Miasto wprowadza Kartę Mieszkańca. Zniżki obejmą osoby zameldowane w Gliwicach

Jeszcze w tym roku powinna zostać uruchomiona Gliwicka Karta Mieszkańca. To system zniżek i przywilejów dla osób zameldowanych w Gliwicach.

 
Przedsięwzięcie znalazło się w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Gliwice przyjętej przez radnych na ostatniej sesji Rady Miasta. Trzyletni koszt wprowadzenia i obsługi karty oszacowano na 1 mln złotych, a wdrażanie systemu ma nastąpić w latach 2021-2024.

Pierwszy etap rozpocznie się w drugiej połowie tego roku.


– Będzie to integracja obecnie funkcjonującego programu dla rodzin wielodzietnych „Rodzina 3+” oraz programu zniżek „Gliwicki Senior 60+ i 75+” z Kartą Mieszkańca oraz program lojalnościowy w miejskich obiektach – informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Dopiero następny etap obejmie podmioty sektora prywatnego.

– Wartość i zakres zniżek wynikających z karty zostanie określona w najbliższych miesiącach

– dodaje rzecznik prezydenta.

Wdrożeniem systemu zajmuje się Śląska Sieć Metropolitalna. Spółka ma odpowiadać m.in. za przygotowanie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, przeprowadzenie zamówienia publicznego, zawarcie umów w imieniu Miasta z przyszłym operatorem karty i nadzór nad realizacją kontraktu. Umową z ŚSM kończy się w październiku 2021 roku i według planów magistratu, system do tego czasu powinien już być wdrożony. Karta będzie działać na zasadzie tradycyjnej, ale też w formie aplikacji, którą mieszkańcy będą ściągać na swoje telefony.

JAKIE ZNIŻKI DZIĘKI KARCIE?

Choć urząd na razie nie ujawnia zakresu zniżek, pewną podpowiedzią może być Katowicka Karta Mieszkańca, która wystartowała jesienią ubiegłego roku. W Katowicach ulgi dla mieszkańców, którzy odprowadzają w stolicy województwa podatek PIT, wynoszą nawet do 50%. Takim zakresem objęte są m.in. bilety na miejskie pływalnie, kąpieliska, wejściówki do niektórych teatrów, muzeów, a także na miejskie imprezy. Katowicka Karta Mieszkańca wydawana jest bezterminowo i bezpłatnie.

Karty mieszkańca pozwalają mieszkańcom na obniżenie kosztów korzystania z miejskich atrakcji, a dla samorządów, które walczą z wyludnieniem miast, stanowią dodatkowy magnes, by przyciągać mieszkańców do osiedlenia się na ich terenie.

W Gliwicach o karcie mieszkańca głośniej zrobiło się w okresie ostatniej kampanii wyborczej. Wprowadzenie takiego rozwiązania znalazło się w programie wyborczym Kajetana Gorniga.
(msz)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Blofeld

A może by tak zmniejszyć opłaty za wywóz śmieci i inne usługi komunalne?

sceptyk

Zamiast tej karty niech po prostu obniżą ceny! Co za różnica czy np. do teatru pójdzie gliwiczanin, zabrzanin czy też katowiczanin.

Tajemniczy Ktoś

Ale w ten sposób władza nie pokazuje plebsowi, że jest taka łaskawa po tym jak zapieprzyła mu kasę z jego portfela i teraz jego pieniędzmi mu mydli oczy.

DD

Nomenklatura bez dyskryminacji nie funkcjonuje, dziel i rządź, takie przesłanie samorządów.

Gliwiczanka

Jest różnica:katowiczanin, zabrzanin nie płaci podatków w Gliwicach a to jest bonus z miejskiej kasy dla tych którzy wpłacają pieniądze do tej kasy w postaci podatków.

Anita

Bzdura. Podatki płacimy w miejscu zamieszkania, nie zameldowania a bonusy mają być dla zameldowanych.

Ad

A teraz “katowiczanin, zabrzanin” w ogóle się nie zjawi w gliwickich kinach, operetce czy teatrze… nie trzeba być ekonomistą żeby do przewidzieć, że ulgi dla ogółu przynoszą więcej korzyści niż ulgi dla garstki wybrańców.

Zibi3303

Przecież dla nich ceny się nie zmienia to dla czego mają nie przyjechac

Gracja

Mieszkamy w jednym kraju i cokolwiek i gdziekolwiek kupujemy to płacimy podatek np. od bułki, od mebli, od wszystkiego niezależnie jakie to miasto

12 kwiecien 2021

A moze tak zlikwidowac strefe platnego mparkowania dla ludzi zameldowanych i odprowadzajacych podatki dla Gliwic ????????????

Tomek

Ludzie wynoszą się z Gliwic do Zabrza ,Rudy itd a dlaczego ktoś zapyta.Bo tam są tańsze mieszkania czynsze itp.i żadna karta mieszkańca tu nie pomorze.ja pierniczę kolejny super pomysł.

hanek mały

Przecież podatek PIT od najbiedniejszych Gliwiczan nie będzie wpływał do kasy miasta, bo go NIE BĘDZIE !!! W takim razie po co ta szumna akcja ???

Zniecierpliwiony

Niech lepiej wprowadzą kartę dostępu do lekarza …

Dziadek Rainhold

Mieszkanie czy działka w Pyskowicach lub Knurowie 20-40% taniej, a oni z biletem do teatru startują

Marian

To chyba nie byłaby normalna sytuacja jeśli działka w Pyskowicach kosztowałaby tyle samo co w Gliwicach?

Zenek

to mają zmuszać sprzedających do obniżania cen czy co?

hanek mały

A chciałbyś tam zamieszkać ???

Tymon

Chyba adres zamieszkania?? Bo płaci się podatki w miejscu zamieszkania a nie zameldowania, chyba że Urzędniki mają inny punkt widzenia?

Drama

Wszystko spoko od urodzenia mieszkam w gliwicach ale obecnie mieszkanie wynajmuje zameldowania nie mam

Toto

To się nazywa ocieplenie klimatu do Śląskiej Sieci Metropolitalnej zamieszanej w przekręty gliwickie

A.

Śmieciowa inwestycja, bardziej pod PR

Ayrton

Czy niezaszczepiony też będzie mógł skorzystać z tych bonusów?

Jrek

kiedy w Gliwicach spalarnia .? Niedługo będą sypać na lotnisko .

Gliwiczanin

Z cenami za śmieci niech zrobią porządek, to jest absurdalne, że niby dwie osoby na tym samym m3 płaci tyle samo co rodzina wielopokoleniowa (8 osób) Wyrzucają tyle samo śmieci?! Niech już zrobią śmieci od wody bieżącej, bo każdy się kąpać musi ;D

Ostatni Sprawiedliwy

Reaktywują tramwaj z napisem; “Nur für Gleiwitzer”?

Obserwując

Raczej autobus smrodzący z napisem glajwice -wsteczny jest tu.

Urko

“Gleiwitzer” …… Skutki nauki języka “niemieckiego” z “4 pancernych” i “Hansa Klossa ” LOL

Obserwując

Glajwice jak zawsze tyłem do przodu i na wstecznym.

#zaszczep się

xd

Czyli według Twojego sformułowania idą do przodu – prawidłowo