Miasto widziane oczami artystów. Zbliżają się XVII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

fot. Muzeum w Gliwicach

Jak na Gliwice patrzyli artyści – literaci, malarze, fotograficy? 21 i 22 września będzie okazja by spojrzeć na nasze miasto przez pryzmat sztuk – rozpoczynają się Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to będzie prawdziwa przygoda ze sztuką. Muzeum w Gliwicach we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy” przygotowało bardzo zróżnicowany program.

Będzie mowa o architekturze, filmie, fotografii, literaturze, malarstwie, muzyce i rzeźbie.

Z pewnością warto wybrać się na spacer śladami gliwickiej secesji. 22 września poprowadzi go Małgorzata Malanowicz. Trasa rozpocznie się przy Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), a zakończy przy ul. Krzywej. Ci, którzy od architektury wolą sztukę filmową, mogą 21 września pospacerować po mieście w poszukiwaniu starych kin.


Dla wielbicieli gier terenowych na 21 września zaplanowano grę „Rzeźby i pomniki”, a na 22 września „Fotograficzne atelier”. Start i zakończenie obu gier przy Willi Caro. Zabawa zajmie około godzinę i można się do niej włączyć w sobotę i niedzielę między godzinami 9:30 a 15:30. Miłośnicy słowa pisanego powinni natomiast stawić się 21 albo 22 września przy Palmiarni w parku Chopina, skąd Małgorzata Makowska zabierze uczestników w trasę „Gliwice oczami literatów”.

Ernest Knippel był niemieckim grafikiem i rysownikiem, który w XIX wieku przedstawiał górnośląskie pejzaże przemysłowe.

Jego litografie zestawione ze współczesnymi obrazami będzie można obejrzeć w Willi Caro. Wielką atrakcją GDDK będzie wycieczka śladami organów renomowanej firmy Rieger. Instrumenty w kościołach pw. Ducha Świętego w Ostropie, Narodzenia NMP w Bojkowie i św. Józefa w Ligocie Zabrskiej zaprezentuje prof. Julian Gembalski, znakomity muzyk i wykładowca akademicki.

Pełen program Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest dostępny tu: PROGRAM – XVII_Gliwickie_Dni_Dziedzictwa_Kulturowego. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Na wycieczki autokarowe obowiązują bezpłatne bilety – do pobrania od 17 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3).

(żms)/UM(mm)
fot. Muzeum w Gliwicach