Nareszcie – chciałoby się powiedzieć. Zapowiedzi ograniczenia ruchu samochodowego na starówce słyszeliśmy od lat. Poprzedni prezydent, Zygmunt Frankiewicz w tej sprawie nie zrobił nic. W efekcie, wyremontowane uliczki dzisiaj wyglądają jak jeden wielki parking.

W końcu jednak w temacie coś drgnęło – w czwartek pojawią się pierwsze ograniczenia. Jeśli zostaną dobrze przeprowadzone, mają szansę sprawić, że urokliwe uliczki starówki chociaż trochę będą bardziej przyjazne pieszym i restauratorom.

Do połowy lipca zostaną wprowadzone konieczne modyfikacje w organizacji ruchu i wydane decyzje umożliwiające wystawienie ogródków gastronomicznych na uliczkach gliwickiej starówki. W rezultacie już wkrótce na starym mieście pojawią się nowe, letnie kawiarenki. W ruchu ulicznym zajdą zmiany, które – jak zapewnia miasto – nie będą obowiązywały mieszkańców starówki, dostawców oraz służb miejskich.

Ten fragment ul. Raciborskiej i Krupniczej będzie wyłączony z ruchu.

Lokale, które do tej pory nie miały możliwości zaaranżowania ogródków ze względu na zajęty pas drogowy, dzięki ograniczeniu ruchu na starówce teraz taką możliwość zyskają. Opłata za ich wystawienie została zmniejszona przez miasto o 70%.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał do tej pory pozwolenia dla 23 nowych kawiarenek na gliwickiej starówce. Umożliwi to ZDM-owi przekazanie starającym się o nie przedsiębiorcom niezbędnych zgód na zajęcie pasa drogowego.

Jak będą wyglądały zmiany w organizacji ruchu od 16 lipca?

Ul. Plebańska zostanie wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych;

Zakaz ruchu poza nielicznymi wyjątkami pojawi się również tutaj.

→ Ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej zostanie wyłączony z ruchu od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec;

Ul. Średnia zamieni się w drogę jednokierunkową – ruch będzie się odbywał od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych.

Ulica Średnia będzie jednokierunkowa.

Możliwy tam będzie tylko konieczny dowóz towarów w wyznaczonym czasie (postój do 15 minut) i – w razie konieczności – zatrzymywanie się pojazdów uprzywilejowanych. Także mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do swoich posesji.

Kawiarenki powstaną także na ul. Zwycięstwa, Bankowej i Bednarskiej. Tam, gdzie to będzie konieczne, ogródki staną w miejscach obecnego postoju samochodów, w zamian zaś będzie możliwość korzystania z wielopoziomowych parkingów przy ul. Jana Pawła II i Dunikowskiego.

Miasto planuje kolejne wielopoziomowe parkingi

Magistrat prowadzi rozmowy z Radą Dzielnicy Śródmieście oraz Instytutem Onkologii i Politechniką Śląską w kwestii zmiany systemu parkingów oraz stworzenia nowych wielopoziomowych miejsc do parkowania.

Wstępnie rozważanych jest kilka wariantów usprawniających sytuację parkingową w mieście. Na chwilę obecną najbardziej realne wydają się: budowa wielopoziomowego parkingu z ponad 800 miejscami parkingowymi przez Instytut Onkologii, wzniesienie wielopoziomowego parkingu nad DTŚ oraz wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych w ciągu ul. Dworcowej i Mikołowskiej. Za wcześnie jednak, aby cokolwiek przesądzać w tej sprawie. Rozmawiamy z mieszkańcami – przekazuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

(żms, emef)/UM Gliwice
fot.