Liczba osób regularnie uczestniczących w mszach stale spada. Również w diecezji gliwickiej

W 2016 roku w niedzielnych mszach świętych uczestniczyło 36,7% zadeklarowanych katolików diecezji gliwickiej – wynika z opublikowanych na początku stycznia badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

W skali całego kraju diecezja obejmująca Gliwice plasuje się niemal dokładnie w środku stawki.

Szczegółowe badania na temat religijności Polaków regularnie przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego współpracujący z Konferencją Episkopatu Polski i Głównym Urzędem Statystycznym.

W diecezji gliwickiej mieszka ponad 602 tysięcy zadeklarowanych katolików. 36,7% z nich to tzw. dominicantes, czyli osoby regularnie biorące udział w niedzielnej mszy świętej.

Co ciekawe, w skali kraju wskaźnik dominicantes jest dokładnie taki sam (36,7%). Największą aktywność wiernych odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (66,9%), rzeszowskiej (60,5%) i przemyskiej (56,4%). Na przeciwległym biegunie znajdują się diecezje: szczecińsko-kamieńska (22,7%), łódzka (23,4%) i koszalińsko-kołobrzeska (24,4%).

Dla duchownych zmartwieniem mogą być jednak nie konkretne liczby, ale ogólna tendencja, która wskazuje, że wiernych w kościołach systematycznie ubywa.

W diecezji gliwickiej jeszcze dwa lata temu wskaźnik dominicantes wynosił 39,0%. Natomiast w 2011 roku było to 40,3%, a w 2010 – 41,2%.

Na przestrzeni ostatnich lat najwięcej wiernych odwiedzało kościoły diecezji gliwickiej w 2000 roku (47,5%) i 1990 roku (50,3%).

WIĘCEJ OSÓB PRZYSTĘPUJE DO KOMUNII ŚWIĘTEJ

Co ciekawe, kościelne statystyki odnotowały odwrotną zależność w przypadku communicantes, czyli osób przystępujących do Komunii świętej. W 1990 roku było to 10,7% wiernych, a w 2000 roku już 19,4%. Obecnie wskaźnik communicantes nieznacznie, ale spadł do 16%.

Wzrosła też liczba chrztów udzielanych w diecezji gliwickiej (ten czynnik akurat zależny jest od ogólnego wzrostu liczby urodzeń). W 2015 roku ochrzczono 6422 osoby, a w 2016 roku 6563. Zmalała natomiast liczba udzielanych małżeństw z 2338 w 2015 roku do 2271 w 2016 roku. W skali kraju małżeństw kościelnych udzielono jednak więcej niż wcześniej. W 2016 roku ten sakrament zawarło około 136 tys. osób (o 2 tysiące więcej niż w 2015 roku).

Diecezja gliwicka obejmuje również swoim zasięgiem terytorialnym kilka dużych miast m.in. Bytom, Zabrze, Tarnowskie Góry, Lubliniec. Na jej terenie mieszka ok. 705 tysięcy osób, z czego około 602 tysiące jest członkami Kościoła katolickiego. Badanie ISKK przeprowadzono w dniu 16 października 2016 roku w parafiach katolickich w Polsce.

(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
christoph
christoph

Póki Kościół nie wycofa się z polityki to mam obawy że ten spadek będzie się pognębiał. Ot moje zdanie.

reger
reger

Moje pytanie. Kiedy kościół nie był związany z polityką?

Zioma
Zioma

A od kiedy w polityce są sami ateiści, niewierzący itd? Kościół ma prawo i obowiązek wyrażać zdanie na temat etyki i moralności natomiast nie powinien wtrącać się np. do gospodarki. Powstaje jednak pytanie czy np. Kopernik powinien był wtracac się do gospodarki, obronności, polityki? Czy Mendl powinien był zajmować się genetyką? Czy Piotr Skarga wtrącać się do polityki?

reger
reger

sam sobie odpowiedziałeś. Kościół jest częścią nie tylko polityki ,ale także kultury i wielu innych aspektów. Dlatego też mieszkamy w takim kraju a nie innym. Ma to swoje zalety czy wady jak każdy z nas je ma

Urko
Urko

“Kiedy religia i polityka jadą na tym samym wozie, ci, co powożą, wierzą, że nic nie może im stanąć na drodze. Zaczynają pędzić na łeb na szyję… i nie pamiętają, że pędzącemu na oślep człowiekowi ukazuje się przepaść, kiedy już jest za późno.”

To jest cytat .

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Kościół może wyrażać swoje zdanie na temat etyki i moralności, natomiast niedopuszczalne jest popieranie opcji politycznej, która za to poparcie po prostu zapłaciła pieniędzmi (dosłownie) i to pieniędzmi podatników, a więc również ateistów.

beton
beton

Księży należy podzielić na księży i osoby uprawiające zawód ksiądz. To właśnie ci drudzy swoją roszczeniową i odgórną postawą, kazaniami nieudolnie czytanymi z kartki, wielkimi brzuchami, chciwością, drogimi samochodami, rozpasaniem, gadaniem o polityce i wieloma innymi negatywnymi postawami, skutecznie zniechęcają wiernych do odwiedzania kościołów.

ers
ers

Dokładnie. Problem w tym, że ci drudzy prawie że wszędzie mają lejce w ręku, a jeśli znajdzie się jakiś naprawdę porządny ksiądz z prawdziwego powołania, to szybko ląduje na misjach w Afryce albo Białorusi – i po problemie.

szymon
szymon

Jak ktoś nie chce do kościoła chodzić to wymyśli 1000 powodów żeby nie iść. Prawda jest taka, ze jak nie pasuje Ci dany ksiądz czy parafia to można iść do innej. Tak samo jak z restauracja. Chodzenie do kościoła to kwestia wiary a nie czy dany ksiądz jest za pisem czy opowiada się przeciwko przyjmowaniu uchodźców. Księża to tez tylko ludzie. Jak Ci lekarz nie pasuje to go zmieniasz a nie bojkotujesz szpitale.

ahfygfjfdhhj
ahfygfjfdhhj

Leczyc sie mozesz prywatnie

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Szkoda tylko, że w tej “innej” parafii wcale nie jest lepiej.
A – jeszcze jeden cytat: ” Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (Łk16,1 -13)

Urko
Urko

Jeśli uda się w końcu w Polsce wprowadzić tzw. Kirchensteuer to może okazać się, że w katolików w Polsce jest jakieś 15-20 % . Pierwszy rok podatkowy i mit o katolickim społeczeństwie padnie na przysłowiowy ryj …

Ampuła
Ampuła

Bez badań wiadomo, że w kręgach kleru strach przez podatkiem kościelnym (kato baraninie spieszę wyjaśnić, że to podatek płacony na kler przez baranów, a NIE podatek płacony przez kler!) jest niebotycznie większy od strachu przed skumulowanym gniewem pambuka, bozi, jezuska jasełkowego i nawet Trzech Króli konno.

Aga
Aga

Nie pambuka tylko Panbócka… od Pana Boga ..sieroto

Ampuła
Ampuła

Wyraźnie słyszę, jak Pieczka Franciszek powtarza kilka razy “pambuk”. I mnie się to podoba daleko bardziej, niż jakiś “ponbócek” goralenvolkowski. Zbitka “pambuk” jest taka pięknie odwatykaniona, zdeblichtrowana, wyrwana klerowi ze złotych ksiąg i zwrócona ludowi owczemu.
Wypadałoby zakończyć “gupia ździro”, ale z trzech gwiazdek wyczytaj sobie, co tam chcesz.

Ja
Ja

Ampuła miałeś kiedyś jakieś hobby albo kobietę (chyba, że wolisz facetów)? Siedzisz cały dzień na rynkowym, wyczekując z niecierpliwością nowych artykułów, aby dać upust swoim “frustracjom”??? Dlaczego obrażasz Katolików (i nie tylko)? W czym jesteś lepszy? Co osiągnąłeś w życiu, oprócz tych kilku nieudanych wywodów na tym lokalnym portalu? Nie szkoda Ci czasu? Ci co najbardziej krytykują kler często pierwsi lecą do proboszcza aby udzielił chrztu lub przyszedł na pogrzeb :) Ironia losu…

Ampuła
Ampuła

Mnie na przykład zupełnie nie interesuje, dlaczego bawisz się w detektywa z pistoletem na wodę święconą.

Krystian
Krystian

Ja bym powiedział, że po wprowadzeniu tegoż podatku wzrośnie liczba ludzi nie płacących go pomimo uczęszczania do Kościoła……

Urko
Urko

W tym rozwiązaniu nie chodzi ani o kasę ani o statystykę . Chodzi o legitymizację.

Krzysztof
Krzysztof

Nie do końca. Jak nie będzie płacił, to nici ze ślubu kościelnego, komunii dziecka, księdza na pogrzebie czy w ciężkiej chorobie.

Urko
Urko

Legitymizacja . A raczej jej brak :-)

imię jego dk44
imię jego dk44

Polacy wstają z kolan

ja
ja

Chyba ty

ja234
ja234

Suweren “wstał” z kolan i walnął łbem o powałę.
Tak naprawdę to nigdy suweren nie był na kolanach.

rrolch
rrolch

Drastyczny spadek jakości naziemnego personelu Pana Boga jest bezpośrednią przyczyną odchodzenia od kościoła

Lucy Pher
Lucy Pher

Statystyki nie kłamią.Im bardziej zacofany rejon kraju tym wiara wieksza.Wiara w syna człowieczego zrodzonego z panny wiecznej dziewicy.Uznanego w głosowaniu (sobór w nicei)przewagą jednego głosu “osobą boską” No cóż jaka osoba taka boskość.Spadek wyznawców spacerów po wodzie cieszy.Polska powstaje z kolan.Powstaje widząc gromadzenie dóbr,nieetyczne (pedofile) życie głoszących dobrą nowinę…Co cieszy na naszym gliwickim podwórku.ano spadek wyznawców po przejęciu przez krogulcze szpony kleru szkoły dzieci specjalnej troski (ul.Ziemowita)Szkoły ,która w kontrolowany przez kler sposób niszczeje.Bo nie o szkołę lecz o działkę tu chodzi.Amen.

Zioma
Zioma

Na partie też płacimy z naszej kasy… Nikt się nie pyta czy mam ochotę wspierać chołotę politykierów.

Marta Geyer Knapczyk

wcale mnie to nie dziwi , ludzie zaczynają myśleć

Pio Trek

Co łaska….
A tu Cennik :
-Ślub (500)
-Pogrzeb ( w zależności jakie kazanie) od 300
I tak dalej i tak dalej
Opodatkować ich wszystkich!!!!!

Urbanek Krzysztof

Ślub 500 zł ? Wesele 30 tyś zł. :D

Jarek
Jarek

@Pio Trek skąd masz ten cennik. W którym kościele jest tak tanio?? W katedrze za chrzciny, usłyszałem ” co łaska, ale wierni dają 500″ Udałem się na trynek, i szok usłyszałem co łaska bez podtekstu więc dałem 500. Pozdrawiam ks. Gerarda.

chcesz
chcesz

Ale w kosciolku chcesz miec cieplutko w zimie, zeby pan organista cos tam poprzygrywal, zeby na lebek z dachu nie kapalo, zeby swiatlo sie palilo aby sie nie potknac, itp itd. za darmo umarlo :)

Endriu Endriu

Pycha ,Chciwość i sekta O. Dyrektora…….. i jest jak jest….Paradoksalnie Prawdziwi Księża byli za komuny na Religię chodziło się do selekcji katechetycznych … a Księża pomagali i doradzali …….

Cookie Monster
Cookie Monster

Strach pomyśleć co będzie, gdy tendencja obejmie księży i przestaną przychodzić na mszę.

grzegorz
grzegorz

Też mam dosyć słuchania o polityce w kościele. U mnie w kościele proboszcz co chwile daje do zrozumienia o błędach partii rządzącej. Już tego słyszeć się nie da. Nie w tym celu wybieram się do kościoła, żeby słuchać takich głupot. Większość starszych księży to komuniści.

Ampuła
Ampuła

Godne podziwu, bo obecnie napierdalanka na “partię rządzącą”, która obsypuje polski kler złotem i płaszczy mu się u stóp, jest działaniem wywrotowym. Tak wywrotowy ksiądz zapracowuje sobie na wyklętość. Za 50 lat, żarliwe neokatechumenalnie grupki polskich katolików pochowane po jaskiniach, będą obierać takich księży za patronów i czcić ich figury darami z łojowych świec i jagnięcych kopytek.

grzegorz
grzegorz

Nic mądrego nie dodałeś swoim wywodem. Może w twojej parafii panują inne zasady, ale ja muszę na każdym kroku słyszeć ataki na obecny rząd. Oczywiście kościół ten atak dokonuje bardzo dyplomatycznie, ale każdy inteligentny człowiek potrafi zrozumieć jego przesłanie. Zresztą to samo idzie zaobserwować po listach biskupa, które są co jakiś czas odczytywane w ramach homilii.

Lucy Pher
Lucy Pher

@ grzegorz.Która to parafia.Ten ksiądz to nie stary komunista a członek PO

Poko
Poko

A to nie to samo?

Druga strona lustra
Druga strona lustra

POLACY ! LARUM GRAJĄ! Nie chodzicie do kościoła a tym samym otwieracie szeroko drzwi przed Islamem….Takiego bełkotu się spodziewałem ze strony Xenofoba i innych korników -ławkowców kościelnych.a tu nic.cisza.Spokój.Gdzie są wymienieni.W kolejce do specjalisty utknęli ? Do wód się udali.Cudu dla kolejnego swietego poszukują.Może cud fabrykują.A może tylko dywan przed kolędą trzepią.Albo trzepią; zwyczajnie .Tak ogólnie.Zanim się przyczepią.

tłumik tłumu
tłumik tłumu

Mam chodzić do kościoła z powodu strachu przed islamem? Co wiesz o islamie?

Xsenofob
Xsenofob

Skoro zostałem wywołany do tablicy:
1) Jako że NIE jestem katolikiem – trudno mi się odnieść do przyczyn spadku frekwencji w kościołach RK. Nie wiem czy przyczyną jest spadek pobożności, odwrócenie się od Boga, czy też faktycznie niezbyt budująca postawa kleru. Ale to to każdy sam będzie odpowiadał przed Bogiem za swoje życie, nie ksiądz.
2) Chodzenie, czy też niechodzenie do kościoła ma się nijak do relacji z Panem Bogiem.
W Biblii czytamy raczej o ludziach, którzy “chodzili z Bogiem” a nie chodzili do kościoła.
3) Natura nie znosi próżni – na zachodzie Europy, tam gdzie zanikło chrześcijaństwo, faktycznie wdziera się islam

Lolek
Lolek

Xsenofob znaczy się co? Ateiści i agnostycy przeszli na islam?

JD
JD

Na razie nie, ale wkrótce mogą nie mieć wyjścia.

Taki ktoś
Taki ktoś

,,3) Natura nie znosi próżni ” Ot cała zagadka.

Kata Len

Do kościoła idę dla siebie. Są msze lepsze i gorsze jak wszędzie różnie to bywa. Na tacę nie daję. Mam swoje własne przekonania, przecież nie trzeba się ze wszystkim zgadzać.

Janusz Borowicz

Bo ludziom za dobrze kolo tylkow jest,ale jak jest zle to trwoga do Boga..i taka jest prawda..

Andrzej Jerzyk

Uwielbiam emfazę w postaci sformułowania “i taka jest prawda”, dodanego na końcu wypowiedzi

Grzegorz Kokos Kokosiński

Bo ludzie maja dość kościelnej obłudy. Kler już dawno odjechał od rzeczywistości

Janusz Borowicz

Panie Jerzyk : a nie jest tak?

Janusz Borowicz

Panie Kokos,a kto Pana chrzcil??

Grzegorz Kokos Kokosiński

Ksiądz, ale nie za darmo

Grzegorz Kokos Kokosiński

A Bóg w kościele? Jezus urodził się w stajence, hmm spójrzmy na Licheń.

Malgorzata Kycia Procak

Co za głupie rozumowanie. To proszę sie przesiąść z samochodu na osiolka. …

Roman Kaszuba

Kościół należałoby już dawno temu zalegalizować..

Peggy Brown

Chyba zdelegalizować

E von D
E von D

Przyczyna nr 1) Książki trafiają pod strzechy
Przyczyna nr 2) Kościołem, jak każdą firmą, trzeba umieć zarządzać

Barbara Martyniak

Idąc do kościoła, nie musisz dawać na tace! Chyba, że wszyscy chodzicie do jakiegoś innego kościoła.. Najczęściej problem maja Ci co nie dają ,,na tace’’a maja najwiecej do powiedzenia.

Arletta Szymczak

Ja nie mam problemów z tacą. Nie chodzę do KK od prawie 30 lat z przyczyn nietacowych jak to ujmę :)

Barbara Martyniak

Arletta Szymczak chyba Pani nie zrozumiała o co mi chodzi. Pozdrawiam

Ja
Ja

Otóż to. Ja do kościoła chodzę i daję na tacę. A jak ktoś nie daje, to nie szkodzi. Ja i wielu innych opłacimy im wspomniane już wyżej wygody (światło, ogrzewanie, organista). Widocznie dla wielu te 2 do 20zł raz w tygodniu to zdzierstwo w biały dzień :)

Jan Siewierski

Trzymają ludzi w ciemnogrodzie

Maciek Lektor

W jakim ciemnogrodzie?

ja234
ja234

Ciemnogrodzie zabobonów, guseł i bzdur, które ludzie łykają jak pelikany.
I dlatego kler ma taką władzę nad “owieczkami”…

ta+z+sikornika
ta+z+sikornika

Bardzo lubię chodzić do katedry – tam jest cudowny nastroj ,wspaniali księża , zwięzłe mądre kazania. Natomiast kazania na sikorniku są za dlugie i często nudne (szczegolnie proboszcza) . Co ciekawe, na Trynku i rejon katedry, księża nie zbierają pieniędzy po kolędzie – wierni przynoszą na Mszę za wiernych. NATOMIAST NA SIKORNIKU ZBIERAJĄ. Co plebania to inna zasada…

Adi
Adi

Kler się łudzi, że zamknięcie sklepów w niedzielę zmieni sytuację.

Mirosław Makar

TACA UPADŁA !!!

Maciek Lektor

Aż dziw bierze jak to czytam. Będąc co tydzień na mszy, mam wrażenie, że ludzi jest więcej.

prawda jest inna
prawda jest inna

Artykuł jest dosyć dziwny i ma nierealne przełożenie na rzeczywistość. Jak przychodzę do mojego kościoła na 10 minut przed rozpoczynająca się msza to niestety nigdy nie mogę liczyć na miejsce siedzące z powodu tak dużej ilości ludzi. Nie wiem, gdzie niby wyludniają się parafianie, ale raczej nie ma to miejsce w Polsce. Bardziej uważam, że takie tendencje mają miejsce na zachodzie Europy. Ko chodzi do kościoła, a przynajmniej do mojej parafii to potwierdzi moje zdanie, Niedowiarków i ateistów co nie wierzą to zapraszam przekonać się samemu.

Ampuła
Ampuła

Tendencja “wyludniania się parafian” na zachodzie Europy to przeszłość. Teraz handluje się tam pustymi klocami kościołów katolickich jak każdą inną zabudową. 10.000 kato kloców w Polsce to będzie piękny kawał rynku nieruchomości. Kler już o nim marzy…

Urko
Urko

Nie wiem jak Ampuła , ale ja już “pędza, leca nic nie widza ” :-)

Połowa korby.
Połowa korby.

“Jak przychodzę do mojego kościoła na 10 minut przed rozpoczynająca się msza to niestety nigdy nie mogę liczyć na miejsce siedzące z powodu tak dużej ilości ludzi. ”

Zawsze możesz walnąć krzyżem przed ołtarzem. Potem parę razy głową o posadzkę i powinno ci minąć .

ja234
ja234

A to pech…ludziom nie podoba się politykowanie kleru, sprzyjanie pisiorom, zakaz handlu w niedzielę.

Adrian Bukowski

W marketach się modlą.