Mieszkańcy będą… zaskoczeni. W dwóch basenach Kąpieliska Leśnego powstała nieoczekiwana instalacja

Kąpielisko Leśne rozpocznie działanie od 25 czerwca. Na mieszkańców, którzy wybiorą się wypoczywać na terenie obiektu, czeka spora niespodzianka. Po modernizacji stacji uzdatniania wody powstała tu nowa, niecodzienna konstrukcja.

 
– Co to za rury nad zbiornikami kąpieliska Leśnego? To już tak zostanie? – pytali od dawna ci mieszkańcy, którzy mieli okazję przyglądać się postępowi prac prowadzonych na tym terenie. Przypomnijmy, że w ramach wieloetapowej modernizacji obiektu w ostatnich miesiącach przeprowadzono tu remont stacji uzdatniania wody. Inwestycja pochłonęła 5,4 mln zł.

Zakres przedsięwzięcia obejmował modernizację instalacji uzdatniania wody – system doprowadzenia wody uzdatnionej do niecek basenowych oraz odpływu wody do filtracji, dostawę, wyposażenie i montaż kontenerów techniczno – magazynowych dla chemikaliów basenowych oraz wykonanie instalacji elektrycznej i sterującej układem uzdatniania wody.

Aktualnie prace są na ukończeniu. Gdy odwiedziliśmy ten obiekt kilka dni temu, trwało napełnianie niecek basenowych wodą.

To jednak sprawa przed sezonem normalna, na uwagę zasługuje wymieniona na początku konstrukcja z rur, która… dzieli każdy z dwóch zbiorników, gdzie ją znajdziemy, mniej więcej w połowie. I, jak się dowiadujemy, taki wygląd tego miejsca zostanie z nami na stałe.

Rurociąg jest elementem stacji uzdatniania wody, która aktualnie wykonywana jest na terenie Kąpieliska Leśnego. Konstrukcja jest zamontowana na stałe zgodnie z projektem. Pełna dokumentacja udostępniona jest w postępowaniu przetargowym na stronie BIP MZUK – poinformowała Iwona Janik, rzeczniczka prasowa MZUK Gliwice. Dopytujemy jeszcze, czy konstrukcja z rur będzie źródłem dodatkowych efektów dla użytkowników, nic na to jednak nie wskazuje.

Konstrukcja jest jednym z elementów instalacji technologicznej całej instalacji uzdatniania wody w nieckach basenowych. Jej zadaniem jest doprowadzenie wody uzdatnionej do niecek basenowych

– dodaje rzeczniczka.

Spoglądając na rury zanurzone w wodzie, w połowie długości każdego z dwóch zbiorników (z czterech, które są tam dostępne), można mieć obawę o ludzi kąpiących się w wodzie. MZUK jednak zapewnia, że w celu zachowania bezpieczeństwa wykonane zostaną odpowiednie zabezpieczenia. – Instalacja sama w sobie nie jest niebezpieczna dla użytkowników kąpieliska – podkreśla Janik.

Ratownicy (nieoficjalnie) krytykują rozwiązanie

Na instalację powstającą na terenie Kąpieliska Leśnego od początku podejrzliwie spoglądają ratownicy wodni, którym zdarzyło się w przeszłości pracować na tym obiekcie. W opinii naszego rozmówcy, powstanie konstrukcji może powodować nowego rodzaju problemy, typu urazy spowodowane przez kontakt z rurami.

– Wystające elementy przy zabawie z dziećmi mogą powodować, że ktoś nie zauważy, uderzy głową i go zamroczy. A już najgorsze jest to, że niektórzy mogą na to wchodzić i skakać – wieszczy mieszkaniec Zabrza, który dodaje, że takie zachowania mogą prowadzić do powstawania o wiele poważniejszych urazów np. kręgosłupa. Ratownik zaznacza także, że realizacja SUW nie została skonsultowana z grupą posiadającą uprawnienia do wykonywania ratownictwa, jaką reprezentuje, a która działa na terenie Gliwic.

