Miasto zagospodaruje budynek po Państwowej Szkole Muzycznej. Znajdzie się tam nowa siedziba GCOP

Państwowa Szkoła Muzyczna zostanie przeniesiona do nowej siedziby, zwalniając tym samym dotychczasową w budynku przy ulicy Siemińskiego. Dla tego ostatniego miasto znalazło już zastosowanie. Po remoncie przeprowadzi się tam Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Obecnie główna siedziba GCOP znajduje się przy ul. Zwycięstwa 1, gdzie działa administracja, Dział NGO i Projektów oraz Dział Aktywności Społecznej. Przy ul. Jagiellońskiej 21 realizowany jest projekt „Twoja społeczność Twoją szansą”, a przy ul. Studziennej 6 działa Strefa Seniora. Organizacje pozarządowe i społecznicy mają do dyspozycji również sale w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Barlickiego 3, ale stacjonarne biuro GCOP w tej lokalizacji już nie funkcjonuje.

Po przenosinach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego do nowej siedziby przy ul. Ziemowita, GCOP przejmie aktualny budynek szkoły przy ul. Siemińskiego 6.


Po adaptacji będą mieściły się tam wszystkie działy GCOP. Rozpoczęcie prac modernizacyjnych budynku nastąpi nie wcześniej niż za dwa lata.

Niezmiernie cieszy nas ta możliwość, ponieważ pozwoli stworzyć miejsce dostępne mieszkańcom, w świetnej lokalizacji. Zamierzamy stworzyć tam nowoczesne centrum wspierające aktywność mieszkańców i działania organizacji pozarządowych – mówi Marta Kryś, dyrektorka GCOP.

Budynek z bogatą historią

Okazały gmach przy ulicy Siemińskiego 6, bezpośrednio sąsiadujący ze skwerem Bottrop, ma dość długą i ciekawą historię. Jak wynika z archiwalnych planów, oprócz parku budynek sąsiadował z kortami tenisowymi przy obecnej ul. Młyńskiej. Od strony gospodarczego podwórka najbliżej ulicy stał istniejący do dziś budynek, w którym mieściły się wozownia, pomieszczenie na uprząż, izba woźnicy, stajnie oraz dom ogrodnika. Co ciekawe, w budynku przed wojną, oprócz biur, znajdowały się także mieszkania urzędników.

– Budynek, wzniesiony w stylu neoklasycznym, należał do 1924 roku do Jenny Schlesinger, a potem do gminy Gliwice. Do końca wojny znajdowały się tu niemieckie wydziały urzędu miasta, po wojnie, do czasu przekazania szkole, również urzędy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej – dowiadujemy się ze strony internetowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

(oprac. żms/mpp)/UM Gliwice(mf)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS