Medal Honorowy “Zasłużony dla Gliwic” ustanowiony. Można go przyznać również pośmiertnie


Rada Miasta ustanowiła na ostatniej sesji (30 maja) Medal Honorowy Zasłużony dla Gliwic. To wyróżnienie będzie przyznawane osobom, organizacjom czy instytucjom, które szczególnie się zasłużyły działając na rzecz miasta.

Medal Honorowy Zasłużony dla Gliwic ma stanowić nagrodę za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej realizowanej z korzyścią dla Gliwic.

Mogą być nim wyróżnieni obywatele polscy lub cudzoziemcy, polskie lub zagraniczne jednostki samorządu terytorialnego, organizacje społeczne i zawodowe, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.


Odznaczenie będzie przyznawane na wniosek Prezydenta Miasta Gliwice, Przewodniczącego Rady Miasta Gliwice, komisji stałych Rady Miasta Gliwice lub grupy co najmniej 7 radnych.

W uzasadnionych przypadkach medal może zostać przyznany jako wyróżnienie pośmiertne.

Decyzję o nadaniu tego prestiżowego wyróżnienia będą podejmować radni, po zasięgnięciu opinii Kolegium Medalu Honorowego Zasłużony dla Gliwic. W jego skład wchodzą: prezydent Gliwic, Przewodniczący Rady Miasta, trzej przedstawiciele prezydenta Gliwic, a także przewodniczący stałych komisji Rady Miasta.

Autorem projektu medalu jest prof. Krzysztof Nitsch, wybitny gliwicki rzeźbiarz i medalier, Honorowy Obywatel Miasta Gliwice.

(żms)/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ostatni Sprawiedliwy

Na ten medal zasługują (w większości) wszyscy mieszkańcy Gliwic. To z naszych pieniędzy utrzymywane jest miasto.

Odwracając sytuację, można ustanowić “wilczy bilet”, dla osób które przyczyniają się do degradacji miasta.
Mam parę swoich typów.

KK

Me too.

LOL

Ciekawie brzmią te pochwały i zarzuty w kontekście “atrakcji architektoniczno-rozrywkowo-religijnej” na terenie parafii w Sośnicy.

LOL

Jak Frankiewicz rozdaje nie swoje klerowi, to jest dobry czy degradujący miasto? Może należą się mu dwa medale? :)

Bonowentura

Jestem przekonany, że jeden z pierwszych medali otrzyma mężczyzna w sukience. Skromny, ociekający złotem grubas.

KK

A z tych pośmiertnych to też wiadomo kto dostanie.

rąsia rąsię

Ciekawostka: w 2017 część radnych była bardzo krytyczna co do formy medalu, jak i formy jego wprowadzenia pod obrady, o formie wyboru autora nie wspominając. Link:

https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/projekt-kiepskiej-jakosci-ubolewam-ze-nie-rozpisano-konkursu-medal-w-ogniu-krytyki/

Po niespełna dwóch latach, PYK! i już jest cacy… ŻENADA

co za dużo...

Faktycznie wychodzi na to, że najpierw był medal a dopiero później ideologia. Jeśli ideologia nie pasuje do medalu tym gorzej dla ideologii. Poleżał, uleżał się aż miasto “dojrzało” do tego projektu. Nie odwrotnie. Podobnie jak inne kwestie. Chciane tramwaje, niechciane hale, zabytkowe wille lipy, wieża ciśnień, poldery,… Takie “projekty” leżą i cuchną aż ten smród koniec końców i tak się rozleje. Bo głos jedyny i ostatni ma kto? Urzędnik.

Lin

“Przyszłość jest tu.”
A gdzie jest teraźniejszość ja się pytam?!!!

Ostatni Sprawiedliwy

@Lin. Komunizm w pełnej krasie. Dążenie do wyimaginowanego, idealnego celu. Rzeczywistość jaka jest każdy widzi.
Ile osób patrzy się na Gliwice z pryzmatu przeszłości? Z sentymentu śledzą co się dzieje w mieście, siedząc setki czy nawet tysiące kilometrów stąd.

KK

Brakuje mi na awersie medalu wizerunku “PANA, WÓJTA I PLEBANA” a na rewersie składowiska śmieci.

krzysztof

pierś do przodu frankiewicz sam nadzasz sobie medal , będziesz jak tow.Breżniew

Właśnie leci kabarecik

Autorem czego w Gliwicach (co ma jakiś aspekt artystyczny) w ciągu ostatnich 25 lat był ktoś inny niż prof. Krzysztof Nitsch, “wybitny gliwicki rzeźbiarz i medalier, Honorowy Obywatel Miasta Gliwice”??? Bo ja mam wrażenie graniczące z pewnością, że nikt, a “wybitny rzeźbiarz i medalier” swoją wybitność wyrzeźbił wyłącznie dzięki znajomościom w UM. Równie wybitne jak sam artysta są jego “interaktywne” rzeźby, które od lat nie działają, ale mniejsza o to. Są dobrze zapłacone, bo od dekad płaci podatnik, który nawet gdyby sobie życzył, żeby jednak działały, to może sobie tylko pomarzyć. Czy “jego wybitność” zostanie uhonorowana medalem swojego autorstwa jako… Czytaj więcej »

gmG

No nie! hairless vagina przed biblioteką jest świetna

LOL

Dodajmy “jej” koronę. Dewoci “poczują się obrażeni”, zrobi się “skandal” i Episkopat wraz z Ordo Iuris będą mieć czym przykryć pedofilię w kościele.

co za dużo...

Ten pusty slogan “przyszłość jest tu”, jest równie oklepany, infantylny i denerwujący, co powtarzane w kółko przez auteczko wstawki o wioseczce na wstecznym, glajwickich suwerenach i pislandzie. Bez klasy i polotu. Współczuję autorowi, bo co miał zrobić, gdy zamawiający sobie życzył? Klient nasz pan.

silverariel

Nie trudno działać na rzecz miasta za pieniądze, to po prostu praca. Ale działać i nic nie pobierać za to – prosta droga do medalu:)

Imiu

Wódz już idzie po ten medalion ale nie chce ale weźmie.

ja234

Medal honorowy klepnęli,ale bonifikaty dla mieszkańców uchwalić to nie łaska.Urzędasy jak zwykle okoniem dla mieszkańców.(12:07+56)

hanba

to sie nalezy od zaraz tej zarazie frankowej za udzielenie bonifikaty szkoda slow