Most na Dworcowej gotowy. Rozbiórka starego przęsła i budowa nowego trwały rok

Rok temu prace przy Dworcowej rozpoczęto od rozbiórek. Wyburzono przęsło i przyczółki istniejącego mostu, a także przęsło mostu tramwajowego. Rozebrano również nieczynną kładkę technologiczną, która znajdowała się tuż obok obiektu.

Ten etap prac zajął wykonawcy, firmie SKANSKA, kilkanaście tygodni. Resztę czasu poświęcono na wykonanie nowego mostu, w tym przęsła, które wcześniej posiadało trwałą wadę. Przebudowane zostały także przyczółki obiektu, a jego posadowienie wzmocniono.

– Most nie zmienił swoich parametrów. Zwiększył się natomiast na pewno poziom bezpieczeństwa na tym obiekcie

– podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Po modernizacji most zyskał większą nośność (z 15 do 50 ton). Zamontowano też na nim barieroporęcze. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln 750 tys. zł.

Przypomnijmy, wyburzone przęsło sprzed około 30 lat od samego początku posiadało wadę konstrukcyjną, wymagało wcześniej prowizorycznych wzmocnień. Niewidoczne dla użytkowników drewniane bele pełniły rolę usztywnienia niepewnej konstrukcji.

(red / mat.pras. ZDM)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Max von Plauen
Max von Plauen

Pani Jadwigo Jagiełło Stiborska .A Jagiellonska ulica ? Kiedy remont ? W ciągu roku chyba dokumentacje z szafy wyjęliscie ?

Agent Orange
Agent Orange

Zapomniano o jednym ! O ogrodzeniu nabrzeży pod mostem.Natychmiast (jak poprzednio) zamieszka tam bezdomne robactwo .

Tomasz Szaroń

To był projekt naszych fachowców z Politechniki w latach 70 – tych (profesorów)

Jerzy
Jerzy

O przepraszam,z tego co słyszałem w tamtych latach były dwa remonty.Jeden w/g projektu jak wspomniałeś naszej PŚ ale okazał się bublem i rozpoczęto raz jeszcze w/G projektu Politechniki Wrocławskiej. W każdym razie robiono go 2 razy w niewielkich odstępach czasu i to est pewne.

ja
ja

Po co ten most? Obok jest jezdnia. Dworcową powinno się zwęzić, posadzić drzewa i odzyskać to miejsce dla ludzi. Przed kościołem powinno być miejsce dla wejścia na bulwary Kłodnicy, które przez lata skutecznie zaniedbywano.

Kot
Kot

Pomysł niewątpliwie dobry ale nadziei nie mam za panowania ZF.

Mania
Mania

No a klodnica wplaw?

asd
asd
“Most nie zmienił swoich parametrów. (…) Po modernizacji most zyskał większą nośność (z 15 do 50 ton).” Najwyraźniej pani Stiborska z Jagiełłów trochę inaczej rozumie “zmianę parametrów”. Nośność nie jest traktowana przez nią jako “parametr mostu”, choć zmiana jest ewidentna. Bezsensem dla mnie jest, że nie zdecydowano się na większą ilość zieleni w tym miejscu – choćby przez stworzenie tam trawnika. Komu by przeszkadzał w tym miejscu trawnik pomiędzy mostami? No ale decydenci boją się chyba tworzyć nowe obszary zieleni, bo mieszkańcy mogliby chcieć potem więcej. Dlatego w budżecie obywatelskim uwalono wszystkie propozycje związane z rozwojem terenów zielonych. Zastanawia mnie… Czytaj więcej »
Anonim
Anonim

Nie ma zieleni, bo trzeba potem kosić

ja
ja

To chyba jest motyw przewodni czemu w Gliwicach usuwają zieleń gdzie się da. Konsekwentnie dążą do tego, żeby do obowiązków MZUK-u należało wyłącznie dbanie o rzeźby kwiatowe.

Cliper
Cliper

Trawka ławki budy z prasą i żarciem

Tomek Halman

z ciekawosci….był tam most tramwajowy?

Łukasz Gądek

nie wiem czy dobrze pamietam ale chyba nie, ale ręki nie dam sobie uciąć.

Tomek Halman

wiem, że była taka kładka nieużywana…myślałem że to dla pieszych

GalAnonim
GalAnonim

Tak, byl choc nigdy torow nie widzial. Chyba jedyny namacalny dowod planowanego tramwaju na Sikornik.

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Gdybyś znał gliwickie trasy tramwajowe (linie 1,2,4) bzdur byś nie wypisywał Aby dojechać na Sikornik pokonanie tego mostu koniecznością nie było

Kot
Kot

Linia tramwajowa na Sikornik była planowana ale budowy nie dokończono. Dalej czytaj jak niżej.

GalAnonim
GalAnonim

Tak, zgadza sie, nie bylo. Ale projekt wskazywal na cos innego.

Janusz Borowicz

Nigdy tam tramwaj nie jeździł

Mania
Mania

Jezdzl jezdzil

Jolanta
Jolanta

Jeździł, ale na długo przed wojną. Ale nie było oddzielnego mostu tramwajowego – jeździł tym samym starym przęsłem, którym jeździły inne pojazdy.

Chociaż….z drugiej strony, jak usuwano stary most, potem budowano nowy, na środku między pasami powstało coś, co mogło sugerować, że to miejsce pozostawione na torowisko, ale z całą pewnością tramwaje za PRL nigdy tamtędy nie jeździły

nowoczesna
nowoczesna

Janusz masz rację. Ireneusz k.

Tomek Halman

no właśnie….skąd więc przęsło mostu tramwajowego? może 24gliwice się wypowiedzą?

Kot
Kot

W czasach gierkowskich była projektowana tzw. Noworybnicka. W odcinku Dworcowej miała być dwupasmowa z tramwajem w środku i połączona wiaduktem nad peronami z ulicą Tarnogórską. W miejscu gdzie stoi hotel Qubus wyburzyli piękne kamienice z kinem młodzieżowym. Szkoda niedokończonej inwestycji.

Mania
Mania

Kino Mikrus ….malutkie….poranki

Jan47
Jan47

Wcześniej nazywało się Potęga

pedro
pedro

Kino sie nazywalo Mikrus , a dalej byl Wabis szkoda ze wyburzyli te starebudynki!

Kot
Kot

Czy Wabis to ten produkujący szkło laboratoryjne? Bo w tym miejscu produkowano takowe o ile dobrze pamiętam.

24gliwice

O przęśle tramwajowym informuje ZDM. Z tego co wiemy, przęsło było, ale nieużywane. Tramwaj w tym miejscu kiedyś jednak jeżdził. Jak podaje Muzeum w Gliwicach. Cyt. “Faktyczne uruchomienie dwóch miejskich linii nastąpiło dnia 30 marca 1899 r., były to odcinki: Germaniaplatz (pl. Piastów)-Bahnhofstrasse (Dworcowa)-wylot Thurmstrasse (Basztowa – most św. Jana Nepomucena)-Oberwallstrasse (Górnych Wałów)-Teuchertstrasse (Zygmunta Starego)-koszary”(…). Źródło: strona 219 —> http://www.muzeum.gliwice.pl/wp-content/uploads/2011/07/004-Rocznik-t.-XXII-P-Nadolski-Tramwaje-w-Gliwicach.pdf

GalAnonim
GalAnonim

Ale to byl tramwaj waskotorowy. I most byl zupelnie inny.

Tomek Halman

ciekawe czy jeszcze konny czy juz parowy :)

Mania
Mania

Tak ,kiedys dworcowa jezdzily dwa tramwaje “1” z zygmunta starego ,nowy swiat,dworcowa i kolo kina bajka jechala na zwyciestwa i “2” z pszczynskiej do mostu wlasnie i jak wahadlo tam i z powrotem.
Stare czasy .

GalAnonim
GalAnonim

Owszem jezdzil ale tylko do ulicy Wyszyńskiego w ktora skrecal. Normalnotorowy nigdy nie jezdzil odcinkiem od placu Piastow do wyszynskiego. Sadze ze pomylila pani ten most z miejscem w ktorym stoi obecnie Qubus.

Kot
Kot

@Mania, wspominasz ostatnie dni przed uśmierceniem “2”. Wcześniej jeździła długie lata jak wahadło między dworcem PKP a dworcem wąskotorówki właśnie na Pszczyńskiej. Komunikacja była doskonała i ekologiczna. … z kina Mikrus rankiem mogli korzystać wagarowicze w sposób kulturalny ;-).

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Mania bzdury wypisujesz ! Linia nr 2 rozpoczynała się pomiędzy dzisiejszym Biprohutem a Pocztą przy dworcu .Jechała ul Zwyciestwa do UM następnie skręcała w lewo do ul Dworcowej i dalej w stronę ul Mikołowskiej i Pszczyńska.Kończyła bieg na wysokości dzisiejszego Lidla przed haudą

Egon
Egon

Most nie zmienił swoich parametrów.
– podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Po modernizacji most zyskał większą nośność (z 15 do 50 ton).
A wydawać by się mogło, że nośność to jeden z podstawowych parametrów.

czytelnik
czytelnik

mam pytanie, może niektórym wyda się głupie, ale proszę mimo to o sensowną odpowiedź: a po co w ogóle ten most obok głównej jezdni? nie można było go po prostu zburzyć i zrobić zjazdu z ul. dworcowej zaraz za Kłodnicą na ten parkingo-bypass wzdłuż ulicy? tam naprawdę do dojazdu do tego parkingo-bypassa trzeba osobnego i szerokiego jak autostrada mostu?

Mariola Kuzdrowska

Nareszcie

Mistrz
Mistrz

No wreszcie w tym miejscu będą mogły przejeżdżać autobusy i ponownie przystanek powróci w stare miejsce bo teraz to jakaś wariacja albo dworcowa przy GCH albo koło Urzędu Miasta. Ten przystanek w tym miejscu był bardzo potrzebny gdy miasto zmuszone było go usunąć bo most nie wytrzymuje ton autobusów.

Jolanta
Jolanta

A wiadomo, że wróci? Już nie pamiętam jak to dawno było, kiedy kawałek za kościołem był bardzo wygodny przystanek w kierunku Gwardii Ludowej

Tumor Tumanowicz
Tumor Tumanowicz

Należy koniecznie dodać trzecią tablicę z napisem INSTYTUT ONKOLOGII.Tszak od przybytku głowa nie boli.

Michał Szaroń

ło ciu powiem że jak na most i PL to express :)

Jan
Jan

Szybciej niż ulice wokół Podium.

Natalia Łubkowska

Aż rok? Wydawaloby sie mniej :/

ja
ja

To i tak dłużej niż zapowiadano. Rok temu informowano, że planowane zakończenie remontu to koniec pierwszego półrocza, czyli do końca czerwca.

az
az

No fajnie, a kiedy Kujawska?

ja
ja

Jak Hala Podium będzie gotowa.

przechodzień
przechodzień
Dobrze, że most z defektem odbudowano i przywrócono projektowaną nośność. Niestety, inwestycja ta przydatna jest głównie dla dojeżdżających do ul. Św. Barbary i parkingu na Dworcowej pracowników biurowca Fluora. Dla jadących Dworcową i skręcających w prawo, w ul. Wyszyńskiego przejazd przez most nie jest korzystną alternatywą. Skręt w ul. Wyszyńskiego możliwy jest tylko wtedy, gdy ruch głównym nurtem Dworcowej jest zatrzymany, a otwarty jest przejazd na wprost ze Strzody w Wyszyńskiego, zwykle przy dużym natężeniu ruchu. Naiwny, który próbuje przejechać przez most, czeka na możliwość wjazdu w ul. Wyszyńskiego dłużej, niż jadąc prawym pasem głównego nurtu Dworcowej. Rozwiązaniem, które rozładowałoby… Czytaj więcej »
Jorg
Jorg

Nie mam ochoty już czekać chwalenia się *****. Jak na tak bogate miasto potencjał mamy kompletnie nie wykorzystany.

Ewa Misiura

Znowu koszty bo ktoś kiedyś odstawil bubla

Łukasz Gądek

se mysle, zobacze w komentarze pewnie się ktoś prz***bał … długo nie musiałem szukać …

Dawid Pater

Kolejna “nie wiem, ale sie wypowiem”

ja234
ja234

Kolejny fejsbukowicz mający się za “oświeconego”

Jacek
Jacek

Była Komuna plan trzeba było wykonać… na kolejny zjazd reszta była po macoszemu

Dawid Pater

Łukasz Gądek dziwi Cie to?

Łukasz Gądek

w sumie już nie.

Alfred Pierdzielski

A KIEDY KLEPISKO Z [RZED DWORCA ZOSTANIE DOPROWADZONE DO STANU UZYWALNOSCI POSTAWCIE LIDLA!!!

Przemek Wroński

A Pani Premier będzie na otwarciu?

obserwator
obserwator

Tak, ta na metr w głąb, co wącha potrawy przypadkowo spotkanym w pociągu pasażerom.

Olek
Olek

A budka bedzie

rrolch
rrolch

jeśli już to pobudka … z ręką w nocniku

Gall Hieronim
Gall Hieronim

Po tym jak Dudusia przywitano ? Wykluczone !

Katarzyna
Katarzyna

Tak jak budke ze swita nad morzem.

Jolanta
Jolanta

A jakże, będzie. I znowu będzie powtarzać swój stary dowcip, nikogo już nie śmieszący, zaczynający się od “Podjęłam decyzję..”

rrolch
rrolch

no to na pół roku mamy spokój, a potem zacznie się zapadać – jak to zwykle bywa

ja234
ja234

Dobrze, że porządnie naprawili most.
Drewniane podpory pokazywały doskonale charakter tego miasta czyli na odwal się, byle jak.

Jak już coś to
Jak już coś to

nie naprawili tylko wybudowali nowy.