Meble pokojowe do różnych wnętrz. Jak urządzić konkretne pomieszczenia?

Odpowiednia aranżacja mebli odmieni oblicze każdego pomieszczenia niezależnie od jego wielkości. Zanim odwiedzisz lokalny lub internetowy sklep meblowy – sprawdź, jakie sztuczki możesz zastosować w swoim salonie, sypialni czy jadalni, aby nadać im nowy wygląd. 

 

Meble w salonie: zaplanuj punkt centralny

Jeśli nie masz pewności, jak rozmieścić meble w salonie, zacznij od wyznaczenia miejsca do siedzenia, z którego roztaczać się będzie dobry widok na resztę pomieszczenia czy też np. na rząd okien. Jeśli nie możesz się zdecydować między ustawieniem mebli wokół kominka, a wokół telewizora, wybierz jedno i drugie – zamontuj telewizor… nad kominkiem.

Jeśli w Twoim domu nie ma wolnych ścian i umieszczonego centralnie kominka, ustaw meble do siedzenia na środku pokoju. Skieruj krzesła i sofę do siebie, aby zachęcić do rozmowy. W wyznaczonym tak centralnym punkcie koniecznie postaw stolik do kawy. Obuduj go dodatkowymi siedziskami i szafkami do przechowywania, rozmieszczonymi wzdłuż ścian. Pamiętaj o funkcjonalności – sofa czy narożnik z funkcją rozkładania to zawsze trafiony wybór.

Wprowadź też do salonu trochę życia – i to dosłownie! Zastanów się nad aranżacją roślinną. Zieleń pasuje do wszystkich wnętrz – tradycyjnych, nowoczesnych czy loftowych. Zaplanuj miejsce na kwietniki drewniane w Twoim salonie i ciesz się bliższym kontaktem z naturą.

Meble do pokoju rodzinnego: zaplanuj dużo miejsca do przechowywania

Pokój rodzinny – jeśli taki znajduje się w Twoim domu – to często miejsce służące do przechowywania, więc musisz pamiętać zawsze o miejscu na szafki, szuflady i „strefę bałaganu”. Rozważ wolnostojące elementy w mniejszym pokoju i wbudowane w ściany w większym. Pokój rodziny to też świetne miejsce na różnego rodzaju multimedialne rozrywki – telewizor czy konsolę do gier. Wszystkie Twoje wymarzone meble mogą się znaleźć właśnie tu.

Planowanie kuchni

Rozważając różne pomysły na projekt i układ kuchni, pomyśl o następujących kwestiach, aby uzyskać wyraźniejszą wizję Twojego przyszłego projektu:

  • Jak korzystasz z kuchni? Układ kuchni powinien być tak zaprojektowany, aby idealnie pasował do Twojego stylu życia.
  • Czy jest to przestrzeń na planie otwartym? W pierwszej kolejności skup się na układzie roboczej części kuchni, ale także na jej relacji ze stołem jadalnym lub – w otwartej kuchni – ze strefą jadalnianą.
  • Nie zapomnij o trójkącie roboczym. Aby zaplanować przestrzeń do przygotowywania i gotowania, skorzystaj z koncepcji trójkąta roboczego w kuchni. Trzy punkty to lodówka, zlew i płyta grzewcza z wyobrażonymi liniami między nimi, które tworzą kształt trójkąta. Te trzy punkty powinny znajdować się wystarczająco blisko siebie, aby przygotowywanie posiłków było efektywne, ale każde stanowisko do pracy powinno też być przestronne i wygodne.
  • W jakim stylu ma znajdować się kuchnia? Czy chcesz, aby pasowała ona do stylu lub okresu, z którego pochodzi Twój dom, czy przeciwnie – kontrastowała z nim? Była dopasowana do wystroju pozostałych pomieszczeń, czy wyróżniała się? Jaka będzie kolorystyka Twojej przyszłej kuchni?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci wybrać odpowiednie meble kuchenne.

Wymarzone meble do jadalni

Zastanów się, w jaki sposób korzystasz z jadalni, aby określić, czego potrzebujesz. Czy często jecie posiłki rodzinne, czy raczej serwujecie codzienny „szwedzki stół”? Dokonaj wyboru mebli, które odpowiadają Twoim potrzebom i umieść je w układzie odpowiednim do pokoju. Jeśli na przykład wolisz serwowanie w formie bufetu, konieczne jest ustawienie mebli do jadalni z dużą ilością miejsca na spacery między krzesłami a stołem bufetowym.

Jaki stół wybrać do jadalni? Okrągłe stoły pozwalają gościom dobrze widzieć wszystkich przy stole i nadają się do ciasnych jadalni lub kwadratowych pomieszczeń. Stoły prostokątne ograniczają liczbę miejsc siedzących, ale dobrze sprawdzają się w prostokątnych jadalniach i są dostępne w różnych długościach i szerokościach. Owalne stoły z dodanymi liśćmi dobrze sprawdzają się do każdego wnętrza i zapewniają elastyczność, dostosowując się do małych lub dużych spotkań.

Meble do sypialni

Planując aranżację mebli w sypialni, weź pod uwagę wielkość swojego łóżka. Pozostaw co najmniej pół metra z każdej strony, aby zapewnić miejsce na swobodne poruszanie się. Unikaj umieszczania łóżka w odległości metra od drzwi – w przeciwnym razie łóżko staje się przeszkodą. Możliwe jest użycie większego łóżka podczas aranżacji małej sypialni, jeśli nie potrzebujesz dużo mebli do przechowywania. Wybór mebli do sypialni powinien ograniczać się do najważniejszych i niezbędnych elementów – sypialnia to Twoja przestrzeń do odpoczynku i medytacji, nie powinna więc być zagracona.

Ogród

Ogród to co prawda nie przestrzeń zamkniętą (zazwyczaj), jednak również należy go odpowiednio zaaranżować i dostawić odpowiednie meble. Jeśli chodzi o przestrzeń do jedzenia, siedzenia i odpoczywania, wybierz najlepiej wygodne i estetyczne meble rattanowe lub technorattanowe. Pamiętaj, że każdy element wystroju ogrodu wpływa na jego wygląd i funkcjonalność. Dotyczy to też np. kwietników, parasoli czy budy dla psa, a także innych drobnych elementów. Z pewnością nie chcesz, by w Twoim domu panował nieporządek – zastosuj tę samą zasadę w aranżacji swojego ogrodu!

(materiał partnera)