Muzeum w Gliwicach zaprasza na dwie wystawy i pierwszy z cyklu wykładów o II Wojnie Światowej

fot. arch. 24gliwice.pl

W lutym w Muzeum w Gliwicach zostaną otwarte nowe wystawy, a do sprzedaży trafią dwie książki na temat naszego miasta. Wielbiciele kultury, sztuki, a także historii na pewno znajdą tam coś dla siebie.

14 lutego Czytelnia Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) uruchamia wystawę „Portret wewnętrzny” Wojciecha Prażmowskiego. Będzie to wyjątkowe spotkanie z jednym z najważniejszym polskich twórców tak zwanej fotografii kreacyjnej. Prace artysty będzie można oglądać do 21 kwietnia.

Zaledwie dzień później, 15 lutego, w Willi Caro zostanie otwarta wystawa „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Litwa, Wołyń, Polesie – kresowy świat powróci na płótnach wybitnych polskich malarzy.


[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Muzeum w Gliwicach zaprezentuje dzieła między innymi Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Juliana Fałata. Ekspozycja będzie czynna do 23 czerwca.[/perfectpullquote]

W lutym będą miały swoje premiery także dwa nowe wydawnictwa Muzeum w Gliwicach. Pasjonaci historii poznają „Dzieje Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego” autorstwa Przemysława Nadolskiego i los „Odrzuconych przez społeczeństwo” w książce poświęconej zmarłym pochowanym na cmentarzu w rejonie dzisiejszej ul. Dworcowej.

Rozpoczyna się cykl wykładów

W 80-lecie wybuchu II Wojny Światowej Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl wykładów na temat tego wielkiego konfliktu zbrojnego. W centrum zainteresowań Michała Miwy-Młota będą dzieje Polski i Polaków. Na spotkaniach będzie mowa między innymi o kampanii wrześniowej, rzezi wołyńskiej czy powstaniu warszawskim. Pierwszy wykład odbędzie się w lutym.

Na marzec zaplanowano rozpoczęcie nowego cyklu warsztatów „Na szlaku sztuki”. Dzieci i dorośli poznają techniki artystyczne, z których korzystali artyści od antyku do współczesności. Rysowanie węglem, sztuka światłocienia czy układanie mozaiki – na zajęciach będzie się działo. Szczegółowe informacje o planach Muzeum są dostępne na stronie muzeum.gliwice.pl.

(żms)/UM(mm)

autor: W. Prażmowski „Portret wewnętrzny”