Muszla klozetowa, okna, drzwi, lodówka i kafelki to nie „gabaryty”. Nie stawiamy ich obok śmietnika

Nie wszystkie odpady, które powstają w gospodarstwach domowych i nie nadają się do wyrzucenia do kosza, stanowią tzw. gabaryt i tym samym możemy odstawić je obok śmietnika. Przypomina o tym straż miejska, która przygotowała listę takich śmieci.

 
Nie zawsze pozostawione przy śmietnikach, bezużyteczne już przedmioty, zostawiane są tam w złej wierze. Często lokatorzy nie mają świadomości, że łamią przepisy. Nie zwalnia to nikogo z odpowiedzialności za swoje czyny, jednak dzisiaj mamy dla was wskazówki, a nie „paragrafy” – informuje straż miejska, która przygotowała poradnik o odpadach wielkogabarytowych.

Jakie odpady zaliczają się do tej grupy i co możemy z nimi zrobić?

Na stronie segreguj.gliwice.eu można znaleźć harmonogram wywozu wszystkich rodzajów śmieci, nie tylko tych gabarytowych. Zamieszczony jest tam wykaz rzeczy, które zgodnie z przepisami można wystawić w miejscu zbiórki, a które należy samodzielnie przewieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Rybnickiej 199B w Gliwicach.

Jeśli nie ma w wykazie przedmiotu, który chcecie wyrzucić, pomocną osobę udzielającą informacji znajdziecie pod numerem telefonu (032) 238 54 22.

WAŻNE jest jednak, by odpady wystawiane były nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o godzinie 6:00 w dniu odbioru. Miejsce też nie może być przypadkowe – firmy świadczące usługi z zakresu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych muszą mieć możliwość bezpośredniego dojazdu.

(żms)/SM Gliwice
fot. SM Gliwice