Koncesja zamiast dzierżawy

Gdyby wierzyć plotkom, to właśnie z powodu robót prowadzonych na terenie obiektu dotychczasowa umowa dzierżawy Kąpieliska Leśnego została zerwana. Faktem jest, że w kolejnych ogłoszeniach w tym roku MZUK szukał dzierżawcy obiektu. Ostatecznie załatwiono sprawę w inny sposób.

W postępowaniu przetargowym pn. „Świadczenie usług związanych z prowadzeniem Kąpieliska Leśnego”, wybrano firmę SAB Krzysztof Malinowski. Usługi świadczone będą w ramach umowy koncesji na warunkach określonych w postępowaniu – dodaje rzeczniczka MZUK.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

47 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Mama
15/06/2022 03:10

5.4 mln za wystajace rury w basenie! Proponuje zglosic do prokuratury osoby ktore zatwierdzily ten projekt za swiadome narazenie osob korzystajacych z kapieliska na utrate zdrowia i smierc. A tak po naszemu… chyba ich powalilo zeby zgodzic sie na takie wystajace rury z basenow! Miasto lekka reka wydaje miliony na paranoiczne inwestycje. Chyba ktos komus zaplacil zeby ta paranoja zostala zrealizowana! Gdzie ci inzynierowie dyplom bronili! Proponuje protest na terenie kapieliska! Gliwice bija rekordy paranoi! Pan Janik glupot niech nie opowiada. Jak sterczy tyle rur z basenu to nie ma mozliwosci zeby dziecko lub dorosly nie walnely glowa w taka… Czytaj więcej »

Mama
15/06/2022 03:29
W odpowiedzi na  Mama

Proponuje namalowac trupie czaszki na deskach, powiesic na zewnetrznych plotach zeby ludzie wiedzieli na co sa narazeni!
Ciekawe jakie sa warunki dzierzawy z Malinowskim! I jeszcze beda kasowac wiecej za niebezpieczne miejsce!

Mama
15/06/2022 04:14
W odpowiedzi na  Mama

Sorry Pani Janik

rura
15/06/2022 11:16
W odpowiedzi na  Mama

A co będzie kiedy dziecko przy pływaniu zamiast o rurę walnie głową o brzeg basenu zachłyśnie się utonie ? Jak można było wybudować basen z brzegami w postaci pionowych ścian,. Wariactwo jakieś !

Skandal
15/06/2022 13:05
W odpowiedzi na  rura

A tak w ogóle to jak można było wybudować basen! Toż to utopić się można.

Tata
15/06/2022 11:49
W odpowiedzi na  Mama

A co będzie kiedy płynące dziecko zachłyśnie się wodą i zamiast utonąć złapie się zbawiennej rury i dzięki niej utrzyma się na powierzchni ?

Ciocia
15/06/2022 12:57
W odpowiedzi na  Mama

A jak to się dzieje, że kiedy basen jest podzielony na tory wodne za pomocą” koralików” nawleczonych na linę i pływające w nim dziecko nie wali ciągle o nie głową, a co więcej kiedy dopływa do ściany basenu również nie wali o niego głową a tylko wykonuje efektowny nawrót, podczas którego wykorzystuje brzeg basenu aby odepchnąć się od niego nogami i dzięki temu nabrać prędkości, takie sytuacje zdarzają się permanentnie na położonym obok basenie Olimpijczyk ?

Ostatnio edytowany 11 miesięcy temu przez Ciocia
tępy kibol
15/06/2022 13:19
W odpowiedzi na  Mama

Serdecznie ci współczuję, musisz mieć bardzo ułomne dzieci skoro walą głową w rurę, moje dzieci również walą głową ale o piłkę kiedy główkują do bramki ale nie na basenie a tylko na boisku i też jestem z tego niezadowolony.

pałka teleskopowa
15/06/2022 13:34
W odpowiedzi na  tępy kibol

Może ktoś im w ciemnym zaułku przywalił w głowę gazrurką ?.

Gazrułka
15/06/2022 21:29
W odpowiedzi na  pałka teleskopowa

No i proszę Wysokigo Sądu przywaliłem mu gazetą w łeb…A co było w gazecie? Nie wiem,nie czytałem…

Wujek
15/06/2022 13:33
W odpowiedzi na  Mama

Należy zlikwidować wszelkie rury w skate-parku bo jadące na deskorolce dziecko może przywalić w rurę głową.

przesiadkowicz
15/06/2022 13:47
W odpowiedzi na  Wujek

Skate parki to małe piwo, należy zlikwidować wszystkie rury w pobliżu ścieżek rowerowych zwłaszcza te na których zamontowane są sygnalizatory świetlne i jak również latarnie uliczne bo jadące ścieżką rowerową dziecko na rowerku może przywalić w rurę głową, z resztą i tak oświetlenie w tych miejscach jest fatalne.

fanatyk napoi alkoholowych
15/06/2022 14:02
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

Jeśli chodzi o małe piwko to walę w rurę wszędzie i w każdych warunkach, nie tylko na basenie.

Babcia
15/06/2022 13:58
W odpowiedzi na  Mama

Zlikwidowałabym poręcze przy schodach bo często są zrobione z rurki a to bardzo niebezpieczne bo idące schodami dziecko może przywalić w rurę głową.

Piotr
15/06/2022 16:49
W odpowiedzi na  Mama

Rury można zabezpieczyć a czyszczenie wody z prezerwatywami i pływającymi gównami które widziałem osobiście to też ciekawe, jednak wybieram czystą wodę

Piotr
15/06/2022 16:56
W odpowiedzi na  Mama

A rury to jeden z wielu elęmentów które pani mama widzi na reszcie mam wrażenie się nie zna .Proponuję poczytać i dopiero straszyć prokuraturom bo za takie bezpodstawne oskarżenia też można trafić do prokuratury proszę pani mamo !!!!!! Druga sprawa że nie jest otwarte tym samym nie jest skończone Pani mamo !!!proponuję oceniać na koniec prac !!!!!! Miłego bycia panią Mamą i skupienia się na tym na czym się pani zna !!! Może gary ??? Kto wie.

janek
15/06/2022 18:02
W odpowiedzi na  Mama

poręcze przy schodach też do likwidacji! skandal, przecież ktoś może tam głowę włożyć, która utknie, a jak się poślizgnie w zime to przypadkiem noga zapląta się w szczelinę i się złamie

Jan
04/07/2022 21:16
W odpowiedzi na  Mama

A jak idziesz po chodniku to też walisz głową w słupy latarni?

Mama
15/06/2022 03:35

Horyzontalne przewierty sterowane to technologia budowlana, która dzięki wykorzystaniu specjalistycznych aparatów pomiarowych oraz systemów sterujących pozwala wykonać przewiert bez potrzeby tworzenia rozległych wykopów. A tak nie mozna bylo zainstalowac systemu odprowadzania i doprowadzania filtrowanej wody???????

Janik do dymysji i caly MZUK!!!!!

wiola
15/06/2022 18:05
W odpowiedzi na  Mama

trollica się do roboty weźmie, a nie ferment sieje. ja wiem, że życie niektórych jest otoczone „g***” a innych „kwiatami” ale proszę na mojej zielonej łące swego życiowego fermentu nie rozsiewać…*****

Lol
15/06/2022 22:26
W odpowiedzi na  Mama

Litości. Ludzie, a pani rzecznik co tu winna. Czy to jej decyzja, że powstały te instalacje. Nie macie się do kogo przyczepić to czepiacie się ludzi, którzy są tylko od przekazywania wiadomości, żebyśmy wiedzieli co w mieście się dzieje.

Modelarz
15/06/2022 07:38

Znowu Malinowski, znowu po najmniejszej linii oporu, czyli odrywające się od podłoża zjeżdżalnie dla dzieci, w kiblach syf po kostki i drożyzna przy wejściu. A niebezpieczne rury i obleśne kontenery kontenery stojące centralnie na widoku na środku terenu, to jak splunąć w twarz klientom kąpieliska. Po prostu żałosne.
Na szczęście Rybnik jest tak blisko, a Knurów jeszcze bliżej.

Skrupulatny
15/06/2022 11:05
W odpowiedzi na  Modelarz

Linii najmniejszego oporu

OMG
15/06/2022 07:41

Pomijając już aspekt bezpieczeństwa bo z pewnością te rurociągi zostaną odgrodzone od kąpiących jakąś siatką czy inną elastyczną barierą, ale na Teutatesa jak to wygląda? Jak napowietrzanie w odstojnikach oczyszczalni ścieków.

wnerwiony
15/06/2022 11:27

Haha, rewelacja. Czuję, że gliwickie kąpielisko za chwilę będzie w nagłówkach krajowych newsów ;) Tego jeszcze nie widziałem, żeby ktoś w środku basenu walnął orurowanie i jeszcze był z tego dumny. Poszedłbym krok dalej i dodał tam jeszcze kolce przeciw gołębiom, ale takie luksusowe, za min. 100 tys. PLN. Jak szaleć to szaleć.

Piotr
15/06/2022 07:38

Ośmieszanie Gliwic. Natychmiast do likwidacji. Jakiś dziwak, co nigdy z basenu nie skorzystał, to wymyślił, a pracownik nieumysłowy wykonał. Nie ma nawet sensu za wiele komentować, bo to tylko jeszcze pomoże w ośmieszaniu naszego miasta. Oby nie doszło do wypadku. Były już gdzieś w Polsce takie wypadki, że dziecko wsadziło nogę do rury napływowej itp. No i sens tego „uzdatniania”. Czy Bałtyk jest niezdatny do kąpieli, pomimo różnych ścieków z Odry i Wisły?

bez perspektyw
15/06/2022 11:11

Panowie – co by tu jeszcze spieprzyć?!

Cliper
15/06/2022 10:15

Instalacje służą w konkretnym celu i NIE są idioto odporne..jak zauważa znawca..ratownik

Ale o co chodzi?
15/06/2022 12:06

Rury ok, niech sobie będą, ale powinny być równocześnie jakąś atrakcją, do zabawy.. powspinać się, poskakać do wody, kto tego nie lubił „za dzieciaka”, niech pierwszy rzuci kamieniem… :) W dzisiejszych czasach to najlepiej wszystko odgrodzić, zabronić albo ponakładać pianki, żeby bombelki się nie uderzyły przypadkiem, zamiast uczyć bezpiecznej zabawy.

Się naoglądał filmów hameryk..
15/06/2022 13:01
W odpowiedzi na  Ale o co chodzi?

Wykonać konieczną instalację, tak aby była zarazem częścią atrakcji? Nie za dużo wymagasz?

Filip z Konopii
15/06/2022 10:52

Coraz piękniejsze te nasze Gliwice . . .

Grzegorz
15/06/2022 09:52

Dziadostwo psuje cały wizerunek kompieliska co to ma być tak jak ktoś już wpsomnial jak oczyszczalnia ścieków

Ampuła
15/06/2022 10:41

Giętasy z drutu i rur to podstawa istnienia MZUK. Kolejna instalacja rurowo-druciana ma powstać na płycie lotniska. Do napowietrzania powietrza z wyciągiem przeciągu.

Edward
15/06/2022 14:48

To tylko w Polsce jest możliwe haha brawo dla radnych Gliwic, przecież im tylko zależy na dobru mieszkańca a że tam troszkę rurek wystaje to nic takiego, tak że pamiętajcie na kogo głosować

prawda
16/06/2022 18:13

Troche juz widzialem ale takiego GNIOTA nawet nie bylbym w stanie sobie wyobrazic.Ci co to cudo zaprojektowali zatwierdzili powinni zostac natychmiast wywaleni z roboty z wilczym biletem.
TO SIE W PALE ZDROWEGO NA UMYSLE CZLOWIEKA NIE MIESCI.

Mieszkaniec
15/06/2022 09:47

Kto jeszcze jeździ na te kąpielisko!
to było kiedyś piękne miejsce, ale bylo

Gliwiczanin
15/06/2022 11:53

Spoko,teraz już wiem ze tam nigdy nie przyjde. Proponuje się wybrać do Rybnika na basen.

stone
15/06/2022 16:10

Przychodzi hołota z swoimi pieskami i te pieski zasrywają trawnik na którym ludzie odpoczywają. Syf!!!!

Ela
17/06/2022 11:55

Jakim prawem wprowadzono opłaty na Czechowicach
6 zł od osoby!!!
Jak chcę przejechać na rowerze tak samo 6zł
To jest zbiornik naturalny nie basen.
Ktoś znowu chce się obłowić.
Nasi radni powinni wylecieć kosmos!!!!!

aaa
15/06/2022 12:16

Gliwice to jednak, jak rosja – stan umysłu. Gabiony przed dworcem a tu jakieś rury i kontenery. Proponuję zmodernizować toalety na takie z dziurą w posadzce – „na małysza” i bez ścianek

makak
15/06/2022 17:48

To, że to wygląda jak g*** w lesie i powinni to jak najszybciej zlikwidować choćby za kolejne 5 baniek jest jakby odrębną kwestią. Natomiast to, że w tej sprawie wypowiada się zabrzanin czyli mieszkaniec najbardziej zasyfiałego miasta w regionie jest naprawdę fajne. Nie mają swoich basenów? Potem nie dziwota, że dodatkowe stacje uzdatniania wody trzeba budować.

Takie spostrzeżenie
16/06/2022 09:42

A może to ta instalacja zabiła ryby w kanale gliwickim?

Jan
04/07/2022 21:45

Instalacja służy do napowietrzania wody basenowej. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie ilości środków chemicznych stosowanych do jej uzdatniania. Proszę pamiętać,że woda do napełniania basenów pochodzi z Potoku Leśnego, czyli wody powierzchniowej z dużą zawartością substancji pochodzenia organicznego. Kąpielisko Leśne jest w zasadzie jeziorem, które poddaje się procesowi uzdatniania, by uzyskać parametry wody jak dla wody pitnej. Jest to unikalne rozwiązanie w skali kraju. Ekologiczne – bo wykorzystywana jest woda dostępna powierzchniowo, której pozyskanie nie wymaga żadnej energii (jak to ma miejsce w przypadku wody wodociągowej) Wspominane tutaj często kąpielisko Ruda w Rybniku też kiedyś bazowało na wodzie z rzeczki Ruda,… Czytaj więcej »

DD
16/06/2022 11:45

MZUK, tyle masz negatywnych komentarzy, to aby nie rujnować ala basenu zamieńcie to to cudo w pluskadełko, a na rurkach niech się dzieci wyginają. Jak za młodu poćwiczą to i po co maturę zdawać jak robota sama się znajdzie dorywczo w Łabędach.

Jarek
15/06/2022 06:41

no i fajnie. cos sie dzieje

AndrzejD
15/06/2022 09:40
W odpowiedzi na  Jarek

@Jarek
…jasne ! Nie ważne ze głupio, ważne że „coś” się dzieje.

Marian Jabłoński
15/06/2022 11:16
W odpowiedzi na  AndrzejD

Przypomina mi to żyletkowe grzałki prl-owskie do grzania wody w szklance. Mam nadzieję że tam prądu nie podłączą ?