Nareszcie – chciałoby się powiedzieć. Zapowiedzi ograniczenia ruchu samochodowego na starówce słyszeliśmy od lat. Poprzedni prezydent, Zygmunt Frankiewicz w tej sprawie nie zrobił nic. W efekcie, wyremontowane uliczki dzisiaj wyglądają jak jeden wielki parking.

W końcu jednak w temacie coś drgnęło – w czwartek pojawią się pierwsze ograniczenia. Jeśli zostaną dobrze przeprowadzone, mają szansę sprawić, że urokliwe uliczki starówki chociaż trochę będą bardziej przyjazne pieszym i restauratorom.

Do połowy lipca zostaną wprowadzone konieczne modyfikacje w organizacji ruchu i wydane decyzje umożliwiające wystawienie ogródków gastronomicznych na uliczkach gliwickiej starówki. W rezultacie już wkrótce na starym mieście pojawią się nowe, letnie kawiarenki. W ruchu ulicznym zajdą zmiany, które – jak zapewnia miasto – nie będą obowiązywały mieszkańców starówki, dostawców oraz służb miejskich.


Ten fragment ul. Raciborskiej i Krupniczej będzie wyłączony z ruchu.

Lokale, które do tej pory nie miały możliwości zaaranżowania ogródków ze względu na zajęty pas drogowy, dzięki ograniczeniu ruchu na starówce teraz taką możliwość zyskają. Opłata za ich wystawienie została zmniejszona przez miasto o 70%.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał do tej pory pozwolenia dla 23 nowych kawiarenek na gliwickiej starówce. Umożliwi to ZDM-owi przekazanie starającym się o nie przedsiębiorcom niezbędnych zgód na zajęcie pasa drogowego.

Jak będą wyglądały zmiany w organizacji ruchu od 16 lipca?

Ul. Plebańska zostanie wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych;

Zakaz ruchu poza nielicznymi wyjątkami pojawi się również tutaj.

→ Ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej zostanie wyłączony z ruchu od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec;

Ul. Średnia zamieni się w drogę jednokierunkową – ruch będzie się odbywał od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych.

Ulica Średnia będzie jednokierunkowa.

Możliwy tam będzie tylko konieczny dowóz towarów w wyznaczonym czasie (postój do 15 minut) i – w razie konieczności – zatrzymywanie się pojazdów uprzywilejowanych. Także mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do swoich posesji.

Kawiarenki powstaną także na ul. Zwycięstwa, Bankowej i Bednarskiej. Tam, gdzie to będzie konieczne, ogródki staną w miejscach obecnego postoju samochodów, w zamian zaś będzie możliwość korzystania z wielopoziomowych parkingów przy ul. Jana Pawła II i Dunikowskiego.

Miasto planuje kolejne wielopoziomowe parkingi

Magistrat prowadzi rozmowy z Radą Dzielnicy Śródmieście oraz Instytutem Onkologii i Politechniką Śląską w kwestii zmiany systemu parkingów oraz stworzenia nowych wielopoziomowych miejsc do parkowania.

Wstępnie rozważanych jest kilka wariantów usprawniających sytuację parkingową w mieście. Na chwilę obecną najbardziej realne wydają się: budowa wielopoziomowego parkingu z ponad 800 miejscami parkingowymi przez Instytut Onkologii, wzniesienie wielopoziomowego parkingu nad DTŚ oraz wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych w ciągu ul. Dworcowej i Mikołowskiej. Za wcześnie jednak, aby cokolwiek przesądzać w tej sprawie. Rozmawiamy z mieszkańcami – przekazuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

(żms, emef)/UM Gliwice
fot.

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urokliwa Średnia 6

Urokliwe to one będą jak będą czyste. Póki co oprócz samochodów jest bród, smród i ubóstwo. Począwszy od efektów nierozważnego spożycia alkoholu (jedzenia?), poprzez rozdeptane i nierozdeptane psie odchody, na martwych ptakach skończywszy. Chodzę tamtędy codziennie i codziennie starówka cuchnie. Dosłownie i w przenośni.

Volt

Mój komentarze oczekuje na moderację. 9/10, ze go nie zobaczę. Jak zwykle – negocjacje po gliwicku. A na Falandysza narzekali

—-
MOD: Proszę nie używać wulgaryzmów, to filtr nie będzie zatrzymywał komentarzy do sprawdzenia. Proste.

Ruch Ośmiu Gwiazd

***** ***. Dopóki miastem rządzą farbowani demokraci w wieku okołoemerytalnym to nic się nie zmieni. Oni przesiąknęli dziadowstwem i wszystko co nowoczesne jest dla nich nie do przyjęcia. Nie pomaga w tym polaryzacja na dwa wrogie obozy.

Volt

Kto rozmawia z mieszkańcami? Panie Śpiewok daj se Pan na luz i nie ***** głupot. Lub naprawdę zacznij rozmawiać z mieszkańcami, a nie udawaj. Ile pism od Mieszkańców zostało delikatnie mówiąc olanych. Ile próśb o rozmowę z mieszkańcami Waszmość i ZDM olałeś?? Zacznijcie wreszcie ROZMAWIAĆ, a nie pieprzyć, że rozmawiacie i stwarzać pozory debaty. Macie w ***** zdanie mieszkańców. Stosujecie metody PISu, którego tak się brzydzicie. DYSKUSJA, a nie MONOLOG. I tyle słów ewangelii. Odzew ze strony magistratu będzie jak zwykle ten sam. Odpowiedzi nie oczekuję. Zamiast AMEN ENTER. Ot taka subtelna różnica.

Szukająca dziury w całym

Bardzo dobitnie powiedziane!!!

Gliwicjusz

Co z terenem za Ikarem , kiedy miasto ureguluje sprawę własności . Bardzo dobre miejsce na parking wielopoziomowy.

You

KIEDY W KONCU miasto zamontuje MONITORING NA RONDZIE GWARKOW NA JASNEJ??? Moze wtedy sluzby zainteresowaly sie debilami z beemek ktrorzy ludziom pod oknami z piskiem opon jezdza wokol ronda i co chca pokazac? Jacy z nich debile?

Laszlo_egesz

To jest rondo Gwarków, kierowcy usiłują oponami naśladować ich szczebiot. Doceń to bo oni to robią za własne pieniądze.

St. Gliwice

A te obrzydliwe budy z Rynku znikną?

Cliper

A rudery znikną?

Lucek

Nie znikną, bo Frankiewicz zawczasu się ich pozbył wmawiając starzejącym się mieszkańcom, że jak będą właścicielami to poczują się na swoim. Gdyby Ratusz nie był własnością Miasta, to dziś wyglądałby jak te rudery.

Gość

Rudery to te budynki, którymi zarządza miasto w większościowym udziale.

Mosiek

“Możliwy tam będzie tylko konieczny dowóz towarów w wyznaczonym czasie (postój do 15 minut) i – w razie konieczności – zatrzymywanie się pojazdów uprzywilejowanych. Także mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do swoich posesji.”

Będą zwijać te ogródki na czas dojazdu uprawnionych pojazdów?

kruczek44

Redaktorzy przykładajcie się bardziej – ulica Krupnicza do skrzyżowania z Kaczyńcem (a nie z Kaczyniec)!

Andrzej

Problemem jest brak miejsc parkingowych w Centrum. Jest ostatni moment aby wybudować nowe, na przykład na działce obok komisariatu nr 1 z wjazdem od ulicy Dolnych Wałów. Dlaczego mimo zgłoszenia tego pomysłu w 2006 roku nadal nic się nie dzieje? W Urzędzie Miasta i na stanowisku Prezydenta potrzeba zmiany, aby dobre inicjatywy miały szansę realizacji.

Imiu

Najlepsze są te niskie krawężniki, takie ostre. Niestety za małe sa “fugi” i bardziej obła kostka by się przydała. Różnorodność jak na Ryneczku byłaby wskazana.

Jan Grey

Smród samochodów zastąpiony zostanie smrodem spalonego oleju rzepakowego.

Ampuła

Miasto Ogródek.
Pobieranie pokarmu i picie alkoholu na widoku publicznym to spełnienie marzeń osobników z Terytoriów Okupowanych Przez Działkowców. Tam, na karłowatych spłachetkach, wyizolowanych zafoliowaną siatką i gęstwą kolczastego buszu, zabudowanych ciasno wigwamo-pagodo-hangaro-pałaco-lepianko-wiato-kiosko-tunelo-kurhano-altaną oraz silosami na żrący granulat, szopami na beki i cebry z trutkami, czteropiętrowymi pergolami z żelbetonu i ciągiem żeliwnych odstojników na deszczówkę, rosę i krew zwierza, działkowca nie może dostatecznie nachalnie upublicznić sąsiadom tego, co pożera i wypija przy palenisku, ruszcie i kotle.
Zdoła to zrobić w miejskim ogródku, efektownie doświetlony lampionami, na tle ładu zabytkowych murów i dyskretnej roślinności.

Balladyna

Trzeba na miejscu ratusza postawić wielopoziomowy parking, wtedy wreszcie i urzędnicy i kierowcy będą szczęśliwi.

Ttttoomko

Ciekawe czy pomyślą o osobach niepełnosprawnych z ich możliwością parkowania na starówce.

SM

Nic nowego nie muszą wymyślać. Niepełnosprawni są uprzywilejowani i zdarza się, że tego nadużywają wjeżdżając na płytę Rynku, chociaż stan zdrowia pozwala na trochę ruchu.

Gerr

S…m na te wasze kawiarenki a parkingi wielopoziomowe powstaną jak dobrze pójdzie za 30 l

The Tiger@

Z tego co wiem to powstały już dwa….

Obserwujący

No i bardzo dobrze.Należy całkowicie wywalić auteczka z rynku i okolic.
Niech się suweren nauczy chodzić pieszo a nie zajeżdżać pod same drzwi.
Należy sukcesywnie ograniczać liczbę smrodzących auteczek w centrum,więcej przestrzeni dla pieszych,rowerzystów.
Auteczko nie może być fetyszem a tak jest w zacofanych glajwicach na wstecznym.

Masz pralkę?

No i bardzo dobrze.Należy całkowicie wywalić praleczki z mieszkań i okolic.
Niech się suweren nauczy prać ręcznie, albo zanosić do pralni a nie otworzyć drzwiczki i już.
Należy sukcesywnie ograniczać liczbę praleczek w łazienkach,więcej przestrzeni dla domowników.
Praleczka nie może być fetyszem a tak jest w zacofanych glajwicach na wstecznym.
PS.
To samo dotyczy zmywareczek, kucheneczkek, lodóweczek, … i w ogóle całego AGD

realny

Należy zwrócić na zasadniczą różnicę. Praleczkę postawisz w swoim mieszkaniu. A miejsce na auto koniecznie na terenie wspólnym za bezcen.

Fan

Na pewno klienci beda waloc drzwiami i oknami a ludzie beda przyjezdzac autami do centrum bo to ulatwi parkowanie oprocz knajp na starowce sa sklepy i zaklady uslugowe bedzie dla nich z pewnoscia z korzyscia dla nich

gliwicjus

A, to ty jesteś ten, co pod Lidlem parkuje przy samym wejściu, koło automatu biletowego!

wiesław

Najlepiej w ogóle ograniczyć Gliwice dla samochodów i zostawić pieszym i rowerzystom. Widać, że idziemy w kierunku Chin. Inne miasta budują parkingi, inwestują w drogi a u nas robi się ścieżki rowerowe. Puknijcie się w te puste głowy

WRD

Jedź do Chin, proszę. Państwo w którym co roku oddaje się więcej km. autostrad niż łącznie jest w Polsce i gdzie zaczynają już jeździć taksówki autonomiczne. Masz wiadomości z przed parudziesieciu lat.