Miasto modernizuje infrastrukturę sportową. W planach na 2024 rok są kolejne przedsięwzięcia

Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Gliwice sukcesywnie modernizują i rozbudowują infrastrukturę sportową dla dzieci,  młodzieży i wszystkich amatorów rekreacji. Budowa nowoczesnej hali sportowej, toru rowerowego typu pumptrack, boisk do gry w siatkówkę plażową, streetball czy teqball  – to tylko niektóre z ostatnich działań miasta w tym zakresie. W 2023 roku zrealizowano wiele takich inwestycji, a w planach na 2024 rok są kolejne przedsięwzięcia, m.in. boiska do gry w pickleball na Sikorniku czy parku trampolin w Sośnicy.

 
Nowe obiekty sportowe zostały sfinansowane w minionym roku ze środków miejskich m.in. w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich znalazły się: ogrodzone boisko do gry w teqball na skwerze 700-lecia Ligoty Zabrskiej i ogrodzone boisko do siatkówki plażowej przy ul. Niezapominajki w Wilczym Gardle, tor rowerowy typu pumptrack przy ul. Wielkiej Niedźwiedzicy na osiedlu Kopernika, boisko do streetballa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Przedwiośnie w Sośnicy oraz  siłownia zewnętrzna na placu zabaw przy ul. Bekasa i Pliszki na Sikorniku, gdzie dokończona została także budowa pełnowymiarowych boisk do gry w piłkę nożną i ręczną plażową.

Boisko do siatkówki plażowej przy ul. Niezapominajki, fot. MZUK

Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Miasto unowocześnia także istniejące obiekty sportowe i rekreacyjne. W 2023 roku wymieniono np. sztuczną nawierzchnię i oświetlenie boiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Sikornik 34, modernizację przeszły również: basen w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 przy ul. Wrzosowej w Łabędach (modernizacja rynny basenowej) oraz Lodowisko „Tafla” przy ul. Akademickiej w dzielnicy Politechnika (kompleksowa modernizacja układu chłodniczego). Uzupełniona została także infrastruktura sportowa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Syriusza w dzielnicy Kopernik (powstały nowe kabiny natryskowe, wybudowano schody terenowe prowadzące do bieżni rozgrzewkowej i nowe podjazdy z kostki, wykonano odwodnienie terenu).

Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Łączny koszt inwestycji zrealizowanych w 2023 roku wyniósł ponad 6,5 mln zł.

W 2024 roku zrealizowano pierwszą dużą inwestycję

Hala sportowa przy FILOMACIE, fot. G. Ożga /UM w Gliwicach

Jednym z zadań zrealizowanych przez miasto w pierwszym kwartale bieżącego roku była budowa otwartej 11 marca hali sportowej przy Zespole Oświatowym FILOMATA przy ul. Bojkowskiej 20A. Dzięki wspólnej inwestycji miasta i prywatnej placówki z nowego obiektu o powierzchni niemal 650 m² – mogącego pomieścić nawet 280 osób, z zapleczem szatniowo-sanitarnym, miejscem na ściankę wspinaczkową, niezbędnym wyposażeniem sportowym, windą przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ogrzewanego ekologiczną pompą ciepła – skorzystają nie tylko uczniowie szkoły, ale także gliwickie organizacje i stowarzyszenia sportowe, które będą mogły organizować w niej popołudniowe i weekendowe zajęcia. Zmieniło się także otoczenie budynku – powstały chodniki, podjazdy i miejsca postojowe, nasadzono 35 drzew, pojawiło się też nowe ogrodzenie, automatyczne szlabany czy stojaki na rowery. Łączny wkład finansowy miasta w ramach inwestycji wyniósł ponad 8,5 mln zł. Natomiast szkoła przygotowała i sfinansowała dokumentację projektową oraz dotyczącą zmiany źródła ciepła z kotła elektrycznego na pompę ciepła, a także uczestniczyła w rozwiązywaniu problemów na budowie.

Do realizacji zaplanowano kolejne inwestycje

Baza sportowa w Gliwicach wciąż będzie się rozwijać. W planach miasta na ten rok są kolejne inwestycje, w tym wskazane przez mieszkańców w procedurach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego lub Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. W ramach GBO miasto sfinansuje budowę boiska do gry w pickleball (połączenie badmintona, tenisa ziemnego i stołowego) przy Szkole Podstawowej nr 41 przy ul. Kormoranów na Sikorniku, budowę parku street workout przy ul. Rolników w Bojkowie czy budowę parku trampolin przy ul. Wielickiej w Sośnicy. Przedsięwzięcia przewidziane w ramach GIL to m.in. budowa pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą w rejonie ul. Wiślanej w Sośnicy.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych zajmie się natomiast montażem urządzenia zabawowego oraz urządzenia do street workoutu na nowym skwerze przy skrzyżowaniu ulic Ciesielskiej i Tokarskiej w Ostropie.

Miasto planuje także kolejne modernizacje istniejących obiektów sportowych, m.in. sali gimnastycznej z zapleczem w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Chorzowskiej w dzielnicy Baildona oraz sali sportowej w Zespole Szkół Łączności przy ul. Warszawskiej w Szobiszowicach. Trwa również przetarg na uzupełnienie infrastruktury sportowej (dostawę wiat dla zawodników rezerwowych oraz małej zadaszonej trybuny) przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Syriusza na osiedlu Kopernika.
Do końca bieżącego roku przewidziane jest także m.in. wyposażenie strzelnicy wraz z modernizacją istniejących pomieszczeń w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kozielskiej – na zadanie pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości ponad 2 mln zł. Miasto chce starać się również o środki zewnętrzne na budowę sali szermierczej przy ul. Warszawskiej. Wstępny koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 7,5 mln zł. (ml)

Publikacja: Miasto Gliwice