Modernizacja targowiska przy ul. Lipowej. Czas ucieka, kolejne przetargi są unieważniane

MZUK ogłosił już piąty w tym roku przetarg mający wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej do modernizacji targowiska miejskiego przy ulicy Lipowej. W poprzednich zamówieniach oferty były zbyt drogie lub… nie było ich wcale.

 
Tymczasem, czas ucieka, a termin realizacji prac projektowych ulega skróceniu. Obecnie wykonawca – o ile taki w ogóle się znajdzie – będzie miał na to 4 miesiące, jednak nie później niż do 30 listopada br. Wcześniej MZUK zakładał na to 6, później 5 miesięcy.

W poprzednich przetargach o zlecenie to starała się tylko jedna firma – Studium Sp. z o.o. Sp. K. z Warszawy. W pierwszym podejściu proponowała wykonanie zlecenia za blisko 277 tys. złotych, w dwóch kolejnych – po 264,5 tys. zł, komunalni każdorazowo deklarowali wydanie 150 tys. zł. Trzy zamówienia unieważniono więc ze względu na zbyt wysoką cenę, czwarte zaś z powodu braku ofert.


Roboty budowlane najszybciej w przyszłym roku

W tym roku powstać ma dokumentacja projektowa modernizacji targowiska, dlatego na terenie obiektu nie są planowane duże prace budowlane. Na razie zakupy będzie można robić tak jak dotąd.

W przyszłym roku natomiast, kiedy – po miejmy nadzieję zaprojektowaniu obiektu – wyłoniony zostanie wykonawca głównej inwestycji, trzeba się liczyć z pewnymi czasowymi zmianami czy utrudnieniami. Miejski Zarząd Usług Komunalnych deklaruje jednak, że nawet podczas robót zapewni miejsce na działalność targu. Jeśli zajdzie taka konieczność, może zorganizować tymczasowe targowisko w rejonie wieży ciśnień.

Jak wyglądać będzie targ po modernizacji?

Na tym etapie, przed zaprojektowaniem, szczegóły nie są jeszcze znane. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, część targowiska ma działać pod dachem, a część na otwartej przestrzeni – mogą tu przykładowo stanąć niewielkie pawilony, zadaszone boksy, mogą powstać miejsca do handlu na terenie niezabudowanym, np. w namiotach czy na odkrytych stoiskach.

Wstępne założenia modernizacyjne powstają przy ścisłej współpracy z handlowcami, którzy są zainteresowani dalszym prowadzeniem działalności na gliwickim targu.

Jak informuje miasto, ostatnio ponad 160 kupców wypełniło imienne ankiety dotyczące obiektów, w jakich chcieliby prowadzić sprzedaż oraz przewidywanych dni pracy. Ponad 40% z nich jest zainteresowanych prowadzeniem handlu w miejscach zadaszonych, tyle samo chciałoby sprzedawać towar w miejscach odkrytych, a około 20% deklaruje chęć prowadzenia działalności w pawilonach handlowych. Rozmowy prowadzone są na bieżąco, więc kwestia ta nie jest przesądzona.

Kupcy opowiedzieli się także za utrzymaniem dotychczasowych dni pracy targowiska, ale część z nich mogłaby prowadzić działalność także w soboty. MZUK rozważa wprowadzenie takiej możliwości jeszcze w tym roku.

Modernizacja targowiska będzie finansowana z budżetu miejskiego, ale Gliwice starają się o pozyskanie dofinansowania unijnego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Inwestycja ma wspierać usługi lokalne i ułatwiać dostęp do produktów rolnych. Na targu dominować mają owoce, warzywa i artykuły spożywcze, często pochodzące od bezpośrednich wytwórców.

(żms)/UM Gliwice, BIP MZUK Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŻMS