Miasto Gliwice dostarczy mieszkańcom węgiel w preferencyjnej cenie. Są dwa warunki, które należy spełnić

Samorząd Gliwic przystąpi jednak do rządowego programu sprzedaży węgla. Mieszkańcy odbiorą opał ze składu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem. To zmiana podejścia władz miasta do tej kwestii.

 
Gdy pytaliśmy o to po raz pierwszy, kiedy tylko pojawiły się pierwsze doniesienia na ten temat, rzecznik prezydenta określił tę ideę jako absurdalną. Na terenie Gliwic funkcjonuje bowiem państwowa firma zajmująca się sprzedażą węgla – KWK Sośnia działająca w ramach Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Państwowy podmiot ma w tej dziedzinie dziesiątki lat doświadczeń oraz pracowników i niezbędną infrastrukturę – informował nas na gorąco, krótko po konferencji prasowej ministra Sasina, Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic. 3 października br. strona rządowa obwieściła mediom, że dystrybucją surowców mają zająć się JST.

Gliwicki samorząd ostatecznie zajmie się dystrybucją węgla, ale za pośrednictwem składów węgla

Ustawa węglowa wchodzi w życie – poinformowało niedawno Ministerstwo Aktywów Państwowych. Zgodnie z zawartymi tam przepisami gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Do 8 listopada samorządy miały zamieścić w swoim BIP informację, że zamierzają kupić węgiel dla gospodarstw domowych. W tym celu powinny wypełnić odpowiedni formularz, a następnie czekać na kontakt od spółki zajmującej się surowcami.

Miasto otrzymało od Polskiej Grupy Górniczej S.A. propozycję zawarcia umowy zakupu i dystrybucji węgla. Oczekujemy obecnie na komplet dokumentów, które ma przekazać PGG. Po ich otrzymaniu konieczne będzie jeszcze zawarcie umowy ze składem opału, który zajmie się dostarczaniem węgla mieszkańcom – przekazał we wtorek rzecznik prezydenta Gliwic.

O szczegółach, czyli dacie rozpoczęcia sprzedaży opału i miejscu, w którym będzie można składać wnioski oraz kupić węgiel w preferencyjnej cenie, miasto będzie informować po zakończeniu wszystkich formalności.

– Zależało nam na tym, żeby mieszkańcy Gliwic, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zakupu węgla, mieli taką możliwość. Od początku jednak byliśmy zdania, że firmy, które od lat zajmują się sprzedażą węgla zrobią to zdecydowanie lepiej niż urzędnicy czy na przykład pracownicy wodociągów. Jeszcze na etapie prac nad ustawą zwracałem się w tej sprawie do prezesa Polskiej Grupy Górniczej – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

W wyniku rozmów przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej ze śląskimi samorządowcami ustalono, że zgłoszą się one do programu i zajmą formalnościami (wnioski i opłaty), natomiast składowaniem i dystrybucją węgla zajmować się będą składy, którym PGG nadała status „kwalifikowanych dostawców węgla”.

Uwaga! Węgla w preferencyjnej cenie nie będą mogły nabyć osoby, które już kupiły w tym roku opał w cenie 2 tys. zł za tonę lub niższej.

Węgiel będą mogły kupić:

  • osoby uprawnione do otrzymania dodatku węglowego;
  • osoby, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazały piec na węgiel jako główne źródło ogrzewania.

W Gliwicach wniosek o dodatek węglowy złożyło ponad 5 tys. osób. Dla porównania – ponad 49 tys. gospodarstw domowych jest podłączonych do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Miasto przez wiele lat prowadziło politykę likwidacji kotłów węglowych w budynkach komunalnych oraz umożliwiło kilkunastu tysiącom mieszkańców skorzystanie z programów dotacyjnych na wymianę źródła ciepła na ekologiczne (gaz, pompy ciepła i inne).

(żms)/UM Gliwice
fot. zdjęcie poglądowe

19 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
09/11/2022 14:07

Jak słyszę tych odrealnionych głupków którzy mówią „tani węgiel” za 2 tys. zł., to zastanawiam się czy oni wiedzą jakie ludzie mają dochody i jakie wydatki związane z postępującą inflacją? Zastanawiam się także jakiej jakości będzie ten „tani węgiel”?

Oburzony
09/11/2022 20:45
W odpowiedzi na  Jan

Widać że piszesz to złośliwie i nie potrafisz zrozumieć w czym rzecz.Węgiel sprzedawany przez samorząd kosztuje 1700 do 1800/t.Przeciętny użytkownik zużywa ok.3t i dostaje dotację 3000zł.To tona węgla kosztuje go max 800zł nawet taniej niż w zeszłym roku.

Kamil
10/11/2022 07:24
W odpowiedzi na  Oburzony

Chłopie ale ludzie tych pieniędzy już nie mają bo kupili wegiel za 3400 za tonę ja dawali tom kasę więc oczym ty gadasz sam kupywalem za 3600 że składu bo pali się już od miesiąca w piecach ja zużywam 5 ton więc gdzie tu logika co tydzień inne zmiany jeba.. PiS

Perez
11/11/2022 12:44
W odpowiedzi na  Oburzony

Oburzony…..no, logike masz absurdalna.

stary dziad w eterze
09/11/2022 11:31

Ciekawe czy chodzi o węgiel, czy też jakieś importowane kolumbijskie muły poflotacyjne.

DD
10/11/2022 20:18
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Wymieszają jedno z drugim i znowu manipulanci zarobią. Taką jakość sprzedała mi KWK Sośnica w 2019 roku. na 4 tony węgla było 14 wiader cynkowych mułu. Komisja stwierdziła, że ta ilość mieści się w granicach normy. Psychopaci zawsze mają wcześniej przygotowane zatwierdzone prawnie złodziejstwo.

Tomek
10/11/2022 07:36

Obecnie tona węgla na składzie to około 3600 jest to drogo i wszyscy narzekają ja zresztą też i chyba nic w tym dziwnego.Samorzady mają zorganizować sprzedaż węgla za cenę poniżej 2 tysi.no to biorąc pod uwagę że wszystko drożeje to cena węgla będzie powiedzmy do przyjęcia,więc nie rozumiem narzekania,

Adam
10/11/2022 19:27

Trzeba się zaszczepić na Covid

Odrowąż
09/11/2022 09:43

komisarza się wystraszyli buta trochę zmalała

Ryszard
12/11/2022 17:21

Fajnie że ktoś poniżej wytłumaczył tym cyborgomod budki że węgiel może być tani ale że kopalnia jest na Gliwicach i nie można to załatwić to chore na karczmy i popijawy to chodzą na grube

Oburzony
09/11/2022 20:37

Co za wredny pomysł.Prywatny skład węglowy dołoży swoją marżę i mieszkaniec nie dostanie węgla poniżej 2tys./t.!!!Gdyby urząd miejski sprzedawał poprzez swoją spółkę to węgiel mógłby kosztować znacznie taniej,nawet 1600/t.Dlaczego wciąż UM działa na szkodę mieszkańców?Przypomnę tylko wykup mieszkań bez bonifikaty,drastyczne podwyżki śmieci,drastyczne podwyżki za parkowanie.Skandaliczne jest marnotrawstwo energii elektr.ulice codziennie rano gdy jest już jasno są oświetlone latarniami.Marnotrawi się energię na orlikach np.przy ul.Jasnej rozświetlone boisko od zmierzchu do godz 22.W dobie kryzysu należałoby zrezygnować z zabawy wieczorami.Niech się bawią dzieciaki od świtu do zmierzchu

stary dziad w eterze
10/11/2022 16:39
W odpowiedzi na  Oburzony

Gdyby samorząd sprzedawał przez państwową spółkę to ten węgiel kosztowałby 2x tyle. Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że rząd dopłacając 3000zł do węgla jednocześnie komuś innemu musi zabrać 5000zł?

PiSoinflacja
09/11/2022 14:27

To za 500+ nie można już kupić tony węgla ?

Urko
09/11/2022 16:48
W odpowiedzi na  PiSoinflacja

Jeżeli dobrze policzyłem, to pod koniec 2023 r. za 500 + każda panna przed 25-tką będzie mogła kupić 1/2 litra taniej wódy i paczkę tanich fajek.

PiSoinflacja
09/11/2022 19:40
W odpowiedzi na  Urko

Stąd twierdzenie Prezesa Tysiąclecia, że panny piją zamiast robić dzieci.

stary dziad w eterze
10/11/2022 16:40
W odpowiedzi na  PiSoinflacja

Łącząc tą wypowiedź z wypoiwedzią pisowskiego „dziennikarza” Ziemkiewicza o wykorzystywaniu pijanych kobiet to wiadomo, co jest najlepszą metodą antykoncepcji.

PiSoinflacja
19/11/2022 13:30
W odpowiedzi na  stary dziad w eterze

Akurat „pisowski” dziennikarz Ziemkiewicz krytykuje równo PiS z góry na dół i od lewa do prawa a najbardziej na szkodę swojej partii działa jej Prezes Tysiąclecia.

Ampuła
09/11/2022 11:37

Cena opału ustalona przez rząd, reglamentacja wyznaczona co do kilograma, warunki otrzymania asygnaty ustawowo obwarowane. To doświadczenie PiSocjalizmu katolickiego na pewno znacząco usprawni przyszłe kształtowanie urzędowych cen, systemu reglamentacji i druku asygnat na auta elektryczne, produkty z elektrowni atomowej i noclegi w Pałacu Saskim.

KRYSTYNA
20/11/2022 06:19
W odpowiedzi na  Ampuła

CHCEMY CHLEBA NA KARTKI !