Miał być Focus, jest betonowa pustynia. Pusty plac w centrum Gliwic jeszcze długo postraszy

Mijają dokładnie dwa lata od kiedy działkę, pod centrum handlowe Focus Mall przejęła firma ProLogis. Mimo usilnych starań, obecny właściciel bezskutecznie próbuje sprzedać atrakcyjny grunt w ścisłym centrum Gliwic.

Zakupem terenu nie są zainteresowani ani potencjalni inwestorzy, ani miasto.

Na sporej działce miała powstać galeria handlowa Focus Mall z około 200 sklepami, Multikinem na osiem sal, delikatesami Alma, Saturnem, Empikiem, częścią restauracyjną oraz parkingiem na ponad tysiąc samochodów. Pierwotny inwestor, firma Parkridge Retail, wykupił teren od Skarbu Państwa. Przygotowując się do inwestycji wartej 600 mln zł, wyburzono stare budynki oraz wylano beton na działce. Podpisano również umowę na budowę obiektu z Mostostalem Warszawa. W sumie, według szacunków, niedoszły inwestor wydał około 100 mln zł i planował zainwestowanie kolejnych 500 mln zł.

REKLAMA

Według wstępnych założeń, obiekt o powierzchni 135 tysięcy m kw. miał zostać otwarty w 2010 roku.

Termin rozpoczęcia prac wielokrotnie przekładano, tłumacząc się impasem towarzyszącym Drogowej Trasie Średnicowej.

W końcu, dwa lata temu inwestor ogłosił upadłość, a grunt pomiędzy ulicami Piwną, Mitręgi i Jagiellońską przejęła firma ProLogis. Obecny właściciel wyklucza przeprowadzenie jakiejkolwiek inwestycji na działce i praktycznie od początku próbuje pozbyć się terenu, na którym dawniej znajdowała się Huta Gliwice.

– Ze względu na profil działalności naszej firmy ? budowa i zarządzanie budynkami przemysłowo-dystrybucyjnymi – nie planujemy zagospodarowania tego terenu zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli poprzez wybudowanie centrum handlowego. Władze miasta nie były i nie są zainteresowane zakupem tego terenu – informuje nas Marta Tęsiorowska, wiceprezydent ds. marketingu i komunikacji w firmie ProLogis.

O tym, że miasto nie planuje zakupu okazałego terenu mogą świadczyć także usilne próby sprzedaży budynku dawnej dyrekcji Huty Gliwice, położonego w sąsiedztwie niedoszłego Focus Mall. Gdyby miasto rozważało zakup terenu, sprzedaż okazałego obiektu byłaby po prostu bezsensowna.

Przedstawiciele firmy ProLogis wspominali o negocjacjach prowadzonych z ewentualnymi nabywcami działki, jednak nie zakończyły się one sukcesem.

– Od momentu przejęcia działki przy ulicy Piwnej, należącej wcześniej do spółki Parkridge, staramy się przede wszystkim zabezpieczyć jej wartość deweloperską i doprowadzić do sprzedaży. Dokładamy wszelkich starań by jak najszybciej znaleźć inwestora, który będzie zainteresowany nabyciem nieruchomości i realizacją zaplanowanej na niej inwestycji. Stale podejmujemy działania w tym zakresie, ponieważ zależy nam na szybkiej sprzedaży tej nieruchomości ? zapewnia Marta Tęsiorowska.

Jak widać wszystko zależy od determinacji firmy ProLogis w znalezieniu kupca.

Do czasu aż nie znajdzie się nowy inwestor, mieszkańcy długo będą skazani na widok nieatrakcyjnego betonowego placu w samym centrum Gliwic.

(mpp)

REKLAMA