Muzeum wydało „Dzieje Kanału Gliwickiego i Kłodnickiego”. Będzie spotkanie z autorem

fot. M. Baranowski/MSI

Kanał Gliwicki ma swoją historię, którą warto poznać. Niedawno tutejsze Muzeum wydało opracowanie na ten temat. W piątek można się spotkać z jego autorem.

8 lutego o godzinie 17:00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się spotkanie autorskie z Przemysławem Nadolskim, autorem książki „Dzieje Kanału Gliwickiego i Kłodnickiego”. Ta 41-kilometrowa droga wodna ma swój początek w Kędzierzynie-Koźlu, a koniec w basenie portowym Portu Gliwice w Łabędach.

Przygotowana w ramach naszej serii monograficznej historia Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego jest pierwszą całościową monografią obu kanałów jaka dotąd się ukazała

– piszą we wstępie publikacji Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach i Damian Recław, kierownik Działu Historii.

– Przygotowano ją na bazie archiwaliów polskich i niemieckich, przez co jest to dzieło w pełni oryginalne i wnoszące wiele nowych szczegółowych danych o wiedzy o obu opisywanych drogach wodnych. Naszym zdaniem jest to opracowanie tym bardziej wartościowe, że uzupełnione o wyjątkowo bogaty materiał ilustracyjny pozyskany z archiwów polskich i niemieckich, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, z naszych zbiorów, a także od osób prywatnych. Szczególnie godne uwagi są unikalne zdjęcia obu kanałów jakie nasze muzeum nabyło w ostatnim czasie zagranicą – czytamy dalej we wstępie.

Więcej interesujących faktów można przeczytać w wydawnictwie Muzeum w Gliwicach „Dzieje Kanału Gliwickiego i Kłodnickiego”, które jest dostępne w cenie 20 zł w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, ul. Dolnych Wałów 3.

(żms)/MSI/Muzeum w Gliwicach
fot. M. Baranowski/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Imię
Imię

Już parę lat temu pan Janusz Niemczuk włożył sporo wysiłku w opracowanie tematu Kanału Kłodnickiego. http://kanalgliwicki.net/klodnicki/

SS Katowice
SS Katowice

Link ciekawy, szkoda że materiał docelowy tak słabo zredagowany.

JaJko
JaJko

Kolejną publikacją winno być “Dzieje remontu śluzy w Gliwicach”

Observer
Observer

A kiedy historia gliwickich tramwajów? Tak zmasakrowanych przez odwiecznego prezydenta miasta Gliwice? Może tutaj coś muzeum wyda? A może wystawa jakaś stosowna? Lecz to chyba płonne nadzieje, gdyż muzeum i um łączy od lat układ…

gość
gość

Piszecie “W czwartek można się spotkać z jego autorem” – chyba w piątek?

SS Katowice
SS Katowice

Zapewne chodzi o zeszły rok, postanowili zagiąć policmajstrów tempem publikacji.