Marina Abramović i jej twórczość tematem wykładu w Willi Caro. To ostatnie spotkanie w tym sezonie

Gdzie kończy się performance, a zaczyna życie? A może jedno jest z drugim tożsame? Poznajcie bliżej Marinę Abramović – bohaterkę ostatniego w tym sezonie wykładu z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”. Muzeum w Gliwicach zaprasza w piątek, 14 czerwca.

 
Dla jednych – synonim performance’u, ikona sztuki konceptualnej, artystka, która poprzez twórczość bezwzględnie poddaje swoje ciało i umysł licznym transformacjom. Dla innych – skandalistka, cyniczna prowokatorka, mistrzyni autopromocji, niebezpiecznie flirtująca ze światem popkultury. Marina Abramović, serbska twórczyni intermedialna, to postać niejednoznaczna, nieustannie rzucająca wyzwanie publiczności.

W swoich pracach wraca do mroku własnego dzieciństwa, osobistych perturbacji i odkryć, ale porusza też uniwersalną tematykę wojny, przemocy czy cielesności.

Przekracza społeczne granice, dotyka niewygodnych emocji, ale przede wszystkim uważa, że jej rolą jako artystki jest zabieranie widzów w pełną niepokojów podróż do miejsca, gdzie będą mogli uwolnić się od wszystkiego, co ich ogranicza. Tylko czy aby na pewno jesteśmy gotowi, by do niego dotrzeć? O Marinie Abramowić tradycyjnie opowie historyczka sztuki Marta Witoń-Jankowska.

Wykład rozpocznie się o godzinie 17:00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A) i odbędzie się w ramach cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, podczas którego uczestnicy skupiają się nie tylko na tym, co mieści rama obrazu, ale wychodzą także poza nią i z bliska przyglądają się tym, którzy tworzą – artystom.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].

(żms)/UM Gliwice(Muzeum/bb)