Muszla klozetowa, okna, drzwi, lodówka i kafelki to nie „gabaryty”. Nie stawiamy ich obok śmietnika

Nie wszystkie odpady, które powstają w gospodarstwach domowych i nie nadają się do wyrzucenia do kosza, stanowią tzw. gabaryt i tym samym możemy odstawić je obok śmietnika. Przypomina o tym straż miejska, która przygotowała listę takich śmieci.

 
Nie zawsze pozostawione przy śmietnikach, bezużyteczne już przedmioty, zostawiane są tam w złej wierze. Często lokatorzy nie mają świadomości, że łamią przepisy. Nie zwalnia to nikogo z odpowiedzialności za swoje czyny, jednak dzisiaj mamy dla was wskazówki, a nie „paragrafy” – informuje straż miejska, która przygotowała poradnik o odpadach wielkogabarytowych.

Jakie odpady zaliczają się do tej grupy i co możemy z nimi zrobić?

Na stronie segreguj.gliwice.eu można znaleźć harmonogram wywozu wszystkich rodzajów śmieci, nie tylko tych gabarytowych. Zamieszczony jest tam wykaz rzeczy, które zgodnie z przepisami można wystawić w miejscu zbiórki, a które należy samodzielnie przewieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Rybnickiej 199B w Gliwicach.

Jeśli nie ma w wykazie przedmiotu, który chcecie wyrzucić, pomocną osobę udzielającą informacji znajdziecie pod numerem telefonu (032) 238 54 22.

WAŻNE jest jednak, by odpady wystawiane były nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o godzinie 6:00 w dniu odbioru. Miejsce też nie może być przypadkowe – firmy świadczące usługi z zakresu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych muszą mieć możliwość bezpośredniego dojazdu.

(żms)/SM Gliwice
fot. SM Gliwice

15 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
John
05/08/2022 07:20

Czyli to lista przedmiotów wyrzucanych do lasów.

Cliper
05/08/2022 09:38
W odpowiedzi na  John

Trafna uwaga, niestety

gargulec
05/08/2022 11:53

Czym się różnią drzwi od mebli? Pod względem materiału i gabarytu – uściślam

Śmieciuch
05/08/2022 17:58

Przy dzisiejszych cenach za wywóz śmieci w Gliwicach to w standardzie powinno być darmowe składowanie gruzu z rozbiórki domu, wywóz truchła wieloryba wyrzuconego na brzeg Kłodnicy, czy utylizacja prochów handlarza broni…

black_horse
07/08/2022 20:32

Skoro śmieci są rozliczane od metrów kwadratowych domu, to mój dom ma prawo wydalić z siebie raz na kilka lat drzwi, okno albo muszlę klozetową. I tym powinien się zająć Remond1s, bo jest od tego jak D.pa od sr…a. Ja nie dysponuję autem ciężarowym a za wywóz śmieci płace ciężkie pieniądze.

Emilja
05/08/2022 16:06

Wszyscy wielcy tego świata (Rosja, Chiny, Indie, USA) mają totalnie wywalone na ekologię, UE w swej hipokryzji stosuje politykę NIMBY. Nas szaraków zmusza się do ratowania świata, korzystania z papierowych słomek pakowanych, a jakże w folię i wpędza w poczucie winy za to, jak ten świat wygląda.

Lolu
05/08/2022 20:19

Zrobię co będę chciał.drzwi Spale w zimie

Figa
05/08/2022 23:12

Poza oczywistym „co jest a co nie jest gabarytem” jest jeszcze główny problem w postaci ogólnego zaśmiecenia przestrzeni.
Z powodu jakiegoś tzw gabaryty wystawiane są na zewnątrz śmietnikowych domków, podczas gdy te ostatnie zaczynają być coraz bardziej rozbudowane, zadaszone, ozdobione kwieciem i koniecznie zamknięte na kluczyk.

Zibi
09/08/2022 18:16

Wielkiej Brytanii mają to w ***** wyrzucają wszystko z tyłu za dom na drogę nie interesuje ich to co z tym będzie dalej. A po imprezach zostawiają taki syf na ulicach aż strach to opisywać i mają w ***** waszą całą ekologie

EWA
05/08/2022 15:03

Dzień dobry W/w śmietnik należy do Wspólnoty Mieszkaniowej Kormoranów 1-3 ,5, problem ten jest od długiego czasu–ludzie pokupowali mieszkania i robią remonty ( co jest zrozumiałe ), tylko na odpady kupuje się od Remondisu worki na gruz i odpady wielkogabarytowe, po zapełnieniu owych worków dzwoni sie do Remondisu i oni przyjeżdzja i wywożą- tak sie powinien zachować człowiek kulturalny dbający o porządek i etsetykę otoczenia , przecież będzie mieszkał w otoczeniu takiego śmietnika . Jednakże cieszę się ,że w końcu ktoś pokazał jak to wygląda. I na końcu prośba do nowych sąsiadó z klatki Kormoranów 1 drugie piętro –bo w… Czytaj więcej »

Ampuła
05/08/2022 09:05

Wydumany problem, a właściwie chyba reklama ledwo przędącego biznesu przy Rybnickiej 199B. Wiadomo powszechnie, że w Gliwicach 99,9% wszelkich śmieci i odpadów domowych czy przemysłowych jest gromadzona na Terenach Okupowanych przez Działkowców. Nie ma tak rozbitej muszli klozetowej, która nie mogłaby całe dziesięciolecia odstać w pokrzywowych chaszczach za jurto-wiato-szopo-pagodo-kioskiem. Nie ma tak połamanej deski sedesowej, która nie mogłaby dla kolejnych dwóch pokoleń osadników działkowych stanowić cennego uzupełnienia chropowatego liszaju na filcowej elewacji schrono-szaleto-minareto-garażo-bacówki. Żadna rura odpływowa, z osadem po pięćdziesięciu latach transportu gówna, nie może liczyć na sielskie wieki rozkładu, jak tylko w zestawie barachła, gruzu i rupieci spryzmowanych wokół… Czytaj więcej »

ruben
06/08/2022 13:16
W odpowiedzi na  Ampuła

ło matko, człowieku, idź ty do jakiegoś psychologa, bo masz problemy z odbiorem świata – tak ględzisz, jakby ci życie zbrzydło, wszystko be, lepiej idź do specjalisty zanim zechcesz sobie odebrać życie

Działkowicz
08/08/2022 16:00
W odpowiedzi na  Ampuła

Ampuła – musisz bardzo lubić działkowiczów!
Pewnie w szczenięcych latach, tata gonił Cię do plewienia rzodkiewki. Znamy ten ból. Większość z tego już wyrosła.
Odpuść im. Są gorsze mendy.

Piotr
05/08/2022 08:12

Muszla klozetowa wytargana dla zabawy na środek chodnika to nie jest obrazek, który chcą widzieć mieszkańcy. Także labirynt z mebli w drodze do kontenerów. Wole wynieść niektóre śmieci 200-300 m od domu, do jakiegoś punktu zbiórki, gdyby miało to usprawnić system. System jeszcze bardzo trzeba usprawniać. Śmieciarki emitują duży hałas. A jak śmieciarka zagraża pieszym na ścieżce dla pieszych to znaczy, że trzeba opracować cały nowy plan dojazdu.

gargulec
05/08/2022 11:56
W odpowiedzi na  Piotr

Życzę ci kolego powodzenia w wywiezieniu drzwi od łazienki samochodem osobowym. Chyba że dysponujesz volvo w wersji kombi, ale dziś to już dinozaur w epoce suvów. Albo na plecach.