tiger@
23/07/2022 06:11
W odpowiedzi na  SS3

Zbrojeniówka z racji monopsonu nie może być wolnym rynkiem, ale może – a nawet powinna – być również sprywatyzowana.

A jednak
23/07/2022 09:06
W odpowiedzi na  SS3

Tutaj kotek ma rację. W USA faktycznie zbrojeniami zajmują się firmy prywatne. Armia ogłasza przetarg, czy też konkurs przykładowo na śmigłowiec szturmowy i zaczyna się wyścig. Hughes projektuje swojego Apache’a, Bell dopracowuje przerobionego już w Wietnamie legendarnego Huey’a na uzbrojony tandem i nadaje mu nazwę Cobra, Sikorsky wymięka, dopiero później zaproponuje Comanche’a, Lockhead buduje prototyp AH-56 Cheyenne i przegrywa bo przegiął z kosztami, … Zresztą ruscy mają tak samo z tą różnicą, że zamiast przetargów, konkursów i wyłonienia najlepszego, jest wyliczanka, wprowadzanego ze strachu w błąd przez rządnych przywilejów przydupasów, despoty – „raz dwa trzy śmigłowiec zrobisz ty … i… Czytaj więcej »

A jednak
23/07/2022 15:46
W odpowiedzi na  A jednak

Wykorzystam jeszcze ten przykład helikopterów i uzupełnię, że rząd i armia USA nie wyrzucają przegranych projektów do kosza. Chronią je. Chronią swoją myśl techniczną, chronią swoich konstruktorów, chronią swój rynek, chronią i rozwijają swoje technologie, chronią swoje zakłady. Tak właśnie było w przypadku Cobry, która do dziś jest w służbie, jak zresztą ciągle modernizowany i dzięki temu nadal w czołówce wiekowy Huey. Chronią to wszystko począwszy od ustaw regulujących aspekty eksportu i importu a skończywszy na swoistym konsumenckim patriotyzmie, który nakazuje przeciętnemu Amerykaninowi kupować produkty amerykańskie. Tak samo Niemcy kupią w pierwszej kolejności to co ma naklejkę „Made in Germany”.… Czytaj więcej »

The Tiger@
23/07/2022 18:15
W odpowiedzi na  A jednak

Ja chętnie się podpisze pod tym by brać przykład z USA czy Niemiec i w ten sposób „chronić” rynek. Czyli mamy wspieranie prywatnych zakładów zbrojeniowych przy jednoczesnym bardzo liberalnym podejściu do innych gałęzi. No i do tego patriotyzm gospodarczy. Tylko ten patriotyzm gospodarczy nie może być niczym wymuszony i oddolny, ponieważ protekcjonizm to czyste zło. Przykładów historia gospodarcza przyniosła wiele. No i wracając do zbrojeniówki to należy zahamować PPO, bo właśnie będziemy mieli 4 rodzaj czołgu podstawowego…

SS3
23/07/2022 20:03
W odpowiedzi na  A jednak

Nie misiu, pomijasz kwestie finansów. Kasa i to potężna od rządowych agencji idzie nie do zwycięzcy a już na etapie prototypów a nawet koncepcji. Nie wspominając o tym, że czasem potrafią wyniki konkursu posłać do kosza byle tylko kupić produkt bardziej amerykański. Zaś na lotnictwie to już gówno się znasz: nie żadna wyliczanka, tylko biura mają swoje specjalizacje, czasem jest zabezpieczenie, czasem jak najbardziej porównanie konkurentów. Mi robią teraz 28 (nie krowa) i 35, Kamow mocno trzyma się współosiowych wirników i dużych maszyn nie robi. Wariant rozwojowy Mi-2 to KANIA! Sokół to zupełnie inna kategoria wagowa i zupełnie nowa 100%… Czytaj więcej »

A jednak
23/07/2022 22:33
W odpowiedzi na  SS3

Mi-28 robaczku był i jest niewypałem, nieudolną próbą skopiowania Apache’a. Od 1987 r wyprodukowano oszałamiającą jego ilość 125 sztuk = 3,57 śmigłowca rocznie.
Z kolei Mi-35 różni się od Mi-24 (łania to też z niego żadna) tym, czym Polonez „Caro” od „Atu Plus”.

Urko
22/07/2022 07:37
W odpowiedzi na  UNITRA

Jeśli chodzi o „cokolwiek” to śpieszę poinformować, że nalepkę rzeczonej treści Polacy (oczywiście tylko ci Prawdziwi ) mogą nakleić na kiełbasie myśliwskiej , ogórkach konserwowych oraz butelce wódki np. „Luksusowej” . Nalepkę tę mogą Polacy nakleić z dumą . A nawet z „Dumą i uprzedzeniem